Maj 05, 2024, 19:08:52 pm

Autor Wątek: Drewniana piła taśmowa 10"  (Przeczytany 12056 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Drewniana piła taśmowa 10"
« dnia: Maj 18, 2013, 08:09:00 am »
Drewniana piła taśmowa 10”.

Pierwszą moją maszyną wykonaną z drewna jest 10 calowa piła taśmowa.
Rama piły sklejana jest warstwowo, na zakładkę z odpowiednio przyciętych desek świerkowych 18 mm. Koła pędne o średnicy 250 mm wycięte są ze sklejki o grubości 18 mm, bieżnia kół wcześniej ukształtowana na lekko wypukły łuk pokryta jest paskiem dętki rowerowej dla lepszej przyczepności brzeszczotu. Do kół z obu stron przytwierdzone są drewniane obsady łożysk kulkowych. Do dolnego koła pędnego od niewidocznej strony przytwierdzony jest drewniany pierścień z wyciętym na obwodzie rowkiem klinowym – koło to napędzane jest  paskiem klinowym z wałka silnika elektrycznego 250 W, 230 V. Koła obracają się na wałach stalowych utworzonych ze śrub maszynowych M20. Wały osadzone są w blokach z drewna bukowego. Dolne jest przykręcone na stałe, górne jest ruchome, porusza się w prowadnicach. Do naciągu brzeszczotu służy górne pokrętło, do regulacji biegu brzeszczotu na kołach – pokrętło motylkowe. Prowadniki brzeszczotu stanowią osobne bloki wykonane z drewna bukowego, w którym osadzone są regulowane : łożysko i boczne ślizgi z tekstolitu. Bloki przymocowane są do ramy piły. Stolik roboczy ze sklejki 12 mm nie jest przechylany. Całość uzupełniają osłony ze sklejki otwierane na zawiasach taśmowych. Piła przytwierdzona jest do mobilnej szafki z szufladami. Górna stanowi pojemnik na pył powstały przy cięciu ( wykorzystuję go do czyszczenia spoin z nadmiaru kleju), w dolnej przechowuję elektronarzędzia. Jednocześnie z uruchomieniem silnika zapala się lampka 12 V oświetlająca pole robocze.
Piłę wykonałem w 2011 roku bez żadnych planów w oparciu o zdjęcia i filmy z budowy większych pił ( 14” i 16”) ze strony Woodgears.ca, tam też w mojej galerii  (Richard) ta piła jest prezentowana.
Służy do wycinania elementów o małych i dużych krzywiznach takich jak: gałki do pokręteł ścisków, zacisków i uchwytów, zabawek, a ostatnio do wycinania elementów moich maszyn na kulki: kół zębatych, ogniw łańcucha, czerpaków, elementów śruby Archimedesa, bieżni i innych.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2013, 08:10:53 am wysłana przez amigorg »

Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2013, 14:08:34 pm »
amimorg zadziwiasz mnie swoja pomyslowoscia i kunsztem wykonania Twoich maszyn.

Offline lj78

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2013, 16:08:16 pm »
Hej!
Ryszard, a z jaką prędkością przesuwa się taśma?
Pozdrawiam,
Łukasz

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 11, 2013, 20:11:47 pm »
Witaj lj78.
Nie pamiętam, ale policzmy:
n=2800 obr/min
D2/d1 = 200/ 56=3,57
n1=2800/3,57 =784 obr/min
D=250 mm
pr. obwodowa V=10,26 m/s = 616 m/min

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 11, 2013, 20:16:08 pm »
i wszystko jasne :)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline lj78

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2013, 20:21:31 pm »
Dzięki!
W pile taśmowej Makity jest do wyboru 500 i 1000 m/min, więc 616m/min w samie jest całkiem rozsądne. :)
Pozdrawiam,
Łukasz

Offline demolkaa

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 439
    • Zobacz profil
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 19, 2014, 14:57:51 pm »
czy do realizacji takiej piły wystarczy silnik 200W ??
Nie ma haka na DIY cwaniaka.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 19, 2014, 16:13:32 pm »
Podczas pracy piła pobiera ok 220-230 W. Silnik 200 W może być za mały, potrzeba min, 250 W.

Offline demolkaa

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 439
    • Zobacz profil
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 19, 2014, 16:26:07 pm »
No to źle bo mam właśnie taki silnik i myślałem, że go wykorzystam właśnie do tej piły bo nie mam teraz pomysłu do czego by go można wykorzystać.
Nie ma haka na DIY cwaniaka.

Offline ookojot

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 12, 2014, 21:00:50 pm »
Witam,

Amigorg jestem pod wrażeniem dokładności wykonania piły.

Jestem tutaj świeżak, ale też jak wszyscy Wy mam hopla na punkcie drewna. Powoli myślę nad zbudowaniem takiej piły taśmowej właśnie.

Mam pytanie techniczne które mnie zastanawia, a nie mogę znaleźć szczegółów.. - mianowicie chodzi mi o to jak płaska taśma utrzymuje się dwóch pędzących kołach. Dlaczego ona nie spada. Rozumiem, że można użyć łożysk w niektórych miejscach od strony bezzębnej taśmy. Natomiast co z zsuwaniem się w drugą stronę bo chyba nie ma łożyska po którym zasuwają zęby piły.

Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Pozdrawiam!
Krzysztof

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 12, 2014, 21:38:46 pm »
Witam
Bieżnik kół pędnych nie jest płaski, nie ma też rowka, a wręcz przeciwnie, bieżnik jest lekko wypukły. Wydaje się to trochę anty intuicyjne, ale działa tu fizyka - powstaje różnica sił sprężystości powstająca w taśmie brzeszczotu w wyniku toczenia się po wypukłych bieżniach kół i to powoduje przesunięcie taśmy do takiego położenia na kole, aby te różnice były zniwelowane.
Dość obrazowo pokazuje to zjawisko Matthias Wandel w tym filmie:  How crowned pulleys work

Film umieszczony jest na stronach z opisem tu:  http://woodgears.ca/bandsaw/crowned_pulleys.html

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 12, 2014, 21:59:02 pm »
Bardziej precyzyjnie będzie chyba tak:  "....powstaje różnica wydłużenia w przekroju taśmy, powstająca w taśmie brzeszczotu w wyniku toczenia się po wypukłych bieżniach kół   i siła sprężystości powoduje przesunięcie taśmy do takiego położenia na kole, aby te różnice były zniwelowane".

Offline robinson

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 191
    • Zobacz profil
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2014, 23:30:56 pm »
wszystko się zgadza pod jednym warunkiem obydwa koła pasowe myszą być ustawione w jednej osi
i pas jest płaski gładki
taki sposób napędu stosuje się bardzo często w rolnictwie
gdzie jest jeden duży "motorek" silnik siłowy 4-7kw i jest sporo maszyn stacjonarnych bez silnika używanych okresowo
dzięki temu dana maszyna jest tania bo nie zawiera silnika
i silnik jest przekładany z maszyny do maszyny bardzo szybki dzięki pasowi transmisyjnemu
tak jak zrobił  podobnie amigorg
z tym że maszyny rolnicze mają różne wielkości kół pasowych od 20 -120cm a morze i więcej np taka sieczkarnia
a pas jest też tylko jeden  tylko długi, to silnik zmienia odległość od urządzenia
oczywiście taki sposób napędu ma wadę pas portafi spadać wystarczy że silnik straci osiowość z urządzeniem
bo silnik nie jest mocowany na stałe tylko tymczasowo za pomocą np szpil wbitych w ziemię

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 13, 2014, 16:30:40 pm »
Przy pile taśmowej do regulacji biegu taśmy tnącej służą dwa pokrętła: jedno, od góry służy do naciągu taśmy (podkładki z pasków sklejki służą jako resor - amortyzator), drugie z tyłu koła  służy do wyregulowania biegu taśmy mniej więcej po środku bieżni. Podczas regulacji widać jak taśma przesuwa się po bieżni. Trzeba oczywiście stanąć poza polem  rażenia przy ewentualnym zerwaniu taśmy.

Offline kepasa13

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Drewniana piła taśmowa 10"
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 14, 2014, 21:23:06 pm »
Witam :)
Super się prezentuje ta piła jak i jej większa siostra. Sam będę próbował taką  wykonać i zobaczymy jak mi to wyjdzie.
Mam takie pytanie o długość taśmy ?  albo  może jakąś podpowiedz  jak wyliczyć by było dobrze. Widziałem gdzieś że dobrym rozwiązaniem są koła 22cm i nad takimi jestem w etapie pracy, czy przy takich kołach można by zastosować wałki fi 16mm?
-----------------
Piotrek  pozdrawiam :)