Maj 12, 2024, 00:43:03 am

Autor Wątek: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"  (Przeczytany 12599 razy)

Offline trurl

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« dnia: Październik 27, 2017, 22:05:26 pm »
Cześć! To mój pierwszy wpis na tym forum, jeśli uznacie, że to "trociny" to do kosza z nim. :)
Szukałem trochę informacji o dobrych wiertłach do konfirmatów i niestety nie znalazłem, dlatego chciałem się z Wami podzielić małym podsumowaniem moich "badań".   Otóż nie mogąc się zdecydować na rozmiar wiertła (typowe to 6,4 i 7mm) a mając większą robótkę, kupiłem na allegro oba rozmiary i oba rozmiary konfirmatów. Dodatkowo dostałem od znajomego wiertło kupione w bardziej profesjonalnym sklepie.

Jak się okazuje, wiertła dostępne na allegro może i są tańsze, ale niestety do tych, które ja kupiłem (producent "Marcopol") mam spore uwagi. Najważniejsza z nich to bardzo długa głębokość średnicy nr 2, tj. tej "pod szyjkę konfirmatu". W obu wiertłach produkcji "Marcopolu" ten element wiertła wierci na głębokość aż 16+ mm czyli prawie na przestrzał płyty 18mm. Tymczasem typowe konfirmaty mają krótszą "szyjkę", typowo ok. 10 mm a więc zdecydowanie wystarczyłoby ok. 12mm. Wiertło "Marcopolu" wierci otwór o większej średnicy zdecydowanie zbyt głęboko.

Co więcej (to już mój drugi zarzut do producenta), w obu przypadkach (wiertło 6,4 i wiertło 7mm) jako wiertło wewnętrzne zastosowano wiertło do metalu (element wymienny). Wiertłem do metalu oczywiście da radę wiercić w drewnie, ale wierci się mniej stabilnie, takie wiertło ma większą skłonność do uchyłów na niejednorodnościach charakterystycznych dla płyty meblarskiej, nie mówiąc o początkowym etapie wiercenia otworu.  Krótko mówiąc - tymi wiertłami raczej nie zrobi się łatwo i pewnie otworu pod konfirmatę w jednym podejściu.

Dla porównania, wiertło "firmowe", które pożyczyłem, jest skonstruowane dokładnie tak, jak bym tego oczekiwał. Średnica nr 2 wierci na głębokość 12mm, czyli z małym zapasem na bezpieczne wejście szyjki konfirmatu no i wiertło zasadnicze jest wiertłem do drewna. Tym wiertłem bez problemu wywierciłem kilkadziesiąt otworów, każdy w jednym podejściu.

Załączam obrazek z porównaniem.

Offline Strużyn

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • Zobacz profil
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 27, 2017, 23:11:44 pm »
Możę podaj namiar na te dobre wiertła. Ja też zawsze wierciłem tymi po kilkanaście złotych i zwykle dodatkowo używałem oddzielnego pogłębiacza. Chętnie wydałbym trochę więcej jeśli to przyspieszy pracę z konfirmatami.

fyme

  • Gość
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 28, 2017, 00:23:51 am »
Ja również poproszę jakiś namiar na lepsze wiertła do konfirmatów :)

Offline konradk1k

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2017, 00:44:50 am »
Również poproszę namiar :)

kwita

  • Gość
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 28, 2017, 08:43:58 am »
A ja zapraszam do działu "Przedstaw się" a później rozmawiaj :)

Offline cumbajszpil

  • Nagroda :)
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 456
  • Volenti non fit iniuria
    • Zobacz profil
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 28, 2017, 09:36:44 am »
Kupiłeś takie jak napisał producent, więc o co halo?

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 29, 2017, 21:49:43 pm »
Ale trafiłeś z tematem, właśnie dzisiaj skręcałem dwie szafki do pomieszczenia gospodarczego i zastanawiałem się czemu takie głębokie to pośrednie wiertło.. nawet zacząłem szukać w internecie rysunków..

kwita

  • Gość
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 29, 2017, 22:00:02 pm »
Zacznijmy od tego, że stare konfirmaty miały dużo dłuższą drugą średnicę... Gdzieś jeszcze widziałem takie konfirmaty w sprzedaży. W tej chwili nawet śruby odchudzają :)

Offline trurl

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2018, 17:39:04 pm »
Przepraszam najmocniej wszystkich, że dopiero odpisuję, ale nie dostałem żadnego emaila z powiadomieniem o Waszych wpisach (przyjąłem, że przychodzą z automatu, zdaje się, że błędnie przyjąłem), strona mi "uciekła", inne prace miałem a tym wpisem chciałem przede wszystkim przekazać "światu" moje wrażenia "z frontu robót" mając nadzieję, że może te moje uwagi się komuś przydadzą.  Ale ad rem.

Być może wiertła Marcopolu pasują do czegoś, ale na pewno nie pasują do tych konfirmatów, które W KOMPLECIE z tymi wiertłami wtedy "przyszły" (to było 3 miesiące temu).

Kupiłem przez internet dwa różne rozmiary w zestawach "wiertło razem z konfirmatami". W obu rozmiarówkach dostarczone konfirmaty miały szyjkę znacznie krótszą (mniej głęboką) niż głębokość wiertła na średnicy nr 2 (p. tabelka na początku wątku) a więc wiertło na tej średnicy wierci zdecydowanie zbyt głęboko. Później dokupowałem jeszcze same konfirmaty w sklepie specjalistycznym, sprzedawca w ogóle nie pytał o wariant "z długą szyjką".

A poza tym nie rozumiem, dlaczego w "wiertle konfirmatowym" jako wewnętrzne zostało zamontowane wiertło do metalu a nie wiertło do drewna. Czyżby ktoś używał tych wierteł do wiercenia elementów metalowych czy jak? Zdaję sobie sprawę, że wiertłem do metalu można wiercić w drewnie, ale ryzykowniej się prowadzi, jeśli wierci się z wolnej ręki i od pierwszego razu, tj. bez podwiertu. Czy są w ogóle jakieś przewagi wiertła do metalu przy wierceniu w drewnie?

Dobre, prawidłowe wymiarowe i właściwie zbudowane wiertło (to które pożyczyłem), było kupione w dużym sieciowym markecie typu "Dom i Ogród".

Offline konradk1k

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2018, 22:48:30 pm »
Dużo ludzi używa wierteł do metalu bo raz że są zazwyczaj zrobione ze stali szybkotnącej HSS, mają dłuższą żywotność a do tego przy tym co producenci płyty ładują do środka (kawałki metalu, kamyki, guma i inne) takie wiertło sprawdza się poprostu lepiej.....
Sam zresztą zawsze dokupuje wiertła do metalu

Offline trurl

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2018, 20:51:29 pm »
Dzięki za odpowiedzi. Tytułem może podsumowania — znalazłem wiertła, które pasują do kupionych przeze mnie konfirmatów, oto one.

Offline szmar

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2018, 11:08:20 am »
Jakość wierteł firmowanych Condor nie jest najwyższa , wymiary może pasują ale jakość zaraz przestanie pasować . Nie wiem ile może kosztować dobre wiertło do konfirmantów  ale wydaje mi się 500 szt Wurth assy plus 4x50  będzie taniej. Tym bardziej jak wcześniej napisali bardziej zaawansowani też chcieli by kupić naprawdę dobre wiertła do Konfirmantów a nie ma gdzie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2018, 11:14:37 am wysłana przez szmar »

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 11, 2018, 12:28:24 pm »
Ja używam CMT.  Koszt około 20 złociszy. Jestem zadowolony.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

kozio

  • Gość
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 11, 2018, 13:02:27 pm »
wydaje mi się 500 szt Wurth assy
Polecam wkręty timtec że sklepu belmeb.pl identyczne jak assy ale tańsze.

Offline szmar

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Wiertła do konfirmatów - małe "resume"
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 11, 2018, 14:59:38 pm »
Co do wkrętów prawie się zgadzam tylko na miejscu mam za ok 80 zł 500szt Assów  , a Timtec z przesyłką pewnie  55 +12  zł.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2018, 15:02:03 pm wysłana przez szmar »