Marzec 28, 2024, 09:52:03 am

Autor Wątek: Odkurzacz czy odciąg?  (Przeczytany 46912 razy)

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 20, 2016, 22:23:25 pm »
Nie za bardzo mam miejsce na stacje robocza i tego właśnie chciałem uniknąć.

Co do problematyki z rurami to jej nie widzę. Jak rownież nie widzę potrzeby wykuwania bruzd i robienia wylewek gdyż rury można podwiesić pod sufitem :) a ze jestem na etapie rozprowadzania pneumatyki po warsztacie to obok mogą iść rury odciągowe :)

Długość węża tez nie problem. 9m zostanie do odkurzania wiaty i samochodu chociaż mogę skrócić np do 5-6 :) (do auta styknie a wiatę i tak spłukuje myjką ) a resztę wykozystac do użytku z elektronarzędziami.

Znalazłem alternatywę z tą sama turbiną z tymi samymi parametrami :) ale 80l zbiornikiem :)

http://www.sklep.profieurope.eu/index.php?produkty/odkurzacze-przemyslowe/profi-45-2.html

Nazwany jest odkurzaczem przemysłowym :) jedyny minus ale spory w stosunku do centralnego pewnie będzie dużo słabsza filtracja na tym mi również zależało.

Nie pozostaje nic innego jak zadzwonić do Profi i dopytać u żródla :)

Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 20, 2016, 23:50:35 pm »
No to już wszystko rozumiem. Ten odkurzacz centralny, to w zasadzie będzie odciąg.

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 21, 2016, 00:38:13 am »
Nie to bedzie odkurzacz ;)

odciąg tylko odciąga a odkurzacz odkurza ;)

Część odciągowa będzie dołączana do maszyn jeśli będzie taka potrzeba. Tego głównym zadaniem będzie utrzymanie porządku, pozbycie się kurzu i pyłu ze szlifowania a nie odciąganie urobku z maszyn.

Niestety odciągi pomimo dużego przepływu powietrza maja b.małe podciśnienie. A przy tym znikomą filtrację.

Wiec podsumowując

Bardziej potrzebuje na obecna chwile odkurzacza niż odciągu :)


Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 21, 2016, 11:14:33 am »
Przemcio, a z ciekawości jakie masz wymiary tego warsztatu. Tez mam około 30m2 (10x3)

Offline noprofi_semi

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Gwóźdź wystaje, chwytaj za młotek.
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 21, 2016, 11:25:36 am »
Nic nie stoi na przeszkodzie aby kupić odkurzacz nawet parkside albo inny a resztę kasiory zainwstować w budowę cyklonu tak jak koledzy tu mają. Mam odkurzacz przemysłowy  duży jakieś 80-100l pojemności i to z cyklonem w środku mi się wydaje. Kupiłem go na złomie i co powiem - styropian wciąga, gruzy wciąga a wióry to już raczej nie. Myślałem że fajny sprzęt ma 3 silniki a jak go włączę to jakby odrzutowiec startował i ciężko w słuchawkach przy nim wytrzymać. Mam również Parkiside do narzedzi a do wiór zrobilem sobie separator podpięty pod stary odkurzacz zelmera i działa super tym bardziej że budowa jego zajęła mi jakieś dwie godziny. Wióry do beczki lecą a pył do worka.

kozio

  • Gość
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 21, 2016, 11:45:37 am »
Wióry do beczki lecą a pył do worka.

i to jest złote rozwiazanie.
mam beczkę 50l z małym cyklonem do pilarki. Do niej odkurzacz Makita VC2512l i hula jak nalezy. Grube do beczki a drobne do wora. Prócz wora odkurzacz ma filtr więc nic mi w powietrze z niego nie leci.
Mam też beczki po opryskach takie tekturowe około 300L i myślę nad cyklonem do takiej, miała by służyć do wiórów ze strugarki...
może kiedyś się za nią wezmę ;)

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 21, 2016, 15:52:00 pm »
Nadal polecacie mi rozwiazanie które posiadam i nie jestem do końca zadowolony z niego. Co mi po odkurzaczu parkside :( jak on sam z siebie ciagu nie ma. A jeszcze jakbym dolorzył mu trochę pojemności układu rur itd to juz wogóle przestałby ssać. Mam juz od kilku lat mocniejszego Macallistera mam do niego bardzo skuteczny cyklon diy ale nadal nie jest to to co bym chciał.

Nadal jest plątanina kabli i rur. Nadal jak chce coś na szybko dociąć czy przeszlifować w innym miejscu pracowni robię to bez odkurzacza bo jak mam go przezbrajać wyciągać z szafki, przeciągać zmieniać końcówki itd Doprowadza mnie to do szału. Wcześniej myślałem juz o poprowadzeniu rur w kilka miejsc i nawet poczyniłem juz ku temu pewne kroki niestety zwykle odkurzacze przy takiej pojemności układu czyli dodatkowych 30-40m rury fi 50mm niestety tracą ciąg strasznie uniemożliwiając użytkowanie.

Do tej pory myślałem ze centralne odkurzacze są bardzo drogie wiec żona powiedziała mi żebym kupił sobie odkurzacz Festoola. Ucieszyłem sie w sumie ale jak to ja zacząłem drążyć i znalazłem coś co ma większa o 1,6x większe siłe ciągu przy wężu 50mm jak porządne odkurzacze nawet Festoola przy cienkim wężu. :)

Możliwość podłączenia magistrali 50m i do 12 puktów poboru. Brzmi prawie jak ze snów :) w końcu bym miał wszędzie gdzie podszebuje punkt poboru. Bez kabli przezbrajania końcówek, przeciągania odkurzacza itd :)

I do tego w cenie porządnego zwykłego odkurzacza. Do pracy w terenie wtedy wystarczyłby mi Festool Mini :) a sprawę warsztatu miałbym opanowaną :)

krzysiek_z

  • Gość
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 21, 2016, 16:40:00 pm »
Moim zdaniem Twoje rozwiązanie ma wszystkie wady odkurzacza i do tego brak mobilności. Ale w sumie ja bardzo chętnie bym się dowiedział jak działają te odkurzacze profi bo się nad nimi zastanawiam jako opcja do domu.

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 21, 2016, 17:06:03 pm »
Mam nadzieje że ktoś mi pomoże podjąć dobrą decyzję.
Postanowiłem wspólnie z małżonką
Zmanipulowałem  :P
Myślę że decyzja zapadła i kolega jest już zdecydowany.

Będę kibicował,jak będziesz się dzielił info ;)

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 21, 2016, 17:30:10 pm »
Krzysiu nie zmanipulowałem :) mam fajna żonkę która nie każe mi oszczędzać :)

Decyzja myśle ze chyba raczej zapada powoli :) czekam tylko na odpowiedz z Profi czy odkurzacz podoła moim wymaganiom :)

Napewno zdam relacje jak odpalę :)

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 21, 2016, 17:33:47 pm »
Moim zdaniem Twoje rozwiązanie ma wszystkie wady odkurzacza i do tego brak mobilności. Ale w sumie ja bardzo chętnie bym się dowiedział jak działają te odkurzacze profi bo się nad nimi zastanawiam jako opcja do domu.
Wady i zalety :)
A brakiem mobilności sie nie przejmuje bo właśnie zależy mi na stacjonarnym rozwiązaniu.

A co do mobilności to zyskam ją odblokowując Macallistera od ciężkiej pracy :) wtedy będzie mógł być mobilnym zapasowym :)

Dojdzie pewnie jeszcze mały zelmer z domu bo pewnie nie będę sobą jak domu nie podłączę :) a niech żonka tez ma uciechę :)

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 21, 2016, 17:38:13 pm »
Krzysiu nie zmanipulowałem  :) 
To ja zmanipulowałem ja,ja,ja i jeszcze raz ja ;D

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 21, 2016, 18:59:46 pm »
Hehe dobre.

Aż sie cofnąłem :)

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 22, 2016, 16:34:42 pm »
Mały update :-)

Rozmawiałem z doradca Profi i powiedział ze mogę do moich potrzeb z powodzeniem użyć odkurzacza centralnego ale wyposażonego w multifiltr :)
Ale wg niego lepszy będzie wariant użycia odkurzacza przemysłowego z multifiltrem ( które maja w ofercie  i sa o prawie 1k tańsze :) przy takich samych parametrach i na tej samej b.mocnej potrójnej turbinie by-pass :) Będzie to lepsze rozwiazanie gdyż w tych odkurzaczach multifiltr jest  dużo większy niż w centralnych i może być używany  nawet do hardcorowych zastosowań z szlifowaniami gipsu i praca ciągła 24h/24h co przy obróbce CNC będzie super sprawa :) No i mega ciąg 40kPa będzie niemalże zbawieniem :)

Dodatkowo dorobi mi rurę połączeniowa od odkurzacza przemysłowego  do instalacji centralnego odkurzacza i kilka węży ssących na długość taka jaka bede potrzebować. Pełen custom :)

No i będę mieć większy zbiornik jak w centralnym odkurzaczu i nie bede musiał wyprowadzać wydechu na zew budynku gdyż jest lepsza filtracja co przyda sie szczególnie zimą bo nie bede ciepła wypompowywać z garazu

Wiec bedzie wilk syty i owca cała :)

Nie mogę sie doczekac juz jak wszystko zamontuje :)

krzysiek_z

  • Gość
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 22, 2016, 16:51:35 pm »
Nieźle. Ciekawa alternatywa do powszechnie stosowanych rozwiązań. Koniecznie napisz jak się sprawuje.