18 Kwiecień 2025, 15:59:39 czas Polski

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - cyrulik

Strony: [1]
1
SketchUp / SketchUP - drukowanie w skali 1:1
« dnia: 03 Marzec 2015, 15:05:38 czas Polski »
Cześć!

Wymyśliłem sobie drewnianą osłonkę na wazonik, narysowałem, pomierzyłem kąty, wiem że ścianki będą pasować do siebie po dokładnym wycięciu i złożeniu.



Bardzo ułatwiłoby mi wydrukowanie kształtu ścianki w skali 1:1, no i właśnie nie potrafię zmusić SketchUp'a by wypluł z drukarki wydruk w skali 1:1?
Przeniósłbym go sobie na drewno i wyciął, cała zabawa z trasowaniem by mi odpadła...

Wiecie jak to zrobić?

2
Krok po kroku (realizacje własne) / Kącik warsztatowy w garażu
« dnia: 09 Luty 2015, 22:25:55 czas Polski »
Cześć!

Rozpoczynam jedną z pierwszych poważniejszych realizacji.
Wcześniej było już jakieś składanie mebelków z formatek kupionych w markecie, ale to prosta sprawa jeśli nie pomylimy się w wymiarach.
Tutaj budowa równie prosta, ale formatki tnę sam. Zagłębiarka Mafella idzie w ruch, czas zweryfikować swoje umiejętności dokładnego trasowania i cięcia.

Do zbudowania są trzy szarki, stojące na regulowanych nóżkach przykrytych cokołem, z nakładanymi drzwiami i górą imitującą blat. Materiał to płyta MFP 18mm, skrzynie będą łączone na kołki meblowe, klej i wkręty. Plecy szafy są z sklejki 4mm która kiedyś tam mój ojciec kupił i zalega długo w jego garażu. Zawiasy standardowe nakładane - 3 sztuki na jedne drzwi. Pierwsza półką od dołu będzie stała, zakołkowana, sklejona i przykręcona do boków.

Rozrysowałem wszystko w SketchUp, i prezentuje się to w ten sposób:

Rzut ogólny na garaż i kąt do zabudowy:

(stołu i podstawy pod piłę (po prawej) jeszcze nie ma, na ścianie po lewej są nie dorysowane trzy okienka, a po prawej drzwi do mniejszego warsztaciku elektronicznego i przejście do domu)

Rzeczona zabudowa:




Dokładny projekt z wymiarami:






Sam wymyśliłem jak płyty powinni być łączone, jako że nie mam w tym doświadczenia, będę wdzięczny za podpowiedzi co sknociłem i co warto poprawić w przyszłości.

Jutro po południu zaczynam zabawę :)

3
Kosz na śmieci / Wkład do szafki na buty
« dnia: 31 Styczeń 2015, 21:45:02 czas Polski »
Cześć!

Zabieram się za projektowanie zabudowy przedpokoju z płyty wiórowej laminowanej, standard czyli lustro, wieszaki i jakaś szafka w której ma się znaleźć miejsce na buty/pantofle.
Zastosowałbym jakiś gotowy system np taki - http://www.belmeb.pl/idm,9,c,7,idprod,2775,kat,,boczki-obrotowe-do-szafki-na-buty-3.html
Wcześniej jednak zapytam Was, może jest coś lepszego na rynku? Ten wygląda fajnie ale to w całości plastik razem z jakimś śmiesznym zawiasem :)

4
Pilarki / Wybór zagłębiarki Festool / Bosch
« dnia: 20 Grudzień 2014, 21:52:45 czas Polski »
Cześć!

Nie znalazłem wątku pod który mógłbym się podpiąć, nie chce też zaśmiecać innych, zakładam swój.

Wybór zagłębiarki, trudny wybór dla hobbysty, który nigdy wcześniej nie miał okazji pracować taką maszyną...

Do czego będę jej używał i na czym mi zależy?
Maszyna będzie głównie cięła, płytę wiórową laminowaną, MDF, OSB i sklejkę. Czasem pewnie trafi się coś do przycięcia, typu drewniane drzwi czy też jakiś kawał litego drewna.
Pierwszą jakąś poważniejszą pracą będą szafko/regały do garażu z płyty OSB na wszelkie rupiecie, chciałbym je wykonać sam i brakuje mi do tego właśnie piły (piłę stołową (chyba Bosch 10 XC) mam w późniejszych planach). Później nie wykluczone są zabudowy bagażników car-audio, kolumny gitarowe ze sklejki. Co by nie wymyślić nie będzie to żadna masowa produkcja, od majsterkowicz coś wymyśli i fajnie by miał to czym wykonać :)

Czyste, precyzyjne cięcie najważniejsze, to zależy pewnie w dużej mierze od tarczy, ale chyba nie tylko od niej. Tarczę wiadomo kupię odpowiednią do materiału, bez oszczędzania bo już mnie życie nauczyło - bez tego ani rusz :)

Chciałbym by sama maszyna też była precyzyjna, ładnie jechała po szynie i żeby jakieś tam luzy na samej tarczy czy w konstrukcji stopy nie występowały.

Na oku nam dwa modele:
- Festool TS 55 REBQ-Plus-FS, szyna 1400, systener  + ściski do szyny - cena 2200 zł
- Bosch GKT 55 GCE + szyna 1600 + L-Boxx - cena 1650 zł

Skłonny jestem bardziej ku Boschowi, z racji posiadanej już frezarki GOF 900 mogę wykorzystać szynę FSN z GTK 55. Mam w planie również kupno http://www.bosch-professional.com/pl/pl/fsn-ofa-32-kit-800-34897-ocs-p/']FSN OFA 32 KIT 800[/url] do rozszerzenia możliwości frezowania i tu znów argument za Boschem, bo ściski da się wykorzystać i dodatkowe 80cm szyny będzie, albo taka krótka w razie potrzeby.

Wybrałbym tego Boscha, tylko czy on da mi ładne cięcie i będzie to precyzyjne narzędzie? Festool wiadomo klasa sama w sobie, może jednak przymknąć oko na kompatybilność i kupić TS 55?

Doradźcie, ja sobie mogę gdybać cały przyszły rok nie mając doświadczenia w temacie :)

5
Przedstaw się na Domidrewno / Hej!
« dnia: 15 Grudzień 2014, 22:27:36 czas Polski »
Hej!
Mam na imię Michał, dłubanie w drewnie zawsze mi się podobało, poza tym lubię zrobić coś własnymi rękami.
Zajmowałem się modelarstwem redukcyjnym, gram hobbistycznie na gitarze (może kiedy wystrugam sobie jakąś dla zabawy), lubię pogmerać w elektronice a tak w ogóle to pracuje jako fotograf :)

Powoli przymierzam się do zagospodarowania garażu, jakieś szafki, regały, kawał porządnego stołu też by nie zaszkodził. Park maszyn rozwijam co jakiś czas o kolejne zabawki, czas zaprzyjaźnić się z zgłębiarką i piłą stołową - to będą z pewnością kolejne zakupy, upodobałem sobie linię niebieskiego Boscha i tam też pewnie będę szukał kolejnych nowych zabawek.

Puki co chętnie poczytam i pooglądam co tutaj ciekawego pokazujecie :)

Strony: [1]