Wełna drzewna jest używana do opakowywania towarów oraz do wyrobu płyt budowlanych wiórkowo-cementowych. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się następujące typy wełny,
opakunkową zwykłą,
jajczarską i owocarską
budowlaną.
Wełnę opakunkową zwykłą i budowlaną wyrabia się z wałków i szczap użytkowych sosnowych, świerkowo-jodłowych i topolowo-osikowych, opakunkową jajczarską — tylko z drewna świerkowo-jodłowego, a owocarską — z drewna świerkowo-jodłowego i topolowo— osikowego. Wełna sosnowa nie nadaje się do opakowywania produktów żywnościowych ze względu na żywiczny zapach, który przejmują te produkty.
Wełna opakunkową zwykła produkowana jest w 7 grubościach od 0,05 do 0,30 mm, szerokości zaś od 1 do 4 mm odpowiednio do grubości. Wiórki wełny jajczarskiej mają grubość 0,20 mm, szerokość 5—8 mm, owocarskiej odpowiednio 0,05—0,15 mm oraz 1—3 mm. Wełnę budowlaną wyrabia się grubości 0,35—0,55 mm i szerokości 4—6 mm.
Długość wiórków powinna wynosić od 200 do 500 mm niezależnie od typu wełny.
W wełnie drzewnej niedopuszczalne są: zgnilizna miękka, pleśń oraz zanieczyszczenia obce, a w wełnie opakunkowej prócz tego —' czerwień, zgnilizna twarda, kora i obcy zapach. Występowanie sinizny ograniczone jest do 10%, a zaszarzenia — do 8% w wełnie jajczarskiej i owocarskiej. W obu wymienionych typach niedopuszczalne jest zaparzenie. Wiórki zbyt cienkie, za wąskie lub za krótkie mogą występować w ilości do 5% partii.
Wymagania jakościowe dla wełny budowlanej są łagodniejsze: czerwień i zgnilizna twarda dopuszczalne są do 10%, kora do 5%, wiórki krótsze, cieńsze i węższe do 10%.
Wyprodukowana, wełnę suszy się i prasuje w bele prostopadłościenne o masie 40—50 lub 70—80 kg i wymiarach 500X585X X460mm albo 1000X585X460 mm. Bele wiąże się drutem, a czoła ich umacnia 2—3 deskami grubości 19—25 mm. Na jednej z desek umieszcza się oznaczenie wytwórni, rodzaju, typu, numer normy i masę brutto.
Z wełny drzewnej produkuje się liny przeznaczone do opakowania różnych wyrobów metalowych, ceramicznych oraz w odlewnictwie. Na ten cel używa się wełny sosnowej opakunkowej zwykłej. Liny powinny mieć średnicę od 10 do 60 mm z odstopniowaniem do 5 mm.
Jednostką miary lin z wełny drzewnej jest tona.