Maj 18, 2024, 23:56:39 pm

Autor Wątek: Wyrówniarko-grubościówka z frezarki  (Przeczytany 5796 razy)

Dentarg

  • Gość
Wyrówniarko-grubościówka z frezarki
« dnia: Październik 16, 2016, 23:23:29 pm »
Znany patent, pokazywany w wielu wydaniach na YT. Wyrówniarko-grubościówka, która w sumie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o szerokość materiału (o ile zastosuje się długie prowadnice i szynę na frezarkę).

Już dawno nosiłem się z tym, żeby zrobić robić taki dodatek do frezarki. Jeszcze może grubościówkę jakąś sensowną (DW733) mógłbym sobie sprawić, ale sensowne wyrówniarki (jointery) są po za moim zasięgiem cenowym.
Nadarzyła się okazja, bo stałem się posiadaczem 2 pięknych desek bukowych (obie mają spore wygięcie odrdzeniowe - łódka, + lekkie skręcenie).
Dlatego szybko skleciłem sobie takie ustrojstwo do wyrównywania deski za pomocą frezarki. Całość roboty mniej niż 2h, najdłużej mi zajęło chyba wyszukiwanie odpowiednich odpadów w pudłach z odpadami :).

Pojemność urządzenia ~40cm x 30cm. Taką deskę mogę tam wyrównać. Ograniczenie wynika stąd, że największa sklejka jaką miałem ma 61x31cm. Na dniach kupię kawałek większej sklejki i będę mógł obrabiać deski ~40x80cm. Większych na razie nie potrzebuje. Szyna jest uniwersalna, bo będzie można ją zakładać na dowolnej długości urządzenie, byle rozstaw prowadnic miał nie więcej niż 49cm.

W sumie urządzenie zrobiłem na prędce z odpadów, dość byle jak (chociaż starałem się zachować kąt 90st co udało się całkiem dobrze). Oczywiście najważniejsze wymiary - czyli wysokość prowadnic (taka sama po obu stronach) zachowane. Sklejka prosta, prowadnice proste. Odległość między prowadnicami na szynie idealnie mieści frezarkę (zero luzu, nawet może za ciasno trochę). Sama szyna na frezarkę jeździ po prowadnicach też dość ciasno, także żadnych luzów nie ma. Deska montowana jest na wcisk i tarcie. Na dole są kawałki maty ściernej + deska blokowana jest klinami z odpadów, tak że się nie przesuwa. Testowałem jeszcze patent z taśmą 2stronną, ale się nie bardzo to sprawdziło.
Odciąg urobku odkurzaczem, mimo to sporo trocin leci pod frezarkę i na operatora ;).

Test przeprowadziłem na desce bukowej łódka + lekkie skręcenie. Łódka ok 3-4mm, skręcenie podobnie.
Finalnie grubość deski zmierzona w 4 punktach odbiega od siebie max 0.4mm. Na wyrównanej desce widać trochę kółek w kształcie frezu, ale to przez to, że co jakiś czas urobek dostaje się pod stopę frezarki i powoduje, że nie porusza się ona płynnie. Tak czy siak efekt końcowy świetny.

Dentarg

  • Gość
Odp: Wyrówniarko-grubościówka z frezarki
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2016, 23:24:15 pm »
Efekt działania.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Wyrówniarko-grubościówka z frezarki
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2016, 07:42:38 am »
Opis szczegółowy, efekt pracy taki jaki być powinien. Podaj do kompletu jeszcze jakiego frezu użyłeś + jego zdjęcie.

Dentarg

  • Gość
Odp: Wyrówniarko-grubościówka z frezarki
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2016, 11:11:01 am »
W sumie mogę użyć dowolnego, który jest mniejszy niż 30mm :). Ale używam makita D-10279 - prosty 25mm.

Przy wyrównywaniu zbiera się mało materiału za 1 przebiegiem, dlatego spokojnie można używać dużego frezu. Widziałem na YT, że ludzie używają większych niż 30mm.

Offline wojtek62

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 61
  • jak rzucę palenie kupie VERITASA
    • Zobacz profil
Odp: Wyrówniarko-grubościówka z frezarki
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2016, 11:32:54 am »
Pięknie ale po prze struganiu strugiem ręcznym ładniej  :D.
A poważnie fajnie wyszło.
Pozdrawiam

Offline def

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 240
    • Zobacz profil
Odp: Wyrówniarko-grubościówka z frezarki
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2016, 14:59:25 pm »
,.... to bardzo podobne rozwiązanie.