Maj 12, 2024, 00:21:27 am

Autor Wątek: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku  (Przeczytany 12785 razy)

Offline hecio

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« dnia: Październik 20, 2014, 08:46:09 am »
Witam
Przypadkowo wpadłem na 2 filmiki na temat wosku (15 pomysłó na jego wykorzystanie):
http://youtu.be/YVOVT6yMK1s?list=UUIrtu3uSwehD0pfmfMsHhUA
oraz poruszany już temat wosku pszczelego
http://youtu.be/67dEF1jN4-Y?list=UUIrtu3uSwehD0pfmfMsHhUA
Swoją drogą ciekawe są też pozostałe filmy.
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2014, 08:47:55 am wysłana przez hecio »

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2014, 09:59:29 am »
Fiu fiu ,tyle zastosowań dla wosku, bardzo przydatne :)  ale ja mam pytanie(do tych co po ichniemu rozumieją ;D ) ,co do automatycznego tłumaczenia tych filmików(bo ja tylko kumam Polish) ::)   czy można wierzyć tym tłumaczeniom bo nie wiem :-\

Offline Karol Kolanowski - KK Make

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Keep on keeping on!
    • Zobacz profil
    • Moja strona na YouTube
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2014, 11:00:42 am »
Nie można wierzyć ;) Czasem jest gorzej niż w translatorze Google bo system nie wylapuje prawidłowo tego co mówią. Można te 15 sposobów opisać na forum, ja nogę to zrobić, ale nie wiem kiedy. Może wieczorem, chyba że ktoś mnie wyprzedzi ;)
Lepiej coś zrobić a potem żałować, niż żałować, że się czegoś nie zrobiło!

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2014, 14:14:35 pm »
Tak myślałem :(  kiedyś oglądałem jakiś film tłumaczenie nie pokrywało się z tym co widzę :o  ale co tam pretensje do siebie  ::)  trzeba było się uczyć :P ale chciałbym żeby ktoś to przetłumaczył :-\ :)

Klo

  • Gość
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 20, 2014, 14:38:13 pm »
Tu nie ma co tłumaczyć. :)

Mieszanka wosku pszczelego z:
- olejem lnianym (linseed oil),
- olejem mineralnym (mineral oil),
- oliwą z oliwek (olive oil) i aromatem,
- benzyną lakową (mineral spirits).
A w ostatnim przypadku z trocinami. :)

Proporcje widać na filmie.

Rozpuszczasz wosk na parze, dodajesz jeden z powyższych składników, mieszasz i przelewasz do słoika, lub formy.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2014, 13:10:41 pm »
Patrząc na wikipedię to beznyna lakowa to nie to samo co mineral spirits (US) [white spirits (UK)] - spirytus mineralny (PL). Tak czy inaczej nie wiem czy konserwowałbym tym deskę do krojenia jedzenia... Reszta pomysłów jak najbardziej sensowna.

Proporcje to chyba są wagowe czytając między wierszami w drugim filmiku.

Offline Rizer

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 683
    • Zobacz profil
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2014, 18:48:12 pm »
Z doświadczenia wiem, że ja mebelek zawoskowany stoi blisko ogniska bądź grilla to może się z niego wosk wytapiać. Ale potem się wtopi :) i się kolor drewna odświeży.
,,Dla człowieka który ma tylko młotek, wszystko zaczyna wyglądać jak gwóźdź"
                                                                Abraham Maslow

Offline Rizer

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 683
    • Zobacz profil
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 23, 2014, 17:05:01 pm »
Czy podobne efekty można uzyskać stapiając nie wosk pszczeli ale parafinę ze świec?
,,Dla człowieka który ma tylko młotek, wszystko zaczyna wyglądać jak gwóźdź"
                                                                Abraham Maslow

Klo

  • Gość
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 23, 2014, 19:51:58 pm »
Swego czasu, gdy toczyłem różne pierdółki np. rękojeści do dłut, pilników, pił ramowych itp., to smarowałem je (jeszcze na tokarce) parafiną, którą wcierałem filcem. Minęło ponad 20 lat i w/w są jak nowe, pomimo, że narażone są na wysokoprocentową wilgoć. Jedyny minus, to kolor. Elementy po parafinowaniu wyglądają średnio. Jakby były zamoczone w oleju mineralnym, lekko przepalonym.
To są moje doświadczenia sprzed 20 lat. Może teraz parafina jest inna?

Offline porsier

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
    • Biuro architektoniczne
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 12, 2015, 12:37:02 pm »
fajne filmiki, przydatne

Offline Severski

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2015, 20:08:56 pm »
Bardzo fajne i przydatne! A wiecie jak odświeżyć woskowaną zmęczoną i zabrudzoną powierzchnie?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 13, 2015, 11:05:09 am »
Jeżeli powierzchnia jest mocno sfatygowana, warto zmyć stary wosk zmywaczem do wosków ( są np w LM firmy Sintilor albo inny) bądź benzyną lakową. Nowy wosk nakładać wełną stalową  "0000" a po wyschnięciu wyszczotkować i polerować wzdłuż słojów szczotką o średnio sztywnym włosiu. Nałożyć dwie warstwy.

krzysiek

  • Gość
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2015, 22:30:09 pm »
Patrząc na wikipedię to beznyna lakowa to nie to samo co mineral spirits (US) [white spirits (UK)] - spirytus mineralny (PL).

Ponieważ przywiozłem sobie z Polski bryłę wosku pszczelego z myślą o zastosowaniu go do impregnacji i estetyzacji drewna , zainteresowałem się tym wątkiem. I tu od razu pewne sprostowanie zacytowanej wypowiedzi : white spirit ,mineral spirit i polska nazwa benzyna lakowa odnoszą się do tego samego produktu będącego mieszaniną węglowodorów łańcuchowych i pierścieniowych o liczbach atomów węgla od 7 do 17. Udział w mieszaninie węglowodorów o określonej liczbie atomów węgla może się różnić w zależności od wytwórcy. Ale zawsze będą to węglowodory z tego przedziału liczby atomów węgla.

Podana przed kolegę Klo informacja jest poprawna. Jeśli chodzi mieszaninę parafiny i white spiritu - benzyny lakowej to ma ona zastosowanie głównie jak płynna podpałka do grila : jako ciecz do bezpośredniej aplikacji abo do nasączania tekturek.

Dzisiaj zrobiłem próbę i spróbowałem wetrzeć w drewno sam czysty wosk , idzie trochę ciężko. Do większych powierzchni lepiej posłużyć się tarczą polerska. Ale efekt jest w/g mnie doskonały.

Offline velsyster

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 474
    • Zobacz profil
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2015, 22:55:22 pm »
Patrząc na wikipedię to beznyna lakowa to nie to samo co mineral spirits (US) [white spirits (UK)] - spirytus mineralny (PL).

Ponieważ przywiozłem sobie z Polski bryłę wosku pszczelego z myślą o zastosowaniu go do impregnacji i estetyzacji drewna , zainteresowałem się tym wątkiem. I tu od razu pewne sprostowanie zacytowanej wypowiedzi : white spirit ,mineral spirit i polska nazwa benzyna lakowa odnoszą się do tego samego produktu będącego mieszaniną węglowodorów łańcuchowych i pierścieniowych o liczbach atomów węgla od 7 do 17. Udział w mieszaninie węglowodorów o określonej liczbie atomów węgla może się różnić w zależności od wytwórcy. Ale zawsze będą to węglowodory z tego przedziału liczby atomów węgla.

Podana przed kolegę Klo informacja jest poprawna. Jeśli chodzi mieszaninę parafiny i white spiritu - benzyny lakowej to ma ona zastosowanie głównie jak płynna podpałka do grila : jako ciecz do bezpośredniej aplikacji abo do nasączania tekturek.

Ja takze (za wikipedia) zyje w przekonaniu, ze benzyna lakowa i white spirit to zupelnie inny produkty. Benzyna lakowa jest otrzymywana w jako odrzut w procesie rafinacji i jest "ciezsza" niz white spirit. Owszem, swiatek "artystyczny" i modelarski wyszedl z zalozenia ze white spirit i benzyna lakowa sa na tyle podobne, ze mozna sprzedawac benzyne lakowa jako white spirit (ktory nie byl parenascie lat temu tak latwo dostepny).


Mam nadzieje, ze jestes chemikiem i spunktujesz wikipedie.

mily68

  • Gość
Odp: 15 pomysłów na wykorzystanie wosku
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2015, 23:07:05 pm »
No to jak w końcu jest? White spirit to jest czy nie jest benzyna lakowa? A mineral spirit?