Maj 11, 2024, 11:44:42 am

Autor Wątek: Naprawa kątowników  (Przeczytany 5385 razy)

Offline Strużyn

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • Zobacz profil
Naprawa kątowników
« dnia: Grudzień 08, 2017, 20:36:08 pm »
Chyba jeszcze nie ma takiego stricte wątku. Będę tu wrzucał sposoby na poprawianie niedokładności moich kątowników. Jak coś gmeraliście przy swoich to również wrzucajcie pomysły i efekty przeróbek. U mnie już leży kilka w kolejce do poprawki. Na pierwszy ogień poszedł kątownik 45/135 stopni, bo będzie mi niedługo potrzebny. Kupiony na OLXie ANGULUS po kąpieli w occie (tylko część metalowa) zaczyna prezentować się przyzwoicie. Zastanawiałem się nad sposobami poprawy kąta. Na razie zrezygnowałem ze szlifowania i wykorzystałem mosiężny płaskownik przykręcony do drewnianej części na 4 śrubki. Odkręciłem i pod spód włożyłem dwa kawałki HIPSu o grubości 0,13 mm. Na jednym końcu podwójnie, w środku pojedynczo a na drugim końcu w ogóle. Przydałoby się jeszcze lekko poprawić kąt 45 stopni, ale to już następnym razem. Ogólnie zauważyłem, że tego rodzaju kątowników (45/135) u nas jak na lekarstwo, a jak już są to w bardzo wysokiej cenie.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2017, 20:38:11 pm wysłana przez Strużyn »

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa kątowników
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2017, 22:31:34 pm »
A co to za nastawny Vis?
Wygląda zawodowo - jak zresztą wszystko od nich.

To jakiś specjalny przyrząd czy fragment przykładnicy kreślarskiej?

Offline Strużyn

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa kątowników
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 08, 2017, 22:37:50 pm »
Wpisz w google 'kątomierz vis'. To po prostu całkiem precyzyjny kątomierz. Miałem problemy z zacinaniem na 45 stopni i chcąc wiedzieć o ile się pomyliłem kupiłem takowy. Można utrafić od 150 zł na Allegro czy OLX.