Marzec 29, 2024, 11:04:38 am

Autor Wątek: Przywitanie i pierwsze pytanie nt. forum.  (Przeczytany 1301 razy)

Offline filip404

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Przywitanie i pierwsze pytanie nt. forum.
« dnia: Czerwiec 24, 2020, 19:00:07 pm »
Cześć wszystkim, nazywam się Filip i dopiero mam nadzieję rozpocząć zabawę z drewnem, chciałbym na dobry początek poradzić się was w kwestii narzędzi i organizacji niskim kosztem początkowego warsztatu na start. Oczywiście mam już sporo poczytane i zaplanowane, mam też sporo wątpliwości, ale to wszystko opiszę w zasadniczym poście. Gdzie należy umieścić tego rodzaju post? Myślałem o dziale Meble Warsztatowe. :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Przywitanie i pierwsze pytanie nt. forum.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2020, 07:04:50 am »
Cześć i powodzenia :)
Pytania dotyczące narzędzi, maszyn, elektronarzędzi zadawaj w działach tematycznych. Jak będziesz robił meble warsztatowe - szafki, stoły/strugnicę, to też jest taki dział. Samodzielnie wykonywane projekty w dziale "Realizacje własne, krok po kroku" lub też w "SAM-ach" jeżeli samodzielnie zrobisz narzędzia, maszyny. Załóż też swoje albumy z wykonanymi pracami w "Galerii".
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2020, 07:06:27 am wysłana przez amigorg »

Offline filip404

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Przywitanie i pierwsze pytanie nt. forum.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2020, 15:57:03 pm »
Mimo wszystko brakuje na forum działu dla początkujących. Przedstawię więc swoje wątpliwości tutaj:

Przeprowadzam się niebawem do nowego domu (w końcu ucieczka z miasta) gdzie będzie garaż 21 m2. Chciałbym w nim zrobić warsztacik stolarski do wieczornego majsterkowania (a więc nic profesjonalnego). Interesuje mnie używanie klasycznych połączeń i metod do zrobienia prostych mebelków (zacznę od jakichś stołków itp.) Niestety panująca pandemia wykończyła mnie finansowo i zamiast mieć kilka tysięcy na start muszę kombinować. Zastanawiam się nad tym, co mogę kupić używane, po taniości, nawet w kiepskim stanie, a co lepiej kupić raz a porządnie. Póki co myślę, że muszę kupić nowy strug lie nielsen albo veritasa (z wymiennymi ostrzami na których zrobię różne kąty) oraz niezłe kamienie do ostrzenia - uważam, że rozpoczęcie przygody ze stolarstwem od walki z nierównym i kiepskim strugiem może zniechęcić do hobby. Podobnie rzecz ma się z dłutami, spróbuję kupić taniej w dobrym stanie zestaw Kirschena. Z kolei liniały, kątowniki, znaczniki kupię jak najtaniej, z czasem zamieniając na lepsze. Co sądzicie? Mam wiertarkę i wkrętarkę ale innych elektro na razie nie planuję, chcę robić jak najwięcej ręcznie.

Ostatnia wątpliwość dotyczy strugnicy. Nie za bardzo wiem jak zrobić pierwszy stół do pracy nie mając... pierwszego stołu. Mam u dziadków aluminiowy stół roboczy (coś w tym stylu https://sklep.metalkas.com.pl/stol-warsztatowy-tg-sw2-niebieski.html), może zamontuję na nim jakieś imadło i podziałam na tym? Wiem, że nie jest to idealne rozwiązanie ale na start może zdołam jakiś prosty blat roboczy z sosny z palet z czterema nogami skleić.

Proszę o rady, chciałbym zacząć zabawę w drewnie ale obawiam się, czy ze względu finansowych nie będę musiał tego marzenia odłożyć w czasie.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Przywitanie i pierwsze pytanie nt. forum.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2020, 01:33:02 am »
Witam na forum w naszym gronie.
Luźne tematy zamieszczamy w dziale Hide Park Domidrewno.
Tematy w dziale Przedstaw Się  raczej nie będą kontynuowane. Załóż oddzielny wątek bo temat ciekawy.
Z narzędziami dobrze kombinujesz.

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Przywitanie i pierwsze pytanie nt. forum.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 01, 2020, 13:09:04 pm »
Witaj na forum,
każdy od czegoś zaczynał więc nie przejmuj się małą ilością sprzętu, ja kupuję co pół roku nowe narzędzie i coraz więcej mogę wykonać w drewnie. Najlepiej jak zastanowisz się co konkretnie chcesz robić jak już będziesz wiedzieć to łatwiej będzie Ci się dobierać narzędzia do pracy.