Marzec 29, 2024, 05:54:46 am

Autor Wątek: automatyczne włączenie odciągu  (Przeczytany 35802 razy)

Offline Phila

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 21, 2018, 22:18:09 pm »
Załączajac alarm chcę wyłączyć napięcie na maszyny, kompresor, świetle na warsztacie. Robię "pik pik" i wszystko gaśnie .

Rozwiązań jest wiele: np. rozłącznik p.poż. (drogi) etc.
Najprostszym rozwiązaniem i chyba najtańszym będzie stycznik (włączony w główny obwód zasilający warsztat), który po załączeniu alarmu odetnie napięcie od cewki stycznika.

p.karwacki

  • Gość
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 21, 2018, 22:22:24 pm »
Ppoż mam, ale on powinien odciąć wszystko, a parę obwodów musi działać np. zasilanie alarmu, światło zewn, brama.... Co do stycznika, to powinien chyba działać odwrotnie. Po sygnale z alarmu powinien się rozłączyć.

[regulamin!!!]


Offline Phila

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 21, 2018, 23:38:48 pm »
Co do stycznika, to powinien chyba działać odwrotnie. Po sygnale z alarmu powinien się rozłączyć.
Przecież tak napisałem: "po załączeniu alarmu odetnie napięcie od cewki stycznika", czyli cewka będzie bez napięcia. A jak cewka będzie bez napięcia to styki robocze stycznika po stronie wtórnej też będą bez napięcia.

Jeśli jakieś obwody elektr. mają zostać pod napięciem to stycznik należy zainstalować za tymi obwodami. Bez ingerencji w rozdzielnię z zachowaniem czynnego jednego lub kilku obwodów nie da się tego wykonać.

Offline AI3Time

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 28, 2020, 13:47:40 pm »
Potrzebne elementy (wszystko pod szynę 35)
Rozdzielnia natynkowa (jak ktoś ma miejsce w dotychczasowej to zbędna), mi potrzeba dodatkowa, koszt 35 zł.
Wyłącznik nadprądowy B6, koszt 10 zł
Przekaźnik priorytetowy 230V (ze stykiem niepriorytetowym typu NC/NO), funkcja opóźniająca reakcję (tj. włączenie odciągu), koszt 100 zł
Przekaźnik czasowy opóźniający wyłączenie, koszt 65 zł (można pominąć)
Stycznik trójfazowy 65 zł

Radek, mam dokładnie taką samą sytuację i zamierzam zrobić to zgodnie z Twoim pomysłem.
Czy możesz podzielić się dokładną charakterystyką wykorzystanych elementów? Albo nazwami własnymi?
Dodatkowo mam pytanie o schemat jaki zamieściłeś - jakoś nie mogę rozgryźć sposobu podłączenia przekaźnika priorytetowego do L1: który obwód jest tu monitorowany przez przekaźnik, a który priorytetowy? Czy ten obwód L1, który idzie do rozdzielni jest przerwany? Sory za pytania ;-)

Offline Phila

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 27, 2021, 11:16:46 am »
Ja ma zrobione tak. Odkurzacz włącza się po ok 2s i wyłącza ok 5s po wyłączeniu np. pilarki.

Offline Phila

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne włączenie odciągu
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 27, 2021, 11:18:42 am »
Chciałem wstawić zdjęcie ale nie wiem jak, załącznik się nie dodał.