Maj 04, 2024, 12:07:02 pm

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - drewniak

Strony: [1] 2 3 4
1
Sklepy branżowe / Odp: materiały ścierne - sklep scieramy.pl
« dnia: Lipiec 02, 2019, 15:15:28 pm »
Zrobiłem małe rozeznanie - na razie temat gąbek jest skomplikowany aby je wprowadzić - więc tutaj pozostaje mi skierować Was na allegro albo do jakiegoś sklepu lakierniczego :). Jak się okazuje, każdy producent ma inny sposób oznaczania gąbek kolorem - tak więc polecam dokładnie sprawdzać opisy.

Być może ucieszą się właściciele Festooli 150 mm - wprowadziliśmy krążki ceramiczne, które w założeniu mają konkurować z Festool Granat - głownie do pracy grubymi granulacjami - np. zdzierania lakierów.

https://scieramy.pl/krazek-scierny-do-festool-150mm-gls51-bora1

Jeżeli ktoś dużo szlifuje i chciałby zrobić dla innych forumowiczów recenzję - mogę podesłać na nasz koszt 2 osobom próbki :). Postaram się brać pod uwagę aktywność na forum oraz w razie potrzeby kolejność zgłoszeń.

2
Sklepy branżowe / Odp: materiały ścierne - sklep scieramy.pl
« dnia: Maj 09, 2019, 14:32:17 pm »
aa, rozumiem - takie gąbki na rzep? :). Zobaczę co i jak.

3
Szlifierki / Odp: Papier szer. 80mm
« dnia: Maj 08, 2019, 13:11:46 pm »
Do miękkiego i żywicznego drewna są najlepsze papiery z tzw. warstwą aktywną (stearynian cynku) - kojarzę np. Norton A275, chociaż poza szlifierką mimośrodową on się nie za bardzo nadaje do szlifowania maszynowego.

Napisz do firmy SAIT - sait.pl, oni mogą Ci wyciąć płótno/papier na dowolny wymiar i dobiorą coś dobrego do sosny (jestem ich klientem od długiego czasu i mogę polecić).

4
Sklepy branżowe / Odp: materiały ścierne - sklep scieramy.pl
« dnia: Maj 08, 2019, 13:02:55 pm »
@mar33cki - powoli się przymierzamy do tematów polerskich :). Niedługo będą krążki filcowe 125 mm. O jakieś konkretne pady Ci chodzi?

5
Sklepy branżowe / Odp: materiały ścierne - sklep scieramy.pl
« dnia: Styczeń 30, 2018, 11:50:12 am »
Dzięki za miłe słowa :). Cieszę się, że patent z woreczkami strunowymi się przydaje w warsztacie :D

 Jak najbardziej mam w planach pozostałe rzeczy - w tym tak wspomniane ściernice ceramiczne i trzpieniowe, na wiosnę trochę nowych rzeczy się pojawi. Jeżeli macie jakieś uwagi dot. tych papierów - które sprawują się lepiej, które gorzej i na jakich materiałach - wpisujcie proszę. Często ktoś mnie prosi o poradę - dodatkowo będę to uwzględniał przy produkcji krążków (czy warto bardziej iść w materiał X czy Y :).


6
Niektóre egzemplarze tego modelu Graphite'a mają już normalne stopy szlifierskie 150 mm - na 6 otworów, widziałem jedną taką szlifierkę na żywo. Tylko dla pewności trzeba albo kupić osobiście albo poprosić sprzedawcę o zdjęcie konkretnego egzemplarza :)

7
Materiały ścierne / Co daje antystatyczny papier ścierny
« dnia: Styczeń 17, 2017, 17:14:44 pm »
Może kogoś zaciekawi - znalazłem artykuł o tym co daje użycie papieru antystatycznego przy szlifowaniu miękkiego drewna :). W sumie nie wiedziałem, że różnica jest aż tak duża.

http://www.mechanik.media.pl/pliki/do_pobrania/artykuly/22/k178-179.pdf

8
Co do tego Ryobi, to wydasz majątek na papiery ścierne do niego :/

Szlifujesz to zgrubnie, czy już pod lakier? Bo jak zgrubnie (do ok. P120)  to zobacz na allegro pod hasłem "ściernica trzpieniowa" i "szlifierka trzpieniowa" - może coś takiego Ci będzie pasować.  Plus jest taki, że są niedrogie, jest duży wybór rozmiarów i granulacji - a jak użyjesz ściernicy z włókniny albo jakiejś gąbki to wejdzie Ci w większość zakamarków.

9
Sklepy branżowe / Odp: materiały ścierne - sklep scieramy.pl
« dnia: Grudzień 27, 2016, 19:53:59 pm »
Te czarne pasy do parkietu to może być nasyp ceramiczny - najczęściej szlifuje się tym twarde stopy stali. Ostatnio rozmawiałem z parkieciarzem z 20 letnim doświadczeniem to właśnie bardzo chwalił ceramikę. Festool Granat jest częściowo z tego nasypu, więc tutaj zaskoczenia nie ma :)


10
Sklepy branżowe / Odp: materiały ścierne - sklep scieramy.pl
« dnia: Grudzień 27, 2016, 13:13:57 pm »
@Jake28 - dzięki za opinię! :).

Z którymi krążkami Festoola porównywałeś te Klingspory PS33? Podobnie jestem ciekaw jak te pasy do cykliniarek wypadają w porównaniu do innych firm - teoretycznie wychodzą z tej samej linii produkcyjnej co Deerfos.

Po Nowym roku planuję robić testy jak wypada szlifowanie różnymi materiałami - tak więc będę podrzucał co ciekawsze wyniki. Mam już mikroskop specjalnie przerobiony pod badanie drewna, czekam jeszcze tylko na próbki różnych gatunków :).

@axer - PS18 do Rotexa w najbliższym czasie chyba niestety nie :-/ Jak będzie coś nowego pod Rotexy, to dam znać.

11
"Prawdziwe" krążki do Festoola mają 17 otworów :)

Te z 15 otworami nie będą pasować do Graphite :-(. To są nałożone na siebie dwa układy standardowe do szlifierek 150 mm - 6 otworów i 9 otworów (GLS47). Krążki z 9 otworami i tak pasują zamiennie do Rotexów 150 stąd pewnie te 15-otworowe są reklamowane jako pasujące do Festoola - przy czym połowa otworów jest nieużywana.

Na schemacie możesz porównać GLS2 (Graphite) i GLS51 (Festool). Od biedy krążki 17-otworowe od Festoola mogą pasować do Graphite - ale sprawą dyskusyjną jest, czy warto do taniej szlifierki kupować drogie krążki.

Wiele osób zapewne długo pracowało nad tym, żeby nie było za łatwo i za tanio :). Poniżej schemat z katalogu Klingspora.


12
Na minus, jeżeli chcesz używać krążków 150 mm. Z krążkami 125 mm jest ok :)

13
Cześć!

Zainspirowany smutną przygodą @zygmunt78 i jego szlifierki Ryobi postanowiłem napisać krótki poradnik na co zwracać uwagę przy kupnie szlifierki oscylacyjnej lub mimośrodowej, żeby nie utopić więcej pieniędzy niż planowaliśmy. Pełny poradnik w linku na końcu (z dużą liczbą przykładowych zdjęć) - tutaj postaram się zawrzeć to, co najważniejsze :)

Szlifierki są lepsze i gorsze, mają różne parametry i trwałość - ale jest jeden czynnik, który się zazwyczaj pomija - nawet w katalogach producentów narzędzi.

Otóż chodzi o materiały eksploatacyjne do szlifierek - czyli mówiąc wprost papier ścierny na którym one pracują. Rozmiar krążka każdy kojarzy - 125 mm, 150 mm, 225 mm - rzadziej jakieś inne. Niestety tutaj motyw jest bardzo podobny do branży drukarek - sama drukarka jest relatywnie tania, jednak za oryginalne tusze trzeba płacić grube pieniądze.
W szczególności dotyczy to tańszych szlifierek "marketowych" - które mają niestandardowe formaty otworów odpylających, zupełnie przypadkiem jedynym dystrybutorem pasującego papieru ściernego do nich jest ten sam producent i chcąc nie chcąc musimy zaopatrywać się u niego - przepłacając 2-3 razy i mając mały wybór. Tak na przykład jest z częścią szlifierek Ryobi, Graphite czy Dedra.

Dlatego kupując szlifierkę warto poświęcić chwilę i sprawdzić czy używa ona standardowego formatu otworów i kupimy do niej krążki/delty w miarę tanio czy niestety będziemy przepłacać tylko ze względu na widzimisię producenta. A to są pieniądze, które będziemy wydawać na materiały, które ciągle się zużywają :-(

Pełny poradnik ze zdjęciami na co zwracać uwagę jest tutaj:

http://blog.scieramy.pl/jaka-szlifierka-mimosrodowa-i-oscylacyjna-krotki-poradnik/

14
Materiały ścierne / Odp: struganie vs papier ścierny
« dnia: Październik 28, 2016, 00:32:55 am »
@tomekz @lirorobert - rzeczywiście. Opierałem się na wywiadzie który znalazłem jakiś czas temu z technologiem z jednej z firm meblarskich.  Chyba już wiem, gdzie na pewno nie będę szukał mebli :D



15
Materiały ścierne / Odp: struganie vs papier ścierny
« dnia: Październik 27, 2016, 13:30:20 pm »
Co ciekawe to to, że zazwyczaj papieru ściernego używa się do szlifowania w poprzek włókien - przez co ucina się je i zapobiega podnoszeniu po jakimś czasie - co ponoć ma duże znaczenie później przy lakierowaniu i ostatecznym efekcie - zwłaszcza, przy drewnie liściastym.

Na obrazie mikroskopowym widać, że papierem szlifowali wzdłuż włókien, zamiast w poprzek. Co oczywiście dobrze świadczy o konsekwencji naukowców w badaniach, ale chyba wbrew 'zalecanej' metodzie w praktyce. Z tego co czytałem, to rzeczywiście szlifowanie wzdłuż włókien sprawia, że drewno chłonie wodę lepiej bo powierzchnia jest gorzej przeszlifowana. Struganie wprasowuje włókna w drewno stąd gorsza chłonność.

Strony: [1] 2 3 4