Maj 13, 2024, 20:55:49 pm

Autor Wątek: klasa filtracji 2  (Przeczytany 2289 razy)

lacek

  • Gość
klasa filtracji 2
« dnia: Maj 29, 2018, 15:29:16 pm »
Cześć,
numer wątku, gdyż choć chcę pociągnąć tematykę w wątku (https://forum.domidrewno.pl/odkurzacze/wybor-odkurzacza-a-klasa-filtracji/msg120108/#msg120108) ale jednak w innym kontekście nieco - dlatego nowy wątek.

Otóż chciałem kupić odkurzacz - celen jest usuwanie wiórów/pyłu, ale dokładniej to chciałem dopytać "po co to się robi", ale po kolei:

Dla ustalenia uwagi myslę o GAS 35L/M lub 20L

Oto sprzęt który ewentualnie chciałbym podpiąć do odkurzacza:
- szlifierka
- wyrzynarka,
- pilarka
- frezarka
- grubościówka to rozumiem, że robi za duże wióry by podpiąć do jakiegokolwiek odkurzacza
Zakładam, że chcę pracować tylko w drewnie, nie w sklejce, nie w lakierowanym drewnie (do lakierowania mam też filtr "przeciwchemiczny" do maski)

Subwątek 1:  kwestie zdrowotne. Rozumiem, że nie chcemy wdychać pyłu by nie nabawić się chorób układu oddehowego / raka. Mam w tym celu maseczkę 3M z filtrem Filtr przeciwpyłowy 5925 o klasie ochrony P2. Rozumiem, że jakbym miał jeszcze odkurzacz, to mniej pyłu będzie w powietrzu czyli mniej pyłu będzie się osadzało wszędzie wokół stanowiska pracy.
- jeśli pracuję na szlifierce w masce, to czy jest jakaś różnica (w tym miejscu pytam tylko o zdrowotną) z posiadania odkurzacza?

Subwątek 2: jeśli odkurzacz spełnia klasę filtracji M, to tym bardziej spełnia klasę L. Natomiast jak 35L podepnę pod szlifierkę, to rozumiem, że nie odfiltruje pyłu ze szlifierki, ale czy wtedy odkurzacz będzie "jedynie" rozdmuchiwał ten pył wszędzie wkoło czy wręcz się zapcha np silnik? Tzn czy do szlifierki z punktu widzenia szybkiego zepsucia się odkurzacza można 35L w ogóle podłączyć?

Subwątek 3: czy jest coś "lepsze i tańsze" od 35M? Rozumiem, że gdyby odpowiedź była tak, to to drugie podbiłoby rynek, ale jest jeszcze kwestia obiegu informacji. Pytam przy założeniu pracy w drewnie na wyżej wymienonych urządzeniach.

Czy jest jeszcze jakiś aspekt jaki powinienem wziąć pod uwagę przy decyzji "L" czy "M"?