Kwiecień 28, 2024, 06:42:19 am

Autor Wątek: Odkurzacz czy odciąg?  (Przeczytany 47126 razy)

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 06, 2014, 23:30:00 pm »
Odciąg na zewnątrz warsztatu - zdecydowanie i szybko wyciągnie powietrze ;) Trzeba dodatkowe wloty zrobić, albo małe pomieszczenie (szczelne) gdzie wstawiamy odciąg. Dodatkowo filtr w ścianę i powietrze wraca nam do warsztatu (ciepłe i czyste). Przy takim rozwiązaniu - praca na wyrówniarce czy taśmówce - sama przyjemność, cisza i spokój.

Warto jeszcze rozważyć ten filtr podsufitowy (Matthias też chyba coś z nim majstrował), sam się nad nim zastanawiam. Żeby jego włączyć na 2-3h po wyjściu z warsztatu i niech przefiltruje jeszcze powietrze zanim pył (np. po szlifowaniu) opadnie.

O maskach - nie rozmawiam :) tutaj... do działu BHP skaczemy :)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 06, 2014, 23:37:48 pm »
Amimorg tak jak i JarekO maja rację: i odkurzacz (do elektrycznych narzędzi) i odciag do maszyn plus dobrym pomysłem jest filtr powietrza

Offline hobbysta

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 16, 2015, 12:28:00 pm »
odświeżę trochę temat...
Stanąłem właśnie przed koniecznością zakupu odkurzacza do warsztatu.
Powiedzcie mi proszę czy warto do warsztatu stolarskiego hobbysty zakupić odkurzacz z automatycznym otrząsaczem filtra? Czy to niekonieczne.
Zastanawiam się nad dwoma takimi:
starmix ard-1425
lub
Karcher MV6

Przy grubościówce będę korzystał z pojemnika z przegroda thiena + odkurzacz.



Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 16, 2015, 14:29:56 pm »
Otrząsacz jest niezbędny jak szlifujesz ściany, ale do elektronarzędzi nie konieczny tzn może być ale nie musi.
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 16, 2015, 14:41:53 pm »
Odkurzacz do grubosciowki?
Możesz mieć kłopoty z poprawnym odprowadzaniem wiórów. Do grubosciowki ze względu na rozmiar wiórów dobrze jest mieć odciągnąć z przewodem min. 50mm.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 16, 2015, 15:47:32 pm »
Wąż  minimum fi 50 mm pomiędzy grubościówką ( amatorską) a separatorem. Powinien też  taki być pomiędzy separatorem a odkurzaczem, ale wypróbuj standardowy od odkurzacza, może pociągnąć - zależy jaki wiór będziesz zbierał grubościówką.

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 20, 2016, 17:23:37 pm »
Odkopuje trochę temat :)

Postanowiłem wspólnie z małżonką ze rozpoczynamy nierówna walkę z pyłem, kurzem i ogólnym brudem w moim królestwie :)

No i pojawiają sie dylematy :(

Mam nadzieje że ktoś mi pomoże podjąć dobrą decyzję.

Rozważałem odkurzacz Festoola ctl MIDI lub większy. Przeglądam inne odkurzacze i teraz jako alternatywa wpadł mi w podobnym budżecie w oko taki odkurzacz centralny :)

Zobacz ofertę: Odkurzacz CENTRALNY PROFI 40.1 SAMOCZYSZCZĄCY HIT!
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6236859273

Lub temu podobne :)

Do tego pociągnałbym sobie instalacje z kilkoma gwiazdkami w strategicznych punktach czyli przy stołach i pod wiatą oraz podłączył "szufelkę" lub 2 gdzieś w szafkach. Instalacja cała jest fi50mm. Węże też fi 50. Ciąg bardzo dobry i podciśnienie też.

Czy to zda egzamin czy sobie odpuścić ??

kozio

  • Gość
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 20, 2016, 18:14:00 pm »
Odpuscic...

Zbiornik szybko się zapełni wiórkami a Ty będziesz latał jak głupi ze by to opróżnić .   Jesli stacjonarny do duzej ilosci urobku to tylko odciąg,  a jesli mobilny to tylko odkurzacz.
Odkurzacz można podłączyć do cyklona i masz 2w1.

krzysiek_z

  • Gość
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 20, 2016, 18:26:31 pm »
Odkurzacz centralny przy takiej pracy szybko się zepsuje i do tego nie będziesz miał gwarancji.

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 20, 2016, 19:46:28 pm »
A dlaczego miałby sie popsuć szybciej niz zwykły odkurzacz??

Zbiornik jest podobnej wielkosci jak w festoolowskim odkurzaczu. Poza tym mozna albo zalorzyc większy albo przy większej ilości wiórow użyć zewnetrznego zbiornika z cyklonem lub przegroda thiena.

Turbina skoro jest przeznaczona do sprzątania domu 300m2 i garazu smialo poradzi sobie z hobbystycznym warsztatem o pow 30m2.

Nie jestem stolarzem zawodowym i nie produkuje tony trocin dziennie. Mysle ze taki zbiornik styknie mi na dość długo. Mam odkurzacz warsztatowy Macallistera o podobnej pojemności i starcza na dość długo.

Jedynie drażni mnie mały przekrój rury i brak gładkich ścianek. Na mobilności mi nie zalezy wiec centralny byłby super rozwiązaniem.

kozio

  • Gość
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 20, 2016, 20:21:33 pm »
Wiem że 50l to bardzo mało jak dla mojej pilarki. O strugarce nie mówiąc...

Offline Przemcio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 674
    • Zobacz profil
Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 20, 2016, 20:37:39 pm »
Przy grubych robotach to wiem ze jest mało wtedy można użyć dodatkowego zbiornika. Ale na codzień liczy sie akurat dla mnie wygoda stosowania. Pod piłę strugarkę itd styknie dodatkowy zbiornik. Jeśli nie to kupie na aliexpress cyclone maxi i sklepie mu skrzynkę na wióry lub załatwię jakąś beczkę.

Do normalnego użytkowania przy jakimś szlifowaniu drobnym cięciu, frezowaniu i codziennym sprzątaniu warsztatu i auta 20l wiadro lub 15l worek starcza mi na dosyć długo.

Niezaprzeczalnym plusem jest brak konieczności wędrowania wszędzie z odkurzaczem bo montując gniazdka w sensownych miejscach nawet bardzo długi waż nie potrzebny byłby.

Te turbiny w tych odkurzaczami są nie do zabicia. Wytrzymują po kilkanaście lat w warunkach domowo- garażowych.

W niektórych opisach odkurzaczy centralnych pisze ze może być używany w garażach i warsztatach.


Jutro mi się odnawiają minuty w roamingu to zadzwonię do przedstawiciela Profi lub do producenta i zapytam czy przeżyje takie coś. Wydaje mi się ze powinien wytrzymać dłużej niż zwykły odkurzacz.

Wiem ze odkurzacz Festoola to plus 10 do lansu i marzył mi sie długo ale ..... Znowu nie będzie mi sie chciało rozwijać itd.


Ewentualnie jest jeszcze opcja położenia tylko instalacji centralnego odkurzacza w garażu a jako "napędu" użycie odkurzacza Festoola. Tyle ze wydaje mi sie ze przy większym przekroju czyli 50mm różnica w podciśnieniach będzie drastyczna na korzyść centralnej turbiny.


Ehhhhh nie miała baba kłopotu :(
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2016, 20:45:53 pm wysłana przez Przemcio »

kozio

  • Gość
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 20, 2016, 21:32:47 pm »
Ehhhhh nie miała baba kłopotu
Fakt trochę kombinujesz, ale jesteś jak widzę dość ukierunkowany... ;)

Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 20, 2016, 21:34:08 pm »
Dużo roboty Cię czeka z uruchomieniem tego. Musisz ułożyć rury na podłodze i ścianach,  potem zrobić wylewkę, a potem tynkować.
Przyznać trzeba, że niezłe podciśnienie wytwarza, ale Nawet sama rura 9m będzie ci się plątać, bo jest długa jak pewnie cały twój warsztat.

Ja na Twoim miejscu normalnie bym kupił odkurzacz i tym się bawił. Zrobisz sobie taką stacje roboczą.

Na koniec takie pytanie retoryczne, które Cię rozbawi.
Wiesz po co są odkurzacze centralne? Są po to by Pani domu podczas sprzątania nie hałasował odkurzacz.
Drobne zyski w ergonimii według mnie niweluje jego zakładanie choćby nawet.

Tez kiedyś o tym myslalem do warsztatu, ale szybko porzuciłem, oraz zapisałem go do listy z moimi idiotycznymi pomysłami

kozio

  • Gość
Odp: Odkurzacz czy odciąg?
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 20, 2016, 21:36:20 pm »
A co masz jeszcze na takiej liście?