Kwiecień 27, 2024, 20:23:36 pm

Autor Wątek: Strugarko-grubościówka STILER PT 260  (Przeczytany 27489 razy)

Offline Herr Ganter

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« dnia: Sierpień 12, 2019, 21:58:37 pm »
Ostatnio wpadła mi strona z Strugarko-grubościówka STILER PT 260 .
Sprzęt ani firma całkowicie mi nieznana .
Cały czas rozdrabniam i szukam Strugarko-grubościówkę .
Do tej pory skłaniałem się do Holzstar Adh 26C
Ale ten Stiler wygląda niemal identycznie ( wygląda ) ale jest sporo tańszy .
Czy ktoś pracuje na STILER PT260 ??
proszę o jakiekolwiek info
Pozdrawiam

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2019, 12:01:59 pm »
Cześć, ja posiadam ww. sprzęt. Co prawda jest to dość świeży zakup, bo mam ją niewiele ponad miesiąc, ale póki co z czystym sumieniem mogę ją polecić. Jak dla mnie sprzęt jest solidnie wykonany i wart swojej ceny. Możesz też poczytać tu opinie o większym bracie, PT310, jak pisze Groszekp, to praktycznie to samo co Jet.
https://forum.domidrewno.pl/strugarki/stiler-pt310-czy-ktos-na-tym-pracowal/
Z Jetem nie miałem styczności, ale mogę potwierdzić że to raczej to samo, bo póki co nie miałem żadnych problemów z luzami, rozregulowaniem i tym podobnymi. Blaty mają bardzo dobrą możliwość regulacji, przezbrajanie jest łatwe i szybkie (poza kręceniem korbką żeby obniżyć blat grubościówki :P ). Wymiary są powtarzalne. Maszyna o dziwo przyszła do mnie w miare dobrze wyregulowana, z jednej strony musiałem tylko podregulować blat podawczy i obniżyć noże na wale bo były troszkę za dużo wysunięte - ale wszystkie równo.

Jendyna rzecz do której mógłbym się przyczepić to przykładnica, która wydaje się w moim przypadku delikatnie skręcona w śmigło, po mierzeniu liniałami i przyłożeniu do zaskakująco prostych blatów, okazuje się że 2 przeciwległe rogi odstają łącznie niewiele ponad milimetr. Skutek jest taki że ustawiając przykładnicę pod kątem prostym do blatu z jednej strony, nie ma kąta prostego z drugiej strony przekładnicy. Nie przeszkadza mi to jednak w pracy, bo ustawiłem troszkę "na siłę" i tak żeby kąt prosty był przy wale, dlatego strugane elementy trzymają powtarzalny kąt prosty.

Ja kupiłem strugarkę z odciągiem i przyznam szczerze że nie wiem jak miałbym pracować bez niego, wiór byłby wszędzie, na podłodze, maszynie i pewnie w ustach i oczach jakbym pracował bez okularów :P Dlatego przygotuj się że jeśli chcesz popracować w miarę przyjemnie to musisz się zaopatrzyć też w odciąg. Ja kupiłem też od Stilera, jest całkiem w porządku, poza tym że musiałem od razu zlikwidować 'kratkę' na wlocie, bo odciąg co chwilę się zapychał właśnie tam

Dodatkowo blat wyrówniarki jest dość krótki dlatego ciężko przestrugać dłuższe elementy. Ja właśnie jestem w trakcie budowy blatów przedłużających - mój autorski pomysł, nie mam pojęcie czy w praktyce nie wyjdzie z tego klapa, np. blaty dębowe będa się giąć, lub całość będzie niestabilna. Zrobię to się podzielę opinią.

Generalnie podsumowując to polecam ten sprzęt, jak dla mnie jest wart swojej ceny. Jak szukałem strugarki to byłem przerażony opiniami jakie krążą o różnych maszynach w cenach rzędu od 2 do 8 tysięcy, o niektórych maszynach czytałem że nie da się na nich pracować. Co do Stilera to uważam że praca na nim to przyjemność :D

Offline Herr Ganter

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2019, 06:32:24 am »
Widzę że sporo osób jest ciekawa tego sprzętu.
Dziękuję za info.
Zdecyduje się na nią. Mam nadzieję że za 2 - 3 tyg będę ją miał.
Podzielę się opinią i wrażeniami.

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2019, 14:56:32 pm »
Jutro jadę do Sokołowa obejrzeć z bliska taki model (jeszcze nie kupić).  Tyle się naczytałem na forach jaka to losowa sprawa z jakością strugarek różnych firm (tych tańszych oczywiście), że jednego jestem pewien. Nie kupię nie mogąc dokładnie przetestować swojego egzemplarza (żadnych przesyłek).
Na tą chwilę najmniej skarg znalazłem na tą firmę (chociaż pozytywów też ciężko szukać bo ogólnie mało informacji). Pierwszy kontakt z nimi okazał się pozytywny.  Zapytałem czy mogę kupić na miejscu i dokładnie przetestować. Odpisali, że oczywiście tylko żebym dał im wcześniej znać żeby poskładali (oby nie podstawili używanej).
Przeraża mnie tylko myśl jak ja to zdejmę z przyczepki (200kg), bo zakładam że tam mi jakimś wózkiem widłowym włożą.

A zastanawia mnie jeszcze jedno. Cormak, Holzmann i stiler mają siedziby w Siedlcach. Jeszcze jest jakiś Termix pod Siedlcami z podobnymi produktami:

https://sklep.termixpily.pl/pl/p/Strugarko-grubosciowka-TERMIX-C2-310Q/7528

Czy oni wszyscy nie zamawiają jednym kontenerem wspólnie? A my myślimy że to się różni?

Pozdrawiam
ZiBi

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2019, 20:32:42 pm »
Nie wydaje mi się żeby wszystko szło od jednego chińczyka, analizowałem sporo maszyn przed zakupem (co prawda tylko ze zdjęć), różniły się budowa - nie mówiąc o tym ze te Cormaki i Holzmany które analizowałem miały blaty rozchylone na boki - z tego co piszą forumowicze to porażka. Co do Stilera to faktycznie baardzo przypomina JETa, ja przed zakupem analizowałem filmiki z Jet i na żywo wyglada to faktycznie podobnie

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2019, 22:20:41 pm »
Nie wypaliła mi wizyta. Okazało się, że dzisiejsza sobota była w stilerze wyjątkowo nieczynna.

Teraz planuję urlop na środę by odwiedzić wszystkie te cztery firmy i porównać. Coś muszę wybrać bo niedługo zwariuję. Im dłużej myślę tym głupszy się czuję. Żeby te 4k PLN było dla mnie jak splunąć to bym już dawno coś miał a tak podchodzę do tego jak pies do jeża.   

Lukaszli widzę że chwalisz tego stilera, ale masz go krótko ciekawe jak będzie po miesiącach/latach. Jak gadałem chwilę z Arturem z stilera to powiedział, że podobno sprzedają te strugarki od 5 lat. Jeżeli to prawda to czemu prawie nic o nich nie można znaleźć? Takie dobre że nikt się nie skarży czy nikt tego nie kupował?

Lukaszli czy dostałeś z maszyną dokładną instrukcję? W necie nie mogę znaleźć żadnej.


ZiBi

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 29, 2019, 00:23:06 am »
Udało się. Byłem w Hozmannie (na miejscu okazało się, że się nazywa Holzmet),  Cormaku i Stilerze (Termix sobie odpuściłem). Nie wiem czy się to komu przyda, ale opiszę moje wrażenia.

Do do samych firm:

- Pierwsze co rzuciło się w oczy to to, że Cormak wygląda na dużą firmę, a przy Holzmecie i stilerze wręcz na wielką.
- Drugie to że w Cormaku przy magazynach stało ze 20kontenerów (od razu miałem przed oczami obraz statku płynącego z chin, ale wszędzie napisy po angielsku).
- Trzecie, że nikt nie upierał się, że produkty mogą pochodzić z chin, choć Stiler przekonywał, że zamawia z Austrii, ale przyznał, że sami Austriacy mogą komponenty ściągać z chin.
- W rozmowie w firmach najetyczniej zachowywał się pan z Holzmanna. Zero komentarza odnośnie konkurencji. W Stilerze coś tam przez chwilę próbowali o Cormaku dyskredytująco ale tylko chwilę. Natomiast w Cormaku to o całej okolicznej konkurencji to się dużo nasłuchałem, chociaż bez nazw. Usłyszałem między innymi, że tylko cormak ma trzy noże reszta po dwa. Tylko on ma silnik 2kW a inni jak podają 2kW to tylko rozruchową moc a nie S1, że inni podają wagę brutto a mają delikatniejsze urządzenia i ogólnie że to takie małe firemki założone przez jego byłych pracowników i nie ma co liczyć na dobry serwis. A on ma na miejscu swój i pewny. Po rozmowie dało się poznać że trafił mi się sam właściciel firmy i był z niej mocno dumny.

To może tyle co do firm teraz co do samych urządzeń:

Oglądałem:

- Holzmann HOB260 ECO - 3600zł
- Cormak PT250 - 3350zł
- Stiler PT 260 - 4400 zł.

Nastawiłem się po poniższych wpisach Lukaszli na tego stilera ale chciałem zobaczyć z bliska czy ta różnica w cenie może mieć sens by przepłacać. Jak dla takiego laika jak ja wszystkie stoły wydały mi się świetne, oglądałem używane Dymy bo nie do nich namawiano, ale dla mnie nie ma porównania, a używane dymy też chodzą po blisko 3000zł. Te nierówności o których nie raz czytałem na różnych forach muszą naprawdę być minimalne bo gołym okiem wszędzie było idealnie równo. Może faktycznie 0,1 mm, różnicy gdzieś tam i jest (czytałem że komuś takie różnice przeszkadzały) ale nie idzie tego rozpoznać bez mierzenia jakimś poważnym sprzętem. Wydaje mi się że to narzekali ci co chcieli wykorzystywać taki sprzęt zbyt profesjonalnie, zamiast kupić prawdziwy pro za 3 razy większą cenę. Marketowe zabawki chodzą po 1,5-2k to nie oczekujmy że 3kPLN od razu da nam cuda. I tak skok jest niesamowity w jakości.

Różnice widziałem w pracy korbki stołu grubościówki. W Stilerze chodziło to miękko ale pewnie i czuć było precyzję w Holzmanie jakoś tak jakby coś zaczepiało (może zanieczyszczenia w mechanizmie od kurzu). W Cormaku po mimo chwalenia się  pana firmą pokazano mi jakiś zepsuty egzemplarz. Korba od grubościówki przy próbie kręcenia wylazła i oddzieliła się od reszty z prętem który wchodził w głąb maszyny, na blacie leżał jakiś pręt gwintowany zakończony zębatką (połową przekładni).  Na pytanie czemu tak jest odparł że to stoi tu od lat i były pożyczane z niej części a dla klienta poglądowo wystarczy by mógł korpus zobaczyć i blaty (trochę to niezbyt marketingowe posunięcie).

Inna różnica to obsługa zmiany grubości strugania. W Holzmanie i Cormaku trzeba cierpliwie kręcić gałką a w Stilerze jednym ruchem dźwignią góra dół szybciej się nastawia, a wcale nie wydaje się mniej precyzyjnie.

Niemniej z zewnętrznej obserwacji nie wyglądało by warto było przepłacać na Stilera. Jednak jeszcze można porównać dane katalogowe. Holzman ma silnik 1,5kw co daje 58W/cm obrabianego materiału w cormaku wychodzi 80W/cm a w Stilerze 84,5W/cm. Dla porównania w moim ręcznym strugu Boscha 79W/cm i wcale nie uważam tego na zbyt dużo więc mi Holzman odpadł. Jednak to duża różnica mocy.

Inne plusy Stilera nad Cormakiem:

-maks struganie grubościowe 225mm vs 190mm
-obroty  5500 vs 4800
-centymetr szerszy blat stilera
-waga 195kg vs 148kg  (cięższa powinna być stabilniejsza)

Przez to że Cormak pokazał mi zdekompletowaną maszynę ciężko porównać jakość wykonania jednak Stiler sprawiał wrażenie jakby solidniejszej (subiektywnie oczywiście). Dokładając do tego gadkę szefa cormaka o wadach konkurencji które były nieprawdziwe (choćby o ilości noży) zdecydowałem się przepłacić i wziąć Stilera.

Ale nie ma tak łatwo. Umówiłem się z nimi wstępnie na sobotę. Przygotują i wyregulują mi mój egzemplarz. Ja przywiozę swoje próbki drewna, kątowniki i suwmiarkę i będę testował. Zgodzili się na to.

Przy okazji proszę o jakieś porady jak i co testować?
- na pewno zechcę przepuścić przez grubościówkę maksymalnie szeroką deskę jak się da i zmierzyć suwmiarką czy obie strony są równe co do grubości (ile różnicy to będzie dobrze?). Oczywiście sprawdzę kąty proste z równiarki. Nie wiem jak oceniać gładkość więc tylko subiektywnie. Co jeszcze można sprawdzać?


To tyle trochę się napisałem. Jak ktoś to przeczyta do końca to proszę o porady w sprawie testowania.
ZiBi

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 29, 2019, 11:39:47 am »
Aktualizacja:

Dochodzi gruby minus Stilera.

Właśnie dosłali mi DTR-kę. Szkoda że Lukaszli nie wspomniał o warunkach gwarancji. Podobnie jak u Cormaka co 6 miesięcy ma być płatny przegląd by zachować dwuletnią gwarancję. Podali stawkę 200zł/h netto pracy serwisanta i 2,5zł/km netto dojazd (nie wyobrażam sobie tego wysyłać) u  mnie jeden taki przegląd wyniósłby ponad 800zł brutto przy założeniu że trwałby mniej niż godzinę.
Do tego jak zebrać wykluczenia gwarancji do kupy to zostaje chyba tylko stelaż a i jak on się uszkodzi to będzie można to podciągnąć pod niewłaściwe użytkowanie.

Czy ktoś wie czy takie same warunki są u hammera? Bo trzy przeglądy plus cena początkowa daje poważną kwotę i można myśleć o dołożeniu do czegoś lepszego. Chyba że postępują tak samo.
ZiBi

Offline Makaron138

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 29, 2019, 22:47:12 pm »
Cześć, mógłbyś podesłać ta DTR-kę? Też się zastanawiam nad zakupem PT 260 I chciałbym przed podjęciem decyzji dowiedzieć się jak najwięcej o tym sprzęcie

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2019, 00:05:16 am »
Odpisz na PW. Wyślę ci prosto na maila. Przez te forum jakoś nie mogę dodawać załączników. A w treści publicznej dyskusji nie chcę umieszczać skoro sami na swojej stronie nie umieścili.


ZiBi

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2019, 11:51:34 am »
Czy to nie wygląda znajomo? Tylko akurat model o stopień wyższy.

https://www.1688.com/huo/detail-574793890068.html?spm=a262i4.9164788.zhaohuo-list-offerlist.13.1e771e65IjCR82



I strona prawdziwego producenta?

http://woodfast.com.cn/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2019, 12:09:06 pm wysłana przez ZiBi43 »
ZiBi

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 02, 2019, 11:05:18 am »
Cześć,
masz rację, może zbyt wcześniej wystartowałem z pochwałami, nie przepracowałem na niej wystarczającej liczby godzin. Brakowało mi informacji na temat maszyny to postanowiłem się podzielić doświadczeniem. Niestety nie miałem tego komfortu żeby móc podjechać i obejrzeć sprzęty kilku producentów, kupiłem stilera i jestem zadowolony. Ale wszystko jest kwestią indywidualną, więc powodzenia w wyborze i rozpatrywaniu plusów i minusów poszczególnych producentów. Ja czytając opinię na forum brałem poprawkę na to że może być krzywo, niepowtarzalnie, ciężko do wyregulowania. Po otrzymaniu maszyny zostałem pozytywnie zaskoczony - ale to tylko moja subiektywna opinia laika.
Co do DTR'ki to szczerze to jej nie doczytałem, więc sam nie wiedziałem o tych serwisach.
Nadal jestem zadowolony z zakupu ale wciąż biorę poprawkę na to że to loteria, popracujemy, zobaczymy

P.S. moje pozytywne i entuzjastyczne opinie wynikają po części z tego że mnie cieszy praca z drewnem, a struganie biorąc pod uwagę że mam nową maszynę to przyjemność

Offline ZiBi43

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Jeżeli ktoś coś potrafi to ja tez się mogę nauczyć
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 02, 2019, 13:10:40 pm »
Rozumiem twój entuzjazm. Mnie samego zżera w środku że jeszcze nie mam takiej zabawki.

Po wymianie korespondencji ze Stilerem okazało się, że można zrezygnować z przeglądów z zachowaniem rocznej gwarancji i dwuletniej rękojmi na wady ukryte. Na życzenie wystawią gwarancję bez tego punktu. Ciągle jestem za wyborem Stilera. Czekam na odpowiedź odnośnie testów na miejscu (ta sobota też nie wypaliła a nie mam urlopu by znowu pojechać w tygodniu). Testy bym chciał zrobić tak jak był testowany Hammer A3 26 na DiD. Do tego zajrzeć do mechanizmów. A jak pozwolą to nawet to nagrać. Jak dobrze wyregulują maszynę to może im się przydać jako reklama (Jest jeszcze dwie osoby co jak ja chcą coś w końcu kupić i taki filmik by pomógł w decyzji).

ZiBi

Offline Kubuch

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 02, 2019, 18:06:13 pm »
Ja również jestem zainteresowany tym sprzętem. Chciałem podjechać i obejrzeć na żywo , niestety ze względu na odległość i brak czasu muszę zaryzykować i brać w ciemno. Dlatego liczę na jeszcze jakąś opinię osób które ten sprzęt już widziały.
Co do gwarancji to życie mnie nauczyło,że nie warto sobie nią zawracać głowy. Zamiast tych śmiesznych drogich przeglądów lepiej odłożyć pieniądze na coś innego. To nie są statki kosmiczne by bać się awarii. Każdy ślusarz- tokarz naprawi i dorobi części do tych maszyn . Na dodatek zrobi to za mniejsze pieniądze niż oryginalna część.
Generalnie interesuje mnie strugarka i piła formatowa od tej firmy. Na początku chciałem brać używane remy. Niestety ich waga zadecydowała ,że muszę szukać czegoś dużo lżejszego.

Offline robbi

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Strugarko-grubościówka STILER PT 260
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 02, 2019, 18:46:24 pm »
Też się przyglądam tej maszynie. Ciekawe czy jeśli zebrałoby się parę osób np. pięć i razem chciało zakupić tego stilera to czy dałoby się wynegocjować lepszą cenę.