Maj 05, 2024, 04:42:50 am

Autor Wątek: Szlifierka tarczowa 12"  (Przeczytany 21344 razy)

Offline leku

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 237
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 30, 2014, 23:26:48 pm »
Tarcza (sprzęgło?) na wał silnika początkowo klejona ze sklejki ale zamówiłem u tokarza stalową

Czy możesz zdradzić jak wykonałeś stalowe sprzęgło tarczy z silnikiem ?
Rozumiem, że jest to tuleja na oś silnika (+ klin) z kołnierzem do przykręcenia tarczy z płyty (jakie wymiary ?)
Czy zastosowałeś dodatkowe zabezpieczanie tulei na osi silnika przed jej zsunięciem, np. śruba wkręcana prostopadle do osi silnika
lub śruba wkręcana w oś silnika od czoła ?

Jak przykręcasz tarczę z płyty do kołnierza tulei. Czy śruby na wylot ? Ile ? Jeśli tak to czy nie przeszkadzają przy naklejaniu papieru ?
Czy też może wkręty do drewna ? Wtedy powierzchnia płyty jest gładka dla papieru ściernego

Myślę jeszcze nad takim rozwiązaniem, że kupię jakieś gotowe koło pasowe o małej średnicy i do niego przyspawam
krążek z blachy gr. 5mm i całość dam do przetoczenia po obwodzie i od czoła. Tylko czy uda się uzyskać precyzję aby nie
było bicia na kole drewnianym ? Najlepiej byłoby stoczyć czoło blachy na włączonym silniku :) ale to w warunkach
domowych raczej się nie uda :)
Bo jeśli koło będzie z płyty meblowej to jego równanie (toczenie) od czoła już jest nie możliwe.

Pytam bo nie mam dobrego tokarza w okolicy a nie chciałbym popełnić błędu :)

pozdrawiam
leku


« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2014, 23:37:11 pm wysłana przez leku »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 31, 2014, 02:26:46 am »
Witam
Właściwie sam opisałeś połączenie tarczy z silnikiem. Przed zsunięciem z wału zabezpiecza wkręt od czoła. Resztę widać na załączonych zdjęciach. Dla dokładniejszego dopasowania stalowego sprzęgła z tarczą Wykonałem podtoczenie w tarczy z płyty wiórowej dokładnie o średnicy sprzęgła 135 mm ( za pomocą frezarki z cyrklem) na głębokość ok. 3 mm.Tarcza umocowana jest do sprzęgła czterema śrubami M8 o łbach soczewkowych, łby są zlicowane z czołem tarczy. Wcale to nie przeszkadza przy klejeniu papieru. Zresztą po zużyciu naklejam jeden krążek ścierny na drugi - nawet 3 warstwy i potem zrywam całość.
Jako ciekawostkę załączam zdjęcie szlifierki wykonanej na podstawie moich zdjęć przez jednego z naszych kolegów (niebieska).
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2014, 02:29:04 am wysłana przez amigorg »

Offline leku

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 237
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 31, 2014, 09:51:48 am »
Dzięki za info, rozwiałeś moje wątpliwości :)
Jak dotrze zamówiony silnik 0,75 kW 1400 obr/min to biorę się za wykonanie sprzęgła

Offline leku

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 237
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 03, 2014, 12:23:07 pm »
W realizacji szlifierki doszedłem do etapu wykonania stołu roboczego.
Stanąłem przed problemem wykonania łukowego prowadnika do opuszczania stołu
jak na załączonych zdjęciach. Mam frezarkę (Bosch POF1400ACE) ale doświadczenia w frezowaniu brak :(

Rozumiem, że muszę wykorzystać cyrkiel, który jest na wyposażeniu frezarki (stolika na razie brak).
Jakiego frezu radzicie użyć do tej operacji ? Czy zwykły palcowy fi 8 dwuostrzowy dołączony do frezarki wystarczy ?
Ile mm na głębokość na raz frezować ?

Łuk wypukły o gr. 10mm planuję wyciąć ze sklejki 18. Rowek podwójny na gł. 10mm i dalej obciąć na grubość 10mm na pile ?
Problemem będzie też dopasowanie prowadników do rowów w bokach stołu.

Muszę trochę poćwiczyć na odpadach i co nieco popsuć materiału ale liczę na Wasze cenne rady w powyższej kwestii :)

pozdrawiam



 
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2014, 12:24:54 pm wysłana przez leku »

Offline Waldi

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Praca człowieka uszlachetnia
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 03, 2014, 16:19:00 pm »
Lepsze  są frezy spiralne ale sporo droższe, ale tymi też spokojnie wyfrezujesz łuki. Jeśli chodzi o głębokość jednokrotnego przejazdu frezem to te 10 mm
rozłożył bym na dwa razy, na raz też pewnie byś zrobił ale szkoda frezu, :) frezarki i mógłby się przypalać materiał.
Z mojej strony to tyle, ale zawodowcy coś dopowiedzą ewentualnie poprawią mnie.

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 03, 2014, 19:35:09 pm »
ja w sośnie tym frezem fi8 (do tej samej frezarki) robiłem ok 10mm głębokość przy jednym przejściu i nie było żadnego problemu ani z przejściem przez materiał, ani z jakością powierzchni czy przypaleniami :)
jeżeli nie masz zbyt twardego materiału to frezarka 1400W uciągnie taki rowek bez problemu :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 03, 2014, 19:52:40 pm »
To czy frezarka uciągnie czy nie jest sprawą drugorzędną. Duża moc i gabaryty frezarki są tu raczej przeszkodą. Są to niewielkie łuki robione ze sklejki. Wycinaj je ostrożnie na 2 -3 razy aby nie poszarpać brzegów. łuki do rowków prowadzących muszą wchodzić bez luzów, raczej ciasno, inaczej stolik będzie opadał. Jeżeli nie masz wprawy, to rzeczywiście spróbuj na odpadach i nie na małych kawałkach, aby można było je uchwycić ściskami do stolika.

Offline leku

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 237
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 03, 2014, 20:40:58 pm »
Panowie dzięki za porady ale niestety chwilowo poległem :( gdyż za pomocą cyrkla od frezarki można wykonać frezowanie po okręgu
o min promieniu 10 cm a ja potrzebuję 4 i 6 cm. Tak jak pisze amigorg są to łuki o niewielkim promieniu.
Wygląda, że muszę szybko zrobić stolik do frezarki. Na razie przymocuję do blatu pilarki. Frezarka ma w stopie wolne 3 otwory
to nie będzie problemu z mocowaniem. Chyba, że macie patent na cyrkiel do frezarki umożliwiający frezowanie łuków o małych
promieniach od 3 cm wzwyż bez stolika.

Kolejny pomysł to wykorzystanie frezarki 250W Parksaida z Lidla ale to musze przetestować
bo mam do niej trochę lipny frez :)
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2014, 20:45:45 pm wysłana przez leku »

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 03, 2014, 21:23:46 pm »
no to spróbuj zrobić coś na zasadzie cyrkla zewnętrznego
znajdź jakiś przedmiot o dużym promieniu, np. 20-30 cm (stolik, taboret, płyta). zmierz i będziesz znał promień. jak użyjesz przykładnicy równoległej, która jest w wyposażeniu frezarki to da ci możliwość jazdy po promieniu. ta przekładnica ma przecież 2 elementy prowadzące odległe od siebie o jakieś 4cm to ci daje 2 punkty podparcia. ewentualnie możesz użyć otworów w tych elementach (masz po 2 w każdym) by rozstawić punkty podparcia dalej - przykręć tam coś zaokrąglonego o małym tarciu. te punkty pomogą ci prowadzić w miarę stabilnie po łuku. przy odpowiednim wysunięciu uzyskasz promień jaki potrzebujesz. nie wiem czy wystarczająco jasno opisałem o co mi chodzi :)

możesz też wykorzystać kształt stopy frezarki - jest przecież okrągła (z małym spłaszczeniem) co daje ci równą odległość od frezu. może masz jakąś obręcz, która pomoże ci uzyskać odpowiedni promień

opcja kolejna to użyj bolca kopiującego jaki masz w wyposażeniu - jakaś nakrętka od słoika powinna dać ci odpowiedni promień

nie wiem tylko czy te opcje dadzą ci wystarczającą dokładność. bo z tego co pisze amigorg rowki musza być dosyć dokładnie wycięte. ale możesz spróbować na jakimś odpadzie jaki będzie efekt. opcja trzecia będzie chyba najdokładniejsza :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 03, 2014, 21:35:17 pm »
Ja wycinałem łuki do swojej szlifierki samodzielnie wykonanym cyrklem, który pokazałem tu:  http://forum.domidrewno.pl/sam'y/cyrkiel/msg740/#msg740
Wykonałem go z płyty tekstolitowej, ale można go zrobić również ze sklejki.

Offline leku

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 237
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 03, 2014, 22:10:03 pm »
amigorg rozwiązanie z cyrklem załatwi sprawę :)
dziękuję bardzo za radę , idzie +

Offline leku

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 237
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 06, 2014, 20:17:16 pm »
Prowadniki wykonane ze sklejki 10 mm przy pomocy cyrkla poleconego przez amigorga. Fotki cyrkla zamieściłem w wątku
http://forum.domidrewno.pl/sam'y/cyrkiel/msg740/#msg740

Załączam fotki wykonanych przeze mnie prowadników. Jak na pierwszy raz wyszły w miarę dobrze.
Oczywiście pierwszy wyszedł trochę za luźny (na fotce z nr 2) ale drugi jest już spasowany lepiej :)

« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2014, 20:28:00 pm wysłana przez leku »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 06, 2014, 21:10:03 pm »
Będzie kolejna szlifierka. Będziesz zadowolony. Moja pracuje prawie codziennie.

Offline leku

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 237
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 13, 2014, 12:39:19 pm »
amigorg osłonę tarczy robiłeś ze sklejki ?
Zacząłem robić z mdf3 ale jest za delikatny i łamie się delikatnie na gięciu.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Szlifierka tarczowa 12"
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 13, 2014, 13:22:25 pm »
Tak, to pasek sklejki  4 mm ( utnij w poprzek włókien lepiej się zgina).