Maj 05, 2024, 00:48:04 am

Autor Wątek: Pilarka stołowa z wózkiem  (Przeczytany 47712 razy)

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 06, 2015, 10:21:55 am »
Rysunki robię w AC  :P Choć jakbym to robił w 3D to dopiero by było, można w AC ale poruszanie się w nim ma wiele do życzenia. Ja będę bazował się na koledze http://forum.domidrewno.pl/sam'y-46/pilarka-stolowa-1821/] [url]http://forum.domidrewno.pl/sam'y-46/pilarka-stolowa-1821/[/url]. Właśnie kolega sebacmieloww pewnym momencie podniosły oś jednej z ram aby piła zbytnio się nie "odchylała". Zresztą sama się też odchyla pochylając się (zmieniając kąt) ;) Ale napisałem  ;D Powolutku będę się zabierał do rysunków zawieszenia ram silnika, kilka spraw się wyjaśni. Na tym etapie potrzebowałbym od Was dowiedzieć się jakie przełożenie zastosować. Planuję na koło wałka dać średnicę 60 mm pasek A 13. Jaka średnica na silnik pryz jego obecnych parametrach 2740 obr/min  ??? Zakładam że max średnica piły to 300 mm. Był gdzieś link do strony z obliczeniami.
Ja bym zrobił mniejszy blat po lewej stronie tarczy, myślę że 10cm by wystarczyło. A właśnie ruchomy wózek bym tam umieścił.
Tak wiem, ale potrzebuję około 300 mm na silnik i wałek napędowy ;)
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline fireffox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 06, 2015, 10:34:30 am »
Jak to rozumieć?

W sensie, żeby się jak najmniej przesuwała. W jednym z filmów w tym wątku jest to pokazane. Tarcza się pochyla, ale część u styku blatu pozostaje w miejscu.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2015, 10:36:31 am wysłana przez fireffox »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 06, 2015, 10:40:17 am »
Wzór jest prosty:

n1 - obroty silnika,
D1 - średnica koła na silniku,
n2 - obroty piły,  (mają 3500 do 4500 obr/min  w zależności od średnicy tarczy - zobacz w firmowych pilarkach)
D2 - średnica koła pasowego piły

                          n2/n1=D1/D2      stąd   D1 = D2 x n2/n1

Tu masz jeszcze zalecenia Pilany dotyczące doboru parametrów pilarki w zależności od ciętego materiału, ilości zębów itp.
http://www.pilana.com/pl/mocowanie-pi-tarczowych-w-pilarkach-sto-owych
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2015, 10:50:10 am wysłana przez amigorg »

Offline woodek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Imię: Łukasz
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 06, 2015, 11:38:33 am »
Tak wiem, ale potrzebuję około 300 mm na silnik i wałek napędowy

Wałek możesz obrócić na drugą stronę, a silnik może wchodzić pod wózek. Wózek nie musi być z boku, może być jakby w samym stole (tak jak w hammer b3). W 3 fazowym silniku możesz zastosować prawe i lewe obroty, więc możesz go ustawiać jak chcesz.

edit:
Zobacz co Amigorg pokazał w innym temacie:
http://forum.domidrewno.pl/z-sieci/pilarki-sam-do-malych-warsztatow/msg29945/#msg29945
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2015, 11:45:47 am wysłana przez woodek »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 06, 2015, 11:41:46 am »
Jeszcze o doborze parametrów:
( kiedyś skopiowałem z jakiejś strony www).

Dobór prędkości skrawania piły tarczowej

Zalecane prędkości skrawania:
Materiał                                Vt [m/s]
Drewno miękkie                  50-90
Drewno twarde                  50-80
Drewno klejone                  35-60
Płyta wiórowa                           60-80
Sklejka, sklejka fornirowana   60-80
Płyty laminowane                   40-60

Obliczenie prędkości skrawania:

Vt = D×Π×n/60000
Vt [m/s] – prędkość skrawania
D [mm] – średnica piły
Π – Pi 3,14….
n [1/min] – obroty

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 06, 2015, 12:39:09 pm »
Dokładnie o to mi chodziło, wielkie dzięki  :) Znalazłem stronkę może komuś się przyda http://narzedziadodrewna.pl/index.php/2010/12/29/jaka-dobrac-predkosc-ciecia-w-zaleznosci-od-obrotow-i-srednicy-pily-tarczowej/ :)
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 06, 2015, 13:12:13 pm »
Zrobiłem szybkie obliczenia i tak dla mojego silnika z obrotami 2740 obr/min i dla zalecanej prędkości Vt =70 m/s (przyjętej przeze mnie) średnicy piły 3000 mm prędkość obrotowa powinna wynosić 4458 obr/min (do dalszych obliczeń przyjąłem 4500 obr/min). Przełożenie które muszę zastosować to 1:1,65. Zatem moje kółko pasowe na silniku przy założeniu dw=60 mm średnicy kółka na wałku musi mieć ds=99 mm zrobię zatem 100 mm.

100/60=1,666...
2740x1,666..=4566,67 - moje obroty na wałku ;D
Dzięki za podpowiedzi.  ;)
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 06, 2015, 13:20:35 pm »
Zastanów się nad podwójnymi kołami pasowymi, np na dwa paski 13 mm - mają mniejsze średnice minimalne koła pasowego ( chyba 60 mm). Pojedynczy, przy tarczy 300 mm możne być niedostateczny ( może być poślizg na kole przy grubszym elemencie).

Online sebacmielow

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 06, 2015, 13:20:44 pm »
Pamiętaj jeszcze o gwincie na wałku z lewej strony gwint prawy z prawej gwint lewy, zależnie z której strony dasz piłę.

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 06, 2015, 20:55:36 pm »
OK. Przeglądając stronkę zhttp://www.stomilsanok.com.pl/upload_module/segdownload/poradnik_konstruktora_2012_pl.pdf] [url]http://www.stomilsanok.com.pl/upload_module/segdownload/poradnik_konstruktora_2012_pl.pdf[/url] zrobiłem rysunek małego koła. Przepraszam za błędy w wymiarowaniu ale rysunek z częściami maszyn robiłem ostatnio w technikum a teraz to raczej rysuje proste rzeczy - np. ściany ;D. Myślę że wymiarów jest za dużo ale cóż myślę że tokarz sobie z tym poradzi  ;) Jak ktoś mógłby mi podrzucić jaki ma być rowek pod wpust 6 mm to byłbym wdzięczny. Tego wymiaru nie ma na rysunku :'(
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Online sebacmielow

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 06, 2015, 21:49:19 pm »
Dobry tokarz poradzi sobie bez rysunku, mi toczył to podałem tylko średnicę zewnętrzną, średnicę wałka i szerokość paska. Dał radę idealnie. Jeśli dobrze pamiętam to kąt do paska 13 mm to chyba był 40* :)

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 06, 2015, 22:13:26 pm »
Właśnie sprawdzałem ten kąt i dla paska faktycznie jest 40 stopni, natomiast dla kół zależy od średnicy koła i tak dla kół mniejszych niż 80 mm to 34 stopni natomiast dla większych to 38 stopni. Naszkicowałem takie kółko te otwory odchudzające masę koła to taka opcja. Aha, zapomniałem nadmienić że paski będą typu Z, ze względu na zalecane średnice minimalne kół.
Sebacmielow jakie masz średnice kół?

Coś tel link źle wstawiłem :-[
http://www.stomilsanok.com.pl/upload_module/segdownload/poradnik_konstruktora_2012_pl.pdf
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2015, 22:16:18 pm wysłana przez pacyfic_77 »
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Online sebacmielow

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 06, 2015, 22:47:42 pm »
Na wałku 60, na silniku 120 i 75 co daje obroty około 5200 i 3200. Muszę zmienić to 120 na mniejsze bo obroty trochę za duże.

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 07, 2015, 14:15:12 pm »
Co do średnic kółek to po wszystkich obliczeniach wyszło małe 63 mm i i duże 112 mm (sa to średnice obliczeniowe, rzeczywista średnica kółek jest większa o 4 mm). Rozmiar normatywny wg zaleceń producenta pasków ;) Obroty trochę wzrosły i na tą chwilę wynoszą 4870 obr/min. sebacmielow czy profile w twojej pile zdały egzamin, chodzi mi o przekrój, czy jest wystarczający?? (30x30x2). Musze teraz wpasować to małe co nieco w ta podwójną  ramę  ;)
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Online sebacmielow

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 07, 2015, 19:56:25 pm »
Profil u mnie wynikał z wysokości oprawy łożysk, te jako najwyższe mają po 70 mm więc dałem profile 2 x 30 mm i wystające 10 mm wchodzą w blat. Mimo tych wymiarów są ok całość stabilna i sztywna. Jak budowałem swoją pilarkę, na PW dostałem poradę od kolegi def, zacytuję ja może pomoże to Tobie bądź komuś innemu (mam nadzieję że się def nie obrazi).
Zasada ustawienia tarczy polega na tym, że oś obrotu-pochyłu musi  !!! leżeć na blacie stołu pilarki, przebiegać środkiem szczeliny na tarczę. Oczywiście w amatorskich warunkach należy się do tego zbliżyć. Tak więc Twoje zawiasy  od ramy na których wisi wałek i silnik powinny w 1/2 wystawać z blatu ? Spokojnie bez paniki. Powinieneś w blacie wykonać gniazda na zawiasy (zrób próbę na jakiejś desce) . Jeśli mam rację i pilarka będzie dużo lepiej się zachowywać w pochyle to możesz spiłować z góry zawiasy prawie do odsłonięcia sworzni bo przecież ta rama wisi "na"a nie "pod"zawiasami.
Czeka Cię wycięcie zawiasów i od pory tylko heftuj, nie spawaj na fest. Zarówno zawiasy jak i górny łuk docisku tarczy piły powinny być też w jednej linii ( to ciągla jest jedna i ta sama linia). Nawet w profesjonalnych pilarkach ta linia wychodzi często poniżej blatu i stolarze meldują o przekłamaniach po pochyleniu tarczy.