Maj 05, 2024, 02:42:21 am

Autor Wątek: Mini cyklon  (Przeczytany 29474 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 03, 2014, 21:10:08 pm »
I pytanie mając oba który byś wybrał do strugarki jak byś miał robić jeszcze raz?
Malowałem mini cyklon i pomyślałem, ze muszę uzupełnić odpowiedź na Twoje pytanie. Parę faktów:
- budowa separatora z przegrodą jest o wiele prostsza niż zbudowanie nawet mini cyklonu. Przy cyklonie stożkowym bardzo istotne są wymiary. Do tego przy cyklonie dużym konstrukcja się jeszcze bardziej komplikuje, Bill Pentz, który chyba najbardziej wnikliwie badał i konstruował cyklony, w swojej konstrukcji umieścił wewnątrz jeszcze rampę spiralną.
- istotną zaletą cyklonów stożkowych ( prawidłowo zbudowanych) w stosunku do separatorów z przegroda Thiena jest o wiele wyższa jakość oczyszczonego powietrza na wylocie, w szczególności niższa zawartość najbardziej szkodliwych cząstek poniżej 0,5 mikrona, a i tak na wylocie daje się filtry Hepa.
- Ponieważ od dłuższego czasu przymierzałem się do budowy odciągu stożkowego, o wiele łatwiej było mi zbudować i próbować mini cyklon.
Przegrody Thiena sprawują się dobrze jako separatory wiórów, oszczędzają odkurzacze i na razie nie musisz budować cyklonu stożkowego. Trochę poczytaj, obejrzyj filmy, zawsze do tematu możesz wrócić.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 03, 2014, 21:24:54 pm »
Tu jest technologia budowy dużego cylkonu wg Penza   http://www.ablett.jp/workshop_archive/cyclone.htm

Offline krist138

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 865
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 03, 2014, 22:27:41 pm »
Moje gratulacje super realizacja jak wszystkie inne , przyznam że z przyjemnością czytam i oglądam twoje prace czuję się jak przy dobrej książce czy dobrym filmie .Jak się trochę obrobię to też zrobię tylko większy

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 04, 2014, 09:15:32 am »
przyznam że z przyjemnością czytam i oglądam twoje prace czuję się jak przy dobrej książce czy dobrym filmie
A ja z przyjemnością czytam takie opinie, jak większość mężczyzn lubię pochwały :) Dzięki za uznanie.

Offline Dreluks

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 332
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 04, 2014, 22:26:43 pm »
Witam,


Amigorg wielki szacunek dla Ciebie za te wynalazki i  za to co robisz. Zapewne nie jeden z Nas Tobie zazdrości tylu umiejętności. Twoje arcydzieła są godne podglądania i brania z Ciebie przykładu. A taki cyklon to i ja sobie muszę sprawić. Plusika masz u mnie  ;)
---------------------------------------

pozdrawiam,
Łukasz - Dreluks

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 05, 2014, 10:03:27 am »
Twoje arcydzieła są godne podglądania i brania z Ciebie przykładu.
Dzięki za uznanie, to cieszy, ale jak to w życiu jednym się podoba to co robię, innym mniej (-2), i tak będę się starał robić najlepiej jak potrafię.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 08, 2014, 09:15:15 am »
Mini-cyklon z odciągiem jest już u Matthiasa Wandela  :   http://woodgears.ca/reader/richard/cyclone.html

Offline Karol Kolanowski - KK Make

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Keep on keeping on!
    • Zobacz profil
    • Moja strona na YouTube
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 08, 2014, 09:30:07 am »
Gratulacje, jaki będzie kolejny projekt? Też coś co jest potrzebne, czy może jakieś wyzwanie? Kopia narzędzia Festoola czy zegar na kulki? Tak czy siak powodzenia życzę!

Pozdrawiam
ugfu

Lepiej coś zrobić a potem żałować, niż żałować, że się czegoś nie zrobiło!

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 08, 2014, 09:49:16 am »
Też coś co jest potrzebne, czy może jakieś wyzwanie? Kopia narzędzia Festoola czy zegar na kulki?
Zegar mnie korci, uwiera, ale głowa mi mówi, że nie jestem jeszcze gotowy. Raczej coś na ścianę, też skomplikowanego, ale prostszego niż zegar. Dzisiaj cd. regał na skrzynie z materiałem drobnym - na resztki, z których coś kleję, składam i powstają maszynki, zabawki .Półki, uchwyty na nowe nabtyki - dłuta NAREX-a. Dla mnie to będzie "górna półka", niżej Irwiny, Modeco, Topex.
Kopia Festoola - czekam na zdjęcia od Jarka i będę się przymierzał. Wiem nawet jak to ma wyglądać, ale zobaczymy.

Offline wnoto

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 07, 2014, 23:18:12 pm »
nie wiem czy wypada w tym wątku zapytać ...
Czy ta  przegrodą Thiena to ma coś wspólnego z popularnymi separatorami popiołów kominkowych ?  Ktoś próbował uzywać tego do odciągania wiórów ?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 08, 2014, 06:57:15 am »
Separatory kominkowe nie mają przegrody Thiena ( chyba chodzi o licencję), wg  mnie nadadzą się na separatory wiórów, ale z większym zbiornikiem. Przegroda zwiększa prędkość powietrza  przy ściankach zbiornika ( przez to, że ma szczelinę) co powoduje lepszą separację i mniej wiórów wpadnie do odkurzacza.

Offline wnoto

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 08, 2014, 09:44:01 am »
Chcesz powiedzieć aby dorobić wyższy zbiornik ?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 08, 2014, 10:27:57 am »
W warsztacie mały zbiornik szybko się napełni wiórami. Jak wióry podejdą wyżej, bliżej króćców, to zacznie je wciągać do odkurzacza. Początkowo miałem zbiornik chyba 10 l. wymieniłem na 20 l metalowy. Jak masz (kupisz) separator kominkowy, to nie musisz się od razu spieszyć z wymianą zbiornika. Ale najlepiej zrobić separator samemu - wiadro i sklejka, króćce kanalizacyjne, to kosztuje parę złotych.

Offline wnoto

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 08, 2014, 11:30:57 am »
Taki separator wlasnie mam. Do popiołu się nie nadaje. Zabił mi cały filtr w odkurzaczu :(         dobre w tym jsst to że pewnie jego rola spadnie j z salonów trafj do garażu :)

Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 08, 2014, 11:41:47 am »
wnoto piszesz o takim separatorze ?
http://allegro.pl/odkurzacz-kominkowy-kominka-separator-popiolu-hepa-i4097164184.html
i powiadasz, że on nie działa ? Właśnie miałem sobie taki kupić.
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.