Kwiecień 18, 2024, 11:23:53 am

Autor Wątek: Frezarka cmt10 opinie  (Przeczytany 16090 razy)

Offline Kobietapracującażadn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
    • Zobacz profil
Frezarka cmt10 opinie
« dnia: Luty 09, 2018, 21:06:22 pm »
Czy mogłabym prosić użytkowników o informację czy to raczej zabawka czy ta frezarka ma dużo mocy i można nią pracować równie efektywnie co frezarką gornowrzecionową np. Bosch 1200pof?

I prośba...mógłby ktoś zmierzyć promień na tej zasadzie jak ja tutaj. Jestem ciekawa jakie najmniejsze koło da się osiągnąć tym urządzeniem jak się założy dostawke do frezowania po kole. W boschu którego testowalam najmniejsze koło może mieć bodajże 18cm biorąc pod uwagę fabryczną dostawke a nie cyrkle DIY i inne domowe sposoby.

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2018, 21:19:35 pm »
Jutro Ci promień zmierze. Frezarka jest rewelacyjna. Nie mam porównania z boschem ale jestem megazadowolony. Jaki bym frez nie założył to idzie jak należy. Wiadomo, że nikt freza do ramiaków nie będzie zakładał bo z tym by pewnie licho było ;)
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2018, 21:55:52 pm »
Mam CMT10 i również sobie chwalę, podobnie jak POF 1400 ACE. Każda frezarka ma swoje zastosowanie. CMT 10 jest bardziej poręczna i idealnie nadaje się np. do obcinania brzegów laminatu. Ale gorzej u niej z regulacją głębokości frezowania i nie ma w ogóle regulacji prędkości obrotowej frezu oraz soft startu. Najlepiej mieć dwie:-)

Offline draax

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 482
  • Jesli wyglada na proste, to jest proste!
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2018, 22:48:29 pm »
No i co mam dodac, jako kolejny zadowolony posiadacz CMT10? Wyzej w sumie napisane wszystko.

To solidna "krawedziowka", poreczna i niezawodna. Owszem moglaby miec soft start i regulacje obrotow ale to drobiazgi.

Offline Kobietapracującażadn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2018, 12:15:14 pm »
Oglądałem filmik na Youtube jak reklamują tą frezarkę. Powiedzcie bo się nie orientuję...dlaczego piszą też że to trymer? No i druga sprawa...w filmiku widz jak tym urządzeniem pięknie zaginają tą taśmę ktorą nakleja się na obrzeżach płyty wiórowej. Czy da się tak zrobić na zwykłej frezarce gornowrzecionowej? Jak? Bo próbowałam kiedyś żelazkiem taką taśmę przykleić i powiem wprost...okropnie to wyglądało,szczególnie w newralgicznych miejscach. Robiłam okienka i drzwi w domku dla lalek (prostokątne) w szafce z płyty i nie dało się tego elegancko przykleić żeby było jak w fabryce. Jak zobaczyłam że w filmiku to urządzenie potrafi tak ładnie zaginac te taśmy do obrzeży to aż mi się oczy zaswiecily z radości.

I dziękuję...czekam na zmierzenie promienia. Uparta jestem,chce zrobić kółka jak w innym.poście pisałam i jak nie kupię jeszcze raz tego Boscha o którym wspomniałem to chyba na to urządzenie się skusze. Wygląda interesująco. I mówicie że to nie zabawka i nie będzie bezproduktywnie zawalac  miejsca jak np. Dremel mógłby leżeć...bo ja nie znoszę wydawać pieniędzy jeśli coś potem tylko kurz ma zbierać. Chcę zrobić kilka dużych rzeczy...szafke z okienkami jak w domku dla lalek i drzwiczkami, ofrezowac ładnie drzwi szafy przesuwnej którą zbudowałam (2.5*3.5metra) ,chce zbudować maly plac zabaw do lokalu (np.stolik do klockowplaymobil ładnie ofrezowac, zrobić Jeziorko więc wyfrezowac je na ok 2mm i zrobić śliczną kuchenkę do zabawy dla dzieci. Koleżanka mnie prosiła a ja chętnie to dla niej zrobię.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2018, 12:18:47 pm wysłana przez Kobietapracującażadn »

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2018, 12:48:40 pm »
Co do obrzeży. Wyszło Ci paskudnie bo użyłaś papierówki czyli prehistoria. Teraz używa się pcv/abs. I wtedy faktycznie przy użyciu odpowiedniego frezu działa jak trymer.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 10, 2018, 13:03:30 pm »
Nazywają to trymerem lub frezarką krawędziową, bo najczęściej wykorzystuje się ją do docinania/dofrezowywania obrzeży, laminatów (np
 laminujac samemu płyty) itp.

Jak juz Spec zauważył powyżej, do uzyskania takiego efektu jak na filmie musisz mieć plastikowe obrzeże o grubości przynajmniej 1,5 mm, a tego żelazkiem nie przykleisz... Tym większym Boschem też uzyskasz taki efekt, ale pod warunkiem że stopa frezarki pojedzie po głównej (górnej lub dolnej) powierzchni płyty. Tego dużego Boscha łatwo  (bez jigów) nie ustabilizujesz gdybyś miała frezarkę przesuwać po oklejanej krawędzi płyty lub ogólnie pracując na małych elementach o mniejszych wymiarach niż sama stopa - właśnie do tego są lekkie trymery z małą stopą.

Offline Kobietapracującażadn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 10, 2018, 14:36:25 pm »
Aaaa dzięki kochani. No to wreszcie rozjaśnił mi się temat.

(Nadal czekam na zmierzenie promienia ;) byłabym naprawdę wdzięczna jakby ktoś mógł zmierzyć )

A czy w ogóle powinnam kupić dwa urządzenia czy może obejdzie się i wystarczy jedno? Jeśli tak to które jest bardziej uniwersalne ? Wiecie już co chce robić. Głównie skupiam się na rzeczach dla dzieci... Chcę zrobić glownie z mdf lub sklejki różne mebelki,domki do zabawy,kuchenki dla dzieci, domek dla lalek, zjeżdżalnie, labirynty na kulki takie jak. Kącikach dla dzieci i salach dla dzieci...chce zrobić lustro w kształcie dziewczynki takie dość duże ok 110cm wysokości... I obudowę dla monitora w kształcie krasnala żeby na scianie zrobić taki zabudowany kącik. Trochę jak w sklepie z butami CCC czy deichmann...któryś z tych sklepów ma taki kącik z telewizorem gdzie dzieci mogą oglądać bajki a dzięki zabudowie telewizora nie ma szans żeby dzieci dobraly się do kabli i żeby telewizor spadł.
Wydaje mi się że do tych celów potrzebuje właśnie gornowrzecionowej z racji tego że jest duża właśnie ale do wszelkiego rodzaju drobiazgów przydałoby się coś mniejszego. Myślałam o dremlu ale to cmt10 jest taką maszyną pomiędzy jednym i drugim i sama nie wiem. Jak myślicie?

djaworek

  • Gość
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2018, 14:54:11 pm »
Jak frezowanie mdf to wyłącznie frezarka z podłączeniem rury odkurzacza.W przeciwnym razie robota w masce na zewnątrz warsztatu bo w środku nikt by tego syfu nie odsprzątał ;)
Co do promienia zalinkowanej frezarki się nie wypowiadam bo do swojej mam dorobiony specjalny cyrkiel i robię co chcę.

Offline Kobietapracującażadn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 10, 2018, 15:53:04 pm »
No tak w Bosch 1200pof oczywiście z odkurzaczem pracowałam i będę pracować. A w tym cmt10 się nie da?
W boschu promień to +/-9cm a w tym cmt?

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 11, 2018, 12:33:54 pm »
CMT 10 ma podstawę prostokąta o wymiarach ~90x82 mm. Oś frezu nie jest umieszczona w środku tej figury - znajduje się 45 mm od trzech boków, a od jednego 35-37 mm.

Do prac, które wymienilas powyżej kupiłbym najpierw większą frezarkę ze względu na łatwość prowadzenia po większych elementach, precyzję regulacji i odprowadzanie urobku dzięki przystawce do odkurzacza. Sprawdź sobie czy ten POF 1200 ma podświetlenie pola roboczego (bardzo pomaga wbrew pozorom...).

Offline freqqone

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 11, 2018, 14:12:42 pm »
Żadna frezarka z serii POF nie ma podświetlenia. W Bosch-u podświetlanie pojawiło się od czasu wprowadzenia GOF 1250.

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 11, 2018, 15:09:26 pm »
Mam POF 1400 ACE z podświetleniem... Dobrze sprawdzić fakty przed pisaniem.

Offline freqqone

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 11, 2018, 15:23:07 pm »
Mam POF 1400 ACE z podświetleniem... Dobrze sprawdzić fakty przed pisaniem.
Ok. A od kiedy jest 1400 Ace w sprzedaży?

Offline Kobietapracującażadn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka cmt10 opinie
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 11, 2018, 16:09:20 pm »
Ooo dzięki dzięki za wymiary i za sugestie!!!

Co do boscha to niestety 1200pof nie ma światełka. Oj tak.przydałoby się bardzo,ale za samo światełko nie zamierzam dać 150zl! (Bo tyle musialabym dopłacić do Boscha 1400ace żeby było że światełkiem) .czytałam zresztą opinie o 1400pof i to światełko niestety im nie wyszło i sporo osób się skarży że szybko im wysiadło. Ciekawe czy da się dokupić gdzieś takie mini LED do naklejenia na urządzenia? :) bo to dobry patent. A jak nie to zawsze można kupić lepszą lampkę biurkową, albo opaskę że światełkiem na czoło :) :) :)