Marzec 29, 2024, 05:48:35 am

Autor Wątek: Stół warsztatowy - kilka pytań  (Przeczytany 12152 razy)

akwa-stolarz

  • Gość
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 19, 2015, 10:41:29 am »
Dąb brudzi obrabiany materiał podobno

wysłane przy użyciu tapatalk


Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 06, 2015, 00:14:29 am »
Aktualnie planuje zamowienie drewna na stol (uniwersalny poniekad bo to i strugnica i warsztatowka).
Z uwagi ze w UK drewno (hardwood) drogie to mysle o malej modyfikacji.
Co do szkieletu stolu - nie ma problemu moze byc sosna. Ale blat to inna bajka.
Mysle o tym zeby zrobic blat sklejony z debu (na wierzchu) grub. deski 25 mm i sosny pod spodem grub. 25-30mm - jakies przeciwskazania na takie laczenie jako blat do strugnicy? Pytam bo koszt jest duuuuuzo nizszy. A i kolejne. Z uwagi na imadla ktore beda wyposazone w dociski na drewnie twardym, to obrzeza stolu tez z debu czy moze byc z sosny. Strugnica moja pierwsza , taka typowa, wiec probuje sie dowiedziec wiecej.
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 20, 2015, 23:31:58 pm »
Male pytanko: Dotyczy stolu warsztatowego (jak narazie nie strugnica z uwagi na blat MDF (srodki budzetowe), ale docelowo gorna warstwa blatu bedzie wymieniona na jakies twardsze drzewo: dab, buk, mahon...

- powiedzcie mi Panowie i Panie jaki slupek / kantowka klejona (przekroj) najlepiej dac na bok stolu warsztatowego: (mam deski 33x70 i 33x95),
   a) 66x70x800 (szer x dlug x wys)
   b) 33x95x800
   c) 66x95x800 (czy warto taki gruby slupek?)

I pytanie - jak robie klejonke nie na szerokosc tylko na wysokosc to jak sloje do siebie czy rownolegle (wersja A czy B z zalacznikow)?
Na szerokosc wiem ze powinna raz sie usmiechac, a raz plakac ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2015, 23:35:03 pm wysłana przez prezio »
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

mily68

  • Gość
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 20, 2015, 23:40:52 pm »
"B" - słoje mają tendencję do prostowania się. W tej opcji po czasie belka będzie może trochę łódkowata patrząc na nią jak na Twoim załączniku ale za to bez szpar w miejscu klejenia.

Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 20, 2015, 23:57:16 pm »
A co jak by sie zminilo w wersji A klejenie do siebue plecami czyli zami3nic gorny rysunek z dolnym? Czyli prostowaly by sie do srodka.

Wyslane z tableta przy uzycia Tapatalka, wiec moze nie byc polskich liter i trafic sie moga literowki. Przepraszam

------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

mily68

  • Gość
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 21, 2015, 00:10:34 am »
Wtedy krawędzie zewnętrzne dociskałyby się do siebie a w środku (wewnątrz klejonki) mogło by dojść w skrajnym przypadku do rozwarstwienia. Nie jestem technologiem więc nie powiem naukowo ale ja zdecydowanie trzymam się opcji "B". Tak sklejona belka będzie na pewno mocniejsza niż podobna ale z jednego kawałka lub klejona jak w wersji "A" czy też lewymi stronami do siebie.
Pisząc "łódkowata" nie miałem na myśli że słoje całkowicie się wyprostują i z belki zrobi się rynna ;)
Na blat daj buk. Nie wiem jak mahoń ale dąb ma dużo garbników - czasem może brudzić. Przyjmij, że blat z czasem od pracy nabędzie rys czy jakichś drobnych wgnieceń które nie wpływają przecież na jego ogólną płaskość. Swoją drogą ciekawe jak(teoretycznie) sprawowałby się blat np. z Corianu?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2015, 00:17:13 am wysłana przez mily68 »

Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 21, 2015, 00:12:54 am »
Super dziekuje, a co do rozmiarow slupka, warto dac szerszy 66x95 czy pozostac przy 66x70?
A i jeszcze male pytanie, czy slupek posadzic na grubszych kolkach imskelic czy lepiej zrobic gniazda i czopy? W sumie slupek stoi wiec obciazenie idzie na dolna deske a na kolkach sklejone, nie powinno szalec.

Blat narazie z trzech warstw mdf'u 3x18mm. Pozjiej jedna (gorna) warstwe wymienie na drzewo. Brak budzetu jak na razie, a potrzebuje stolu warsztatowego z malymi funkcjami strugnicy.

Wyslane z tableta przy uzycia Tapatalka, wiec moze nie byc polskich liter i trafic sie moga literowki. Przepraszam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2015, 00:20:25 am wysłana przez prezio »
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

mily68

  • Gość
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 21, 2015, 00:32:06 am »
Moim zdaniem 66x95 powinien wystarczyć żeby konstrukcja była wystarczająco sztywna. Jak pod blat nakładziesz bambetli powinno być ok. choć ja (nie wiem czy nie z przesadą) dałbym 80x80 czy wręcz 100x100. Strugnica musi mieć masę. Niby na co dzień używasz np. ciężkiego (na pozór) stołu i jest super ale do czasu. Któregoś dnia np. machając strugiem okazuje się, że wszystko się rusza i zaczyna jeździć po podłodze. Ostatnio używając struga No. 7 heblowałem dechę którą przykręciłem ściskiem do innej przywalonej całą stertą innych (tej do której przykręciłem nie byłem w stanie wyrwać spod innych) - podczas heblowania ze zdumieniem stwierdziłem, że wszystko się przesuwa i zaraz rymsnie na glebę. Nigdy nie sądziłem że mam aż tyle siły - kilkaset ruchów strugiem, kilkaset przesunięć całej sterty o ułamki milimetra i gotowe.
Aha - może na tzw. wszelki wypadek poczekaj niech się jeszcze ktoś wypowie. Ja jestem tylko amatorem. W razie czego nie chciałbym, żebyś na mnie "psy wieszał" ;)

Offline Pete JB

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 21, 2015, 01:10:48 am »
Plyta na podlodze i nogi stolu przykrecone do tej wlasnie plyty. Ciezar wlasnego ciala, zrobi duzo roboty w temacie drgan i jezdzenia stolu.

Offline Mag84

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 303
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 08, 2015, 11:54:13 am »
pełen szacun dla Paul'a Sellersa :) osobiście uważam, że sposób w jaki pokazuje jak zrobić stół jest rewelacyjny :) I to pomimo, że nie jest to w języku polskim da się coś z jego pomocą zrobić :)
http://worktabledesign.blogspot.com/2015/08/new-how-to-build-workbench-paul-sellers.html wszystkie części - nic tylko dawać kolejny odcinek !!

I jedno mnie zadziwia :) Jaką trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, żeby zrobić to bez użycia "nowoczesnych narzędzi" a jedynie przy pomocy dłutka, piły ręcznej, strugu, kleju ..... SZA-CUN (przynajmniej do odcinka 7) ! Bardziej spodziewałem się że zaraz mi tu sprzęt wystawi i będzie działał cuda a tu proszę - dłuto mam, piłę tez, klej też znajdę ! jedynie co to doświadczenia brak !

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 08, 2015, 12:12:21 pm »
ściski do klejonki też masz?  8)

Offline skraburski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 119
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 08, 2015, 15:46:36 pm »
ile wg was trzeba miec minimum sciskow zeby wogole brac sie za blat klejony?
myslę o blacie 2m

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 08, 2015, 16:49:28 pm »
Z 9 ja bym dał.

Offline krystianmajster

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy - kilka pytań
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 18, 2019, 13:47:10 pm »
Cześć, co sądzicie o stołach warsztatowych z sklepu np. Stół warsztatowy W2 jest w moim budżecie? Cenowo ok, ale nie znam zbyt marki może ktoś już zamawiał coś podobnego? Niby jest gwarancja na 2 lata.