Marzec 29, 2024, 06:10:25 am

Autor Wątek: Mała poręczna frezarka  (Przeczytany 4172 razy)

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Mała poręczna frezarka
« dnia: Kwiecień 27, 2020, 22:00:28 pm »
Witam
Od jakiegos czasu zastanawiam sie nad małą poręczną i lekką frezarką. Mam Perles-a OF 3 808 RE. Fajna lekka frezarka jednak jest coraz większy problem z dostaniem część zamiennych . Kiedy kupiłem Perlesa i zestaw frezow za niecałe 200 zł,nie potrafiłem się nią nacieszyć, tak dużo więcej mogłem robić dzięki gorno-wrzecionówce. Moj Perles jest juz trochę zmęczony i kiedyś w sklepie wziąłem do ręki  jedną z mniejszych frezarek Makity, koszyowala do 1000 zł ,wydawało mi sie ze wyczówam luz na stoliku frezarskim. Myślałem o najmniejszej CMT 10,chyba jednak jest za mała. Zastanawiam się nad Festool OF 1010. Jest ciekawy zestaw z szyną,walizeczką i jakimiś dodatkowymi bajerami. Taki zestaw kosztuje niecałe 400 zł więcej od samej frezarki,wiec chyba warto. Frezarki zamierzam używać do zakanczania krawędzi bo moja CMT 7E jest zdecydowanie za cieźka i nie poręczna. Jak jest z frezarkami Festool,warto?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2020, 22:02:41 pm wysłana przez mario78 »

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2020, 01:47:57 am »
OF 1010 to bardzo fajny sprzęt. możesz nim zrobić nawet sporo rzeczy. Jest przystosowana do stosowania frezów o dwóch średnicach trzpienia.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2020, 22:13:20 pm »
Przeglądam forum i mimo ze przydała by mi sie frezarka festool 1010. Po glowie mi chodzi zagłebiarka Mafell mt 55,nie dam rady finansowo na obie. Frezarkę mam cmt a zagłebiarki nie mam. Jak miałem Makite mlt 100,zawsze po cięciu poprawialem frezarką. Rozważam kupno frezarki  cmt 10 albo małą Makitę i zagłębiarkę Mafell. Te małe frezarki poradzą sobie z obrabianiem krawędzi małymi frezami w litym twardym drewnie? Zapewne trzeba się postarać przy prowadzeniu frezarki z tak małą podstawą po materiale?

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 01, 2020, 22:39:12 pm »
Poradzi sobie.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 01, 2020, 22:51:37 pm »
Przeglądałem oferty w sklepach internetowych i wyglada na to ze CMT 10 ma możliwość założenia freza z trzpieniem 6 i 8 mm a Makita 3709 tylko 6 mm. Więc Makita odpada bo będę musiał kupic do niej frezy z trzpieniem 6mm.  Jaki zestaw zagłebiarki wybrać? Zalezy mi na przycinaniu elementów gdzue nie mogę skorzystać z formatówki wiec chyba szyna w komplecie? Na co jeszcze zwrócić uwagę?  Polecacie tarczę festool,jaka,ile zębow?
Dziękuję

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2020, 08:05:46 am »
Tarcze są różne w zależności od tego co będziesz ciął.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2020, 08:23:06 am »

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 02, 2020, 12:23:32 pm »
Tak.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 19, 2020, 13:03:34 pm »
Dostałem dzis CMT 10. Nawet zrobiłem próbę i jest ok. Pomyślałem ze może bym zrobił pantorouter 3d. Schematy można kupić?

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 20, 2020, 00:54:31 am »
Tu ekspertem będzie kolega Amigorg.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2020, 08:44:31 am »
Nabyłem teź Bosch POF 1400 ACE . To jest alternatywa bo oczywiscie chciałbym mieć w większosci takie firmy jak Mafell,Festool ale zaczynam sie ponownie przekonywac do narzedzi Bosch po zakupie lamelownicy tej firmy :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2020, 09:41:52 am »
Dostałem dzis CMT 10. Nawet zrobiłem próbę i jest ok. Pomyślałem ze może bym zrobił pantorouter 3d. Schematy można kupić?

Twórcą projektu jest Matthias Wandel,   tu jest proces budowy: https://woodgears.ca/pantorouter/index.html   
Sprzedaje dokumentację tu: https://woodgears.ca/pantorouter/plans/index.html

Tu jest wykonany przeze mnie Pantorouter, który wykorzystywałem prez kilka lat:  https://forum.domidrewno.pl/index.php?topic=222.msg1396#msg1396

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 30, 2020, 07:55:46 am »
Dziękuję. Mam też prośbę do Ciebie. Obeznie posiadasz aluminiowy pantorouter. Nie wiem czy pisałeś o różnicach między tym z projektu Wandela a tym który masz gotowy? Jeśli to nie problem proszę o kosztorys zrobienia z projektu razem z projektami. Oczywiście przybliżony bo trochę już minęło od czasu kiedy go robiłeś.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2020, 07:58:02 am wysłana przez mario78 »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 30, 2020, 10:55:55 am »
Koszt wykonania Pantoroutera wg planów Wandela nie jest duży:
- największy koszt, to frezarka - tą masz,
- wyłącznik elektromagnetyczny ok 30 zł,
- regulator prędkości obrotowej ( przydaje  się - ja zastosowałem  regulator firmy AVT 1070 w wersji zmontowanej) ok 45 zł  ( https://sklep.avt.pl/avt1007.html )
- sklejka 18 - 20 mm, dwie prowadnice kulkowe lub droższe rozwiązanie na łożyskach liniowych, pręt stalowy fi 6 mm na osie pantografu -  wszystko zamknie się w kwocie ok 200 zł + 18$  za plany (bardzo dokładne)
Do tego szafka - wykonasz z tego co masz .
Drogie są frezy spiralne - ja mam CMT

Jeżeli dokładnie wykonasz urządzenie (szczególnie pantograf) oraz szablony, to będziesz miał dokładne gniazda, czopy itd

Pantorouter aluminiowy jest bardzo drogi (jak dla mnie ) ale też bardzo dokładny. Dodatkowo ma uchylny stół (można taki zrobić również w tym drewnianym).
Aluminiowy Pantorouter oraz akcesoria można w Polsce kupić tu: https://www.agencja-amk.pl/category/pantorouter
Ja na szczęście nie musiałem kupować - wygrałem w konkrsie.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała poręczna frezarka
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 09, 2020, 05:02:25 am »
Juz kiedyś wchodziłem na stronę agencji amk,szczerze bardzo bym chciał aluminiowy pantorouter jednak cena mnie zaskoczyła,spodziewałem się niższej. W warsztacie ciągle chce sie coś zmieniać,ulepszać a narzędzia są drogie. Myślę o zrobieniu pantorouteraz z drewna tylko muszę wrócić do sprawności i znaleźć trochę wolnego czasu bo mam wiele zaczętych projektów czy poprawek w warsztacie. Dziękuję Amigorg za Twoją opinię i wyczerpującą odpowiedź. Zastanawiam się czy można wykonać pantorouter na pile włosowej,czy lepsza będzie taśmówka?
Pozdrawiam