Marzec 29, 2024, 10:17:11 am

Autor Wątek: Prowadnica do połączeń kołkowych  (Przeczytany 8768 razy)

Offline spyx

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Prowadnica do połączeń kołkowych
« dnia: Styczeń 23, 2019, 22:37:44 pm »
Witam
Zabieram się za nowe szafki w kuchni, jestem amatorem, szukam "systemu" który umożliwi mi wygodne i precyzyjne połączenia kołkowe max budżet to 700zł, ale wolałbym się zamknąć w niższej kwocie

Mam taki prosty przyrząd Wolcraft jednak bardzo źle mi się z nim pracuje jak trzeba wiercić z boku krawędzi płyty, może to wiertło z zestawu jest tragiczne, całość mi się strasznie chybota.



Znalazłem takie interesujące rozwiązanie, Power Drill dostępne w kilku szerokościach jednak nigdzie nie jest dostępny (dopiero niby w połowie roku)


Cała ta listwa z Wolcraftu wydaje mi się czasochłonna przy pracy, każdy otwór trzeba przesuwać nie wspominając już że trzeba go ściskami do płyty chwytać, a te stopki wyglądają na plastikowe i nie wzbudzają zaufania


Kolejny przyrząd to prowadnica virtutex jednak jest ona nie przystosowana do płyt 18mm oraz wg opinii żeby sensownie coś porobić trzeba by mieć dwie, no i robi tylko 3 otwory.


Na amazonie mają ciekawe rozwiązania umożliwiające precyzyjne centrowania Dowl-it, ale rozwiązuje ono tylko wiercenie w krawędzi płyty, mamy coś takiego w Polsce?


Interesujący wydaje się także Milescraft Joint Pro, jednak nie mam pojęcia jak z dopasowaniem do płyt 18mm, no i narzekają na jakość wykonania



Najbardziej zależałoby mi na takiej listwie jak PowerDrill którą można za pomocą wbudowanych ścisków przykręcić do płyty (najlepiej od razu pod 18mm), umknęło mi coś dostępne w Polsce?

Proszę o rady, z góry serdecznie dziękuję

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do połączeń kołkowych
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2019, 06:24:20 am »
Fajny research, przyda mi się także :)

Nie widziałem Twojego projektu, ale czy wszystkie szafki chcesz kołkować? Jeśli szafki stykają się boczkami, to przecież nie będzie widać wkrętów. Ja w kuchni mam skrzynki z płyty, a fronty robiłem drewniane, do tego także drewniane panele na boczki szafek, które są "zewnętrzne" i cała kuchnia jest w drewnie. Skrzynki nie są kołkowane.

Co do wkrętów to ja używałem ASSY (chyba 4x50) zamiast konfirmantów. Nie trzeba nawiercać, wkręcasz i zapominasz. Zrobiłem sobie też prawidła na narożniki, żeby płyty mi się równo chodziły, same się trzymały i nie uciekały w czasie skręcania.

Offline spyx

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do połączeń kołkowych
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2019, 01:06:59 am »
Dzięki zarekl za odpowiedz
też myślałem nad tym żeby tylko poskręcać, jednak w necie doczytałem że to wręcz "zbrodnia" jak się nie kołkuje.
Jako, że czeka mnie sporo pracy, kuchnia u mnie, kuchnia u szwagra, kuchnia w domu który się na przestrzeni najbliższych lat wybuduje, do tego szafy w garderobie, spizarce itp. Zaszalałem i kupiłem kołkarkę mafell'a która mnie zachwyciła kulturą pracy

Pozdrawiam


znalazłem jeszcze takie rozwiązanie dla potomnych (pierwszego posta już nie mogę edytować)

Frezarka do połączeń kołkowych Tivoly DA30
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2019, 01:20:44 am wysłana przez spyx »

Offline MPK

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do połączeń kołkowych
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 28, 2019, 12:29:46 pm »
No to nieźle przekroczyłeś budżet, ale na pewno nie będziesz żałował. Praca dobrymi narzędziami idzie zupełnie inaczej, a i ku... mniej leci w eter w trakcie, więc higiena psychiczna i uszy domowników oszczędzone  ;)

Ja planuję w lutym kupić dwa przyrządy do kołkowania (ale można nimi nawiercać też pod konfirmaty, robić rzędy otworów w systemie 32 mm itd), zamieszczę tu linki, bo temat może być przydatny dla potomnych. Chodzi mi o CMT 900 i CMT 656, ale znalazłem te produkty pod inną marką, wychodzi trochę taniej i w zestawie z każdą listwą jest łożyskowana złączka z wiertłem, której w tym samym produkcie brandowanym jako CMT nie dodają, a dokupienie osobno to kilka stów ekstra. Będę brał te dwie listwy, czyli w zestawie będą dwie złączki z małym skokiem, a do tego dokupię jeszcze jedną złączkę z małym skokiem i jedną z dużym skokiem. Dzięki temu nie będę musiał żonglować wiertłami w złączkach, tylko na stałe będę miał nieprzelotowe 5 i 8 w złączkach z krótkim skokiem, 5 przelotowe w złączce z długim skokiem i dodatkowa złączka będzie na inne średnice wierteł nieprzelotowych (np. do nawiercania 10 mm pod Camary 807, albo 8, 10 i 12 mm pod wkręcane mufy z gwintem metrycznym). Tutaj są te tańsze wersje pod marką IGM:
https://www.igmtools.com/igm-fkp900-boring-template-set-900-mm-euro-32-mm--free-100pcs-dowels/
https://www.igmtools.com/igm-fkp656-boring-jig-set-656-mm-euro-32-mm--free-100pcs-dowels/
https://www.igmtools.com/igm-boring-spindle-for-boring-jig-fkp656-and-fkp900/
https://www.igmtools.com/igm-boring-spindle-long-stroke-for-boring-jig-fkp656-and-fkp900/

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do połączeń kołkowych
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2019, 06:40:36 am »
Mam dwa z pokazanych przez Ciebie urządzeń. Oba od Wolfcrafta. Ten pierwszy i drugi. O ile ten pierwszy jest średnio użyteczny przy kołkowaniu większych ilości materiału i na dłuższej odległości, o tyle ta listwa jest m.zd. urządzeniem idealnym. Plastików można się nie obawiać, są wytrzymałe. Samo przesuwanie elementu z prowadnikiem do wiertła nie sprawia żadnych trudności, podobnie jak montaż urządzenia do materiału ( dwa nieduże ściski ). Używam i nie mam żadnych do niego zastrzeżeń. Można też poradzić sobie inaczej - zrobić samemu szablon z twardego drewna, nawiercając w nim dziury prowadzące. Gdybym, jako amator, miał coś polecić innemu amatorowi, to zdecydowanie tę listwę.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do połączeń kołkowych
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2019, 13:06:59 pm »
https://www.vidaxl.pl/e/4006885375000/wolfcraft-uniwersalny-zestaw-do-polaczen-kolkowych-3750000?utm_source=vidaxl_homebook&utm_medium=price_comparison&utm_campaign=pl_webshop&utm_term=4006885375000&utm_content=Hardware&utm_term=[hb_id:0afb141b-f7db-463d-943f-593aaea155c6] a takie coś. Zobacz na YouTube. Wydaje się fajne. Mam takie coś w czelusciach mojego warsztatu ale czasu brak żeby wypróbować...

Offline Kamel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do połączeń kołkowych
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2019, 11:57:03 am »
Też mam te zestawy do kołkowania Wolfcrafta (4640000 i 3750000).
Pierwszy jest wygodny przy mniejszych elementach, drugi natomiast przy większych i bardziej powtarzalnych.

Jeśli jednak chodzi o większe prace to wydaje mi się, że trzeba byłoby się jednak sporo naprzekładać, no ale wszystko oczywiście zależy od posiadanego czasu na realizację prac ;)


A tak jeszcze w kwestii ceny to proponuję szukać przed zakupem, bo:
- 4640000 - można kupić w okolicach 70 zł,
- 3750000 - można kupić w okolicach 160 zł.

Offline kinatS

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do połączeń kołkowych
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 02, 2019, 02:11:58 am »
No i ja kupiłem kiedyś te Wolfcrafty...
Składam, regularnie powtarzalne szafki na kołkach, które mają kilka półek i innych elementów.
Jeśli chodzi o 3750000 to miałem dwie sztuki, jedna kupiona kiedyś tam zaginęła, a że stały temat z tymi szafeczkami pojawił się, to kupiłem kolejną.
Obydwie miały ten sam feler, żeby się ładnie schodziły od czoła dwa elementy zwiercone równocześnie, trzeba było podkleić milimetrowy coś z jednej strony, tak jak by niecentrycznie osadzone tuleje czy coś.
Tak czy inaczej, nie używam, niewygodne to jakieś takie, ręcznie niewygodnie się skręca przy tych kwadratowych uchwytach, ogólnie jest to zbyt czasochłonne.
Kupiłem 4640000 niedawno, zawsze wydawało mi się, że to plastikowe g... a skończyło się na tym, że w tym momencie właśnie to używam, choć dokładność i ergonomia pozostawiają wiele do życzenia...
Mam w tych szafka kilka elementów szerokich na 80mm... wiercenie centryczne od czoła to dramat przy tym urządzeniu.
Ogólnie rozwiązanie z tulejami z założenia jest słabe. Rozwiercają się, zaczyna pojawiać się luz...

Kupiłem ostatnio kiedy sklep się wyprzedawał po sąsiedzku takie coś https://www.igmtools.com/igm-boring-spindle-for-boring-jig-fkp656-and-fkp900/ od CMT, nie mam jeszcze wiertła do tego, ale plan jest taki, żeby w zaznajomionej firmie wyciąć szablony i będzie po temacie. Tyle tylko, że wtedy wiercenie od czoła precyzyjne i powtarzalne musi być, więc plan jest taki, żeby urobić coś w stylu wiertarki poziomej, tak aby powtarzalność była.
https://www.igmtools.com/igm-fkp656-boring-jig-set-656-mm-euro-32-mm--free-100pcs-dowels/
To mogłem kupić za niecałe 200zł nowe z f-v, ale to jest tylko do składania na krawędziach na zero... więc dla mnie nie przydatne... (obrzeże 2mm, miejscami zdublowane, więc tu trzeba 2mm dodać, tam 4... )
Nie da się tego użyć do wiercenia w "środku" korpusu... potrzebna jest druga listwa, a jej nie było w "promocji" niestety...
Zresztą, brak regulacji grubości materiału... wolę zrobić sobie szablony pod konkretne elementy jak już odpalę "system"...

Zastanawiałem się jeszcze nad czymś takim, ale w moi przypadku, szablony raczej lepiej się sprawdzą (docelowo będą szybsze), no i ... kwestia na ile to to trwałe i dokładne...
"FREZARKA DO POŁĄCZEŃ KOŁKOWYCH KOŁKOWNICA"
https://sklep-drakpoltools.pl/triton/282-frezarka-do-polaczen-kolkowych-kolkownica.html

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Prowadnica do połączeń kołkowych
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2019, 11:42:09 am »
Ja tego używam często :)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek