Marzec 29, 2024, 07:34:31 am

Autor Wątek: Klejenie drewna na grubość  (Przeczytany 24760 razy)

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Klejenie drewna na grubość
« dnia: Październik 05, 2016, 21:03:22 pm »
Pojawiła się ciekawa dyskusja na temat klejenia drewna na grubość. Postanowiłem tutaj ją kontynuować, bo nie wiem, czy temat "zakup drewna dębowego" jest odpowiedni (ja na przykład w ogóle tam nie zaglądałem bo temat mnie nie interesował). A tak na pewno lepiej się będzie wyszukiwało rzeczy.

Wybieraj
Proste , ze środka kłody , tak by jedna prawa strona deski (ta widoczna ) była  bez wad ,bo będziesz kleił lewymi stronami do siebie. szerokie do rdzeń odpadnie


No widzicie a ja wiedząc, że będą się dociskać miałem w głowie obraz taki, że w desce słoje mają tendencję do jak gdyby prostowania się więc w środku między deskami klejonymi lewymi stronami )( do siebie powstanie szpara i w efekcie cała klejonka będzie w przekroju podobna (w przesadzie i dużym uproszczeniu) do piłki od rugby ( bo z II zrobi się ()  ). Przy klejeniu "lewa do prawej" z II zrobi się (( . Myślałem o tym, że wtedy wanga dolegająca do ściany nie będzie miała widocznych szczelin między nią a ścianą. Nie pomyślałem, że przy klejeniu lewymi do siebie siły będą się równoważyć i paczenie będzie mniejsze (lub wcale).


Odpowiedź Miłego zasiała zwątpienie w moim umyśle, a Łukasza tekst, że pewnych rzeczy się w internecie nie znajdzie zmotywowała mnie, żeby poszukać na ten temat w necie.
Taką grafikę znalazłem:


Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2016, 21:32:58 pm »
Ale, że tomkowi ufam jednak bardziej niż grafice z internetu (bez źródła) postanowiłem pogrzebać jeszcze trochę. Kierując się logiką, że w przemyśle konstrukcyjnym największe znaczenie ma prawidłowe wykonanie klejonki, postanowiłem popatrzeć, jak klei się kantówki konstrukcyjne.

Morał, nie ufajcie internetowi  ;D

Offline Łukasz G.

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1057
    • Zobacz profil
    • Blog 5m2+
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2016, 21:34:10 pm »
Jakie źródło?

Offline Łukasz G.

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1057
    • Zobacz profil
    • Blog 5m2+
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2016, 21:35:09 pm »
A - no właśnie - uprzedziłeś mnie ;)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2016, 22:10:03 pm »
Temat  ciekawy i wymagający  trochę myślenia  przy robocie
bo co innego jest

skleić na grubość dwie deski
co innego
kilka na siebie ,by potem ciąć z kantu ( wyjdzie klejonka )
co innego
trzy deski
co innego
skleić  cztery kantówki w jedną

mily68

  • Gość
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2016, 22:45:14 pm »
A no właśnie. I takiej wiedzy np. mi brakuje. Ostatnio kleiłem deski ze sobą w belki na podstawę strugnicy. Myślałem i myślałem i... doszedłem do wniosku, że wciąż niewiele wiem. Ostatecznie to nie mebel do salonu jednak warto byłoby wiedzieć bo następnym razem taka beztroska może nie przejść...
 Nie śmiem prosić Tomka o chociażby krótki esej na ten temat...

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 06, 2016, 22:09:04 pm »
Co do tego tematu ,to mało jest informacji w podręcznikach, a i te mogą być dla niejednego mało zrozumiałe , a czasem wykluczające zasady.
Dlatego postaram  się  wg. mojej wiedzy przybliżyć temat.

klejenie na płask dwóch desek

Są dwie szkoły : prawa  z lewą  - druga lewymi stronami  do siebie .
 Mnie uczono tej drugiej , ponieważ lewe strony zazwyczaj są wklęsłe ( tak wygina się deska ) więc będą się spoiny dociskać ,a ponad to wyrównują się  naprężenia. Może to naukowo nie poprawne ale w praktyce stosuję  (rysunek  20 b- E Jurkowski "Stolarstwo  cz II ) . Można też jeśli to nie przeszkadza zrobić nacięcie wzdłużne w elementach od środka co zapobiegnie rozwarstwieniu się spoiny klejowej -ale to zależy od danego materiału (deski boczne , wilgotność itp )

klejenie kilka desek na siebie

Dwie szkoły ; jeśli będzie to monolit sklejony z kilku desek i tak użytkowany  to kleimy prawa-lewa-prawa-lewa-prawa-lewa itd.
Jeśli  pokleimy na siebie lewa-lewa-prawa-prawa-lewa-lewa-prawa-prawa itd . i następnie potniemy z kantu taką kanapkę to -jest to poprawnie

klejenie trzech desek

tu nie ma wyjścia ,bo będzie -lewa-lewa-prawa-prawa
ale dobrze jest by w tym wypadku środkowa deska była deską rdzeniową ( ze środka  kłody .

klejenie czterech kantówek razem

najlepiej układamy tak ,by po sklejeniu nasza nowa kantówka miała wszystkie 4 narożniki jako prawe.

klejenie tzw. klejonki

deski klejone wąskimi krawędziami . i tu zasada biel z bielą rdzeń z rdzeniem. A w widoku na płaszczyznę  klejonej płyty - prawa-lewa-prawa-lewa itd.
ale  np.pod politurę to już prawe strony dajemy na wierzch itd.

mily68

  • Gość
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 06, 2016, 23:25:06 pm »
Dzięki Tomku.
Pozwoliłem sobie zapisać Twoje wskazówki.
:)

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 07, 2016, 06:48:22 am »
Nawet nie wiecie jak trafiliście z tematem bo dziś będę robił nogi do stołu ;D
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline doktor

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 139
    • Zobacz profil
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 07, 2016, 08:58:29 am »
Pewnie powinienem ale nie rozumiem klejenia 3 desek na płask "lewa-lewa-prawa-prawa" Może źle rozumiem stronę lewą? Czy strona lewa to ta w którą będzie się wyginać deska(wklęsła)? Bo jeśli tak to w/g mnie w w/w zasadzie zewnętrzna będzie się odwarstwiała brzegami.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 07, 2016, 12:12:43 pm »
Słusznie  zauważyłeś , bo jest to dylemat ,dlatego niżej napisałem by dawać w środkową  część  z układem pionowym słoi. Ja  w tym wypadku kleił bym tak by na koniec otrzymać z obu stron powstałej dechy  dwie  strony prawe . Jestem zwolennikiem dawania prawych stron "na widok publiczny " czyli od  frontu . Naturalnie  można też skleić jak w metodzie podanej  niżej   -  klejenie kilku desek.
Wyginanie -  łódkowanie   ( powstałe lub nie  w zasadzie podczas sztucznego suszenia drewna - naprężenia ) desek w moim pojęciu zanika wraz z ich wysychaniem  naturalnym  i zamieraniem komórek drewna i przebywania wyrobu we właściwej wilgotności .
Dzisiaj  jest pośpiech i dlatego są problemy . Nasi ojcowie suszyli drewno ok 8 lat  a dobry majster do roboty sięgał po 10  latach i o klejonkach nie było potrzeby rozmawiać.

deska łódkuje -  strona lewa wklęsła ,strona prawa wypukła .


Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 07, 2016, 13:35:25 pm »
Dlatego mi się wydaje nie ma za dużo literatury na ten temat. Bo po prostu kiedyś nie było to problematyczne, ze względu na długie suszenie drewna i małą ilość naprężeń.

Offline Thodd

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 192
    • Zobacz profil
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 07, 2016, 14:26:14 pm »
deska łódkuje -  strona lewa wklęsła ,strona prawa wypukła .
Patrząc na układ   słojów to :   prawa  strona  ------> )))))))))))))))))))))))) <---------- lewa  strona

Czy to na pewno jest ok ?
Dla mnie wklęsłość wygląda tak ---> )
a wypukłość tak ---> (
 :)

akwa-stolarz

  • Gość
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 07, 2016, 14:48:45 pm »
Thodd, tak wygląda układ słojów )))))),  potem drewno łudkuje i wygina się odwrotnie niż chciałoby się wydawać

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Klejenie drewna na grubość
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 07, 2016, 15:11:10 pm »
Dla mnie wklęsłość wygląda tak ---> )
a wypukłość tak ---> (
wklęsła prawa  strona  ------> )))))))))))))))))))))))) <---------- lewa  strona wypukła
Pasuje :)