Maj 13, 2024, 14:49:14 pm

Autor Wątek: olej lniany  (Przeczytany 39119 razy)

Offline wronks

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 172
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 09, 2017, 08:55:30 am »
Też mam ból du*y o te etykiety. Prawie nigdy nie można poznać składu, pytałem nawet kiedyś producenta (chyba tikurilla, chodziło olej), o szczegóły to zasłaniał się tajemnicą handlową. A co do pokostu Łukasza to przyczyną może być tłumaczenie, nie znam szwedzkiego, ale może u nich olej gotowany, rafinowany, z dodatkami nazywa się tak samo, a szczegółów trzeba szukać na etykiecie?

Offline Berbelek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 278
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 09, 2017, 09:46:06 am »
Bo to jest to z czym cały czas walczę na tym forum - czyli szarlataneria i bełkot marketingowy w dziedzinie środków do konserwacji i upiększania drewna.

Wygląda na to że olej który ja kupiłem to też nie do końca olej ...

Na polskiej stronie Allback czytamy:
"Olej tzw. "gotowany" wysycha szybciej niż surowy, ze względu na zainicjowaną wstępnie polimeryzację i dodatek sykatywy manganowej. Natomiast olej surowy głębiej penetruje drewno (nawet do 1,5 cm!).
Oleje Allback nie zawierają żadnych żywic, rozcieńczalników ani dodatków innych olejów roślinnych i petrochemicznych. To czysty olej, poddany odpowiedniej opatentowanej obróbce zapewniającej wysoką jakość produktu i doskonałe właściwości konserwujące."

To w końcu czysty olej czy z dodatkami?
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2017, 09:48:43 am wysłana przez Berbelek »

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 09, 2017, 10:21:21 am »
Nie udało mi się ustalić czy olej rafinowany to to samo co olej gotowany. Co prawda rafinacja przebiega w wysokiej temperaturze, więc bardzo możliwe, ale kto wie. Tak czy siak wychodzi na to, że olej rafinowany bardzo dobrze nadaje się do drewna, zdecydowanie lepiej niż olej spożywczy nierafinowany. Z tego co sprawdzałem to najtaniej wychodzi zakupienie takiego oleju w sklepie artystycznym, dla plastyków.
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 09, 2017, 13:22:21 pm »
Jeszcze jedno pytanie z serii "podstawowe": Czy na drewno pokolorowane bejcą wodną można nakładać olej lniany (jakikolwiek)?

Hmmm
... a potem jeszcze warstwę szelaku?
Never underestimate a dad with woodworking skills

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 09, 2017, 13:31:04 pm »
Można.

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 09, 2017, 19:48:29 pm »
Ale z tego zamieszania można wysunąć też optymistyczne wnioski.

Z tego co pamiętam (ale nie na pewno :) ) olej/pokost z juli ma ciemnomiodową barwę wpadającą w brąz, a nie typową dla zwykłego lnianego - żółtą.
Jeżeli drewno, szczególnie jasne, przyjmuje ten kolor i nie żółknie, jak po lnianym to już tu widzę korzyść.
Może niepotrzebnie się przejmujemy, gorączkujemy i dociekamy co producent miał na myśli a nie patrzymy - co możemy z tego mieć.

Ba jak kolejny raz patrzę na to biureczko Łukasza to coraz bardziej mi się podoba wykończenie. Przy najbliższej wizycie w Juli odżałuję te 4 dychy, kupię butelkę i nie patrząc na etykietę wypróbuję go. Jak będzie ładnie - to  niech się nawet nazywa pokost. A co mi tam.



Offline Łukasz G.

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1057
    • Zobacz profil
    • Blog 5m2+
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 09, 2017, 19:50:00 pm »
Wiele rzeczy (a praktycznie wszystko) robię na czuja, intuicyjnie. A w tym przypadku intuicja podpowiada mi, że olej gotowany to nie jest to samo co pokost. Być może ten pokost który ja znam z dzieciństwa jest inny od dzisiejszego. Tamten zajeżdżał terpentyną, był mętny ale sprawiał wrażenie bardziej "naturalnego", był jakby mniej "chemiczny" za to bardziej "lniany". O ile pamiętam, mój Staruszek mazał tym po drzwiach do garażu dla zabezpieczenia przed wilgocią. A może pamięć płata mi figle;-)
Ogólnie ciekawa dyskusja - przeczytałem wątek z wcześniejszego linku - dużo tam terminów których nie znałem :)

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 09, 2017, 20:06:26 pm »
Jak ci zalatywał terpentyną to pewnie Staruszek już zmieszał.

Pokost  (np: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/malowanie/srodki-do-drewna/impregnaty/pokost-lniany-farby-z-motylkiem-do-impregnacji-drewna-5-l.html)
jest klarowną, lepką, oleistą, żółtą substancją o mdłym, charakterystycznym zapachu (skojarzenia z pawiem poprawne)

krzysiek

  • Gość
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 09, 2017, 20:15:25 pm »
To czysty olej, poddany odpowiedniej opatentowanej obróbce zapewniającej wysoką jakość produktu i doskonałe właściwości konserwujące."

Mamy tu sztandarowy przykład "bełkotu marketingowego" . Dodawanie sykatyw manganowych czyli inaczej mydeł manganowych nigdy nie było i nie jest objęte żadnym patentem.

Łukasz intuicja dobrze Ci podpowiada olej gotowany i pokost to dwa różne środki.
Cenię sobie inwencję Kolegów w sprawie doboru i kompozycji środków do olejowania ale nie bardzo widzę sens gotowania oleju.
Ja ostatnio lekko podgrzewam olej tylko do temperatury około 40- 45 stopni - tak żeby jeszcze w palec nie parzył. Ale to wszystko.

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 09, 2017, 21:47:24 pm »
Być może ten pokost który ja znam z dzieciństwa jest inny od dzisiejszego. Tamten zajeżdżał terpentyną,

Łukaszu i wtedy były odmiany pokostu .Zakład "Hajduki" produkował np . pokost "EXTRA  Lniany-utoksyczniony " . Tak się składa ,że jak mnie odwiedzisz  w pracowni  to przypomni  i dam Ci powąchać  :o takiego  30 -letniego pokostu z oryginalnej  puszki :D

Offline Łukasz G.

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1057
    • Zobacz profil
    • Blog 5m2+
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 10, 2017, 05:49:00 am »
Ooo...chyba mnie skusiłeś tym pokostem😊

Offline Lopi1

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 10, 2017, 11:08:24 am »
Zaklad Hajduki z Chorzowa. Mieli też inne ciekawe wyroby. Niestety już nie istnieje.

krzysiek

  • Gość
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 10, 2017, 14:11:23 pm »
W miejscu , w którym był kiedyś Zakład "Hajduki" działalność prowadzi inna firma . Firma ta produkuje również pokost. Z karty charakterystyki wynika jasno ,że pokost jest środkiem do GRUNTOWANIA !!! a nie do nakładania powłok dekoracyjnych.

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 10, 2017, 15:21:51 pm »
Z karty charakterystyki wynika jasno ,że pokost jest środkiem do GRUNTOWANIA !!! a nie do nakładania powłok dekoracyjnych.

Bicie piany (ogólne  stwierdzenie ) To do czego preparat będzie zastosowany ,zależy od pomysłu lub doświadczenia   praktyków ,  nie  raz o wiele większego     od pismaków  z zakładu , który wszystko zrobi  , by sprzedać swoje   wyroby.

krzysiek

  • Gość
Odp: olej lniany
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 10, 2017, 15:53:48 pm »
I tu bym się z Tobą nie zgodził. Opracowanie i posiadanie karty charakterystyki nie jest "biciem piany pismaków". Jest to wymóg wynikający ze stosownych przepisów dotyczących produkcji i obrotu produktami chemicznymi ( pewnie nie tylko chemicznymi) . Informacje w niej zawarte są ważne i nie mają charakteru "bełkotu marketingowego".
Bywa tak ,ze niestosowanie się do zaleceń zawartych w karcie charakterystyki może uwolnić Producenta od odpowiedzialności za szkody wynikające z takiego stosowania.
Oczywiście można używać pokostu to innych celów niż zaleca to Producent tak jak i można otwierać piwo śrubokrętem ale z tego nie można robić teorii mającej charakter uniwersalny.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2017, 15:57:19 pm wysłana przez krzysiek »