Kwiecień 16, 2024, 06:05:27 am

Autor Wątek: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?  (Przeczytany 10268 razy)

Offline mest

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« dnia: Czerwiec 28, 2017, 15:10:41 pm »
Zamierzam w tym roku wykonać parę konstrukcji drewnianych: domek narzędziowy, wiatę i drewutnię. Chcę kupić szlifierkę, ale nie za bardzo wiem jaką? Będę jej potrzebował głównie do szlifowania elementów konstrukcyjnych. Drewno jakie kupię będzie surowe i teraz czy szlifierka mimośrodowa mi wystarczy? Chciałbym wyszlifować to drewno naprawdę bardzo ładnie, dlatego proszę o pomoc. Szlifierkę mogę kupić do 400 zł, najlepiej w takie cenie. Zastanawiałem się nad Metabo FSX 200

Nożyk

  • Gość
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2017, 16:15:02 pm »
Osobiście zacząłem od nakręcanej przystawki z rzepem do szlifierki kątowej, która to sprawdziła się wielokrotnie. No i koszta niewielkie.
Jeśli chodzi o większe powierzchnie to również sprawdzi się szlifierka taśmowa, dodatkowo z prostym stolikiem można ją wykorzystać w inny sposób.
Co do oscylacyjnych to bladego pojęcia nie mam, ale wydaje mi się, że je bardziej przy wykończeńach można zastosować lub "trudnych" miejscach (stopa trójkątna)

Offline leeching

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 28, 2017, 16:32:35 pm »
surowe, mokre drewno to najlepiej najpierw przestrugać i dopiero potem szlifować ale z budżetem 400zł to roboty będzie w brud

nie lepiej dopłacić i kupić w miarę przestrugane/przeszlifowane - wtedy mimośrodem można dopieścić szczegóły

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2017, 16:37:43 pm »
Cytuj
Zamierzam w tym roku wykonać parę konstrukcji drewnianych: domek narzędziowy, wiatę i drewutnię.
Może kup strug, nie ma to jak drewno po struganiu, jeśli zależy Ci na dobrym wyglądzie . Szlifierka też się przyda, lecz jak drewno cięte taśmówką, to ciężko jest wyszlifować do gładkości.

Offline mest

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2017, 16:57:52 pm »
Ok, zatem jeśli przeznaczyłbym 800 zł to kupie jakiś sensowny strug i szlifierkę mimośrodową? Bardzo proszę o propozycje:) Rozumiem, że strugiem zedrę te wszystkie "zadziory" a szlifierką dopieszczę? Jasne, że mogę kupić drewno gotowe, ale nie ma tej frajdy z własnej pracy i nowych umiejętności:)

Offline leeching

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2017, 17:20:58 pm »
Zadaj sobie pytanie, czy będziesz chciał mieć narzędzia na dłużej, czy tylko do tej pracy.

Kiedy parę lat temu robiłem pierwszy dach, kupiłem sobie surowe drewno i strug nutool za 120zł. Wytrzymał 10 minut. Pasek do niego kosztował połowę jego ceny. Drugi pasek wytrzymał również niecały kwadrans.
Potem kupiłem strug i szlifierkę taśmową Maktec. Zrobiły robotę i mam je do dzisiaj. Choć obecnie przepuściłbym deski przez grubościówkę ale to już inny budżet :)

Mimośrodem możesz robić delikatne rzeczy, finisz 150/180.

Offline mest

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 28, 2017, 17:31:17 pm »
Chciałbym mieć sprzęt na dłużej i po prostu dobrze i ładnie to zrobić. W przyszłym roku będę robił zadaszenie tarasu, więc sprzęt też się przyda, trochę pracy przy drewnie jeszcze będę miał. Pytam Was co powinienem kupić by taki efekt osiągnąć, żeby nie było tak, że kupię np. szlifierkę oscylacyjną i taśmową a się okaże, że do tej pracy można było wybrać coś efektywniejszego.
Drewno kupię z tartaku, zapewne będzie mokre, ale nie muszę tego obrabiać od razu, może sobie doschnąć i później szlifować tylko czy właśnie samą szlifierką mimośrodową dam sobie radę, jak nie to rozejrzę się też za strugiem, tylko żeby ten zakup był opłacalny.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2017, 17:40:06 pm wysłana przez mest »

Offline leeching

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2017, 17:36:32 pm »
Zrobisz to nawet ręcznym strugiem i papierem ściernym na kostce. Wszystko się rozchodzi o czas i pieniądze.

Możesz np. pożyczyć na weekend grubościówkę i kupić sobie dobrą szlifierkę taśmową. Pójdzie szybko, sprawnie i będzie ładnie.

Offline mest

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 28, 2017, 17:43:06 pm »
Przeczytałem parę wątków i zauważyłem, że jako pierwszy sprzęt często polecana jest właśnie szlifierka mimośrodowa i dlatego o nią w pierwszej kolejności zapytałem. Do prac wykończeniowych odradzano szlifierkę taśmową bo za dużo zbiera a przyznam, że teraz to się jeszcze bardziej zakręciłem:)

Offline karol_g

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 29, 2017, 07:40:06 am »
Przy braku wyrówniarki i grubościówki zdecydowanie polecam ręczny strug elektryczny. Kiedyś robiłem coś do ogrodu z drewna niestruganego i udało mi się kupić strug zielonego Boscha (mało używany za mniej niż połowa ceny). Efekt strugania bardzo fajny i dużo szybciej niż papierem ściernym. Wiadomo że jest to praca "z ręki" i idealnie płaskie/równoległe płaszczyzny nie powstaną i czasem szerokości brakuje ale na potrzeby ogrodówki wystarczy.

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 29, 2017, 08:04:11 am »
Podsumowując to, co koledzy wyżej napisali -
- masz kasę - strugarka + grubościówka + szlifierki
- masz mniej kasy - strug elektryczny + szlifierki
- jeszcze mniej - strug ręczny + szlifierki

Piszę szlifierki, bo każda ma inne przeznaczenie... ale to już mozna doczytać w innych wątkach.

A jak nie masz, to diaks + rzep z papierami.

Tylko kółka zostaną po szlifowaniu i drewno będzie miało różne wymiary.




Tak w dużym skrócie siedząc w poczekalni u laryngologa  ;)

Offline Filip

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 291
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 29, 2017, 17:59:11 pm »
Strug elektryczny, szlifierka kątowa i mimośrodowa na koniec. Będzie gładko,  ale bez zachowania wymiarów.  Dużo roboty przy tym.

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 29, 2017, 19:20:04 pm »
Być może taniej wyjdzie zamówić już strugane.

Offline Marko90

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 26, 2020, 12:05:23 pm »
też zaczynałem od drobnych rzeczy, jakaś połeczka, potem altanka a teraz robię meble i to już nie hobbystycznie. Polecam Ci aeg dołożysz pare złotych i będziesz miał konkretny, profesjonalny sprzęt, swoją droga bardzo dobrej jakości i do tego na akumulator, więc będziesz mógł szlifować wszędzie a to jest duże ułatwienie pracy jak kable się nie plączą pod nogami

Offline kamij

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szlifierka do szlifowania drewna na przydomowe konstrukcje?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2020, 06:33:01 am »
Szlifować deski tartaczne mimośrodowa metabo 200 na konstrukcję ogrodowe to trzeba być masochistą. Strug elektryczny i kątowa najlepiej z regulowanymi obrotami. Jak będziesz miał jeszcze chęci to wygladz  tym metabo.