Maj 19, 2024, 04:21:04 am

Autor Wątek: Renowacja starych narzędzi ciesielskich  (Przeczytany 2722 razy)

Offline Artus63

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Renowacja starych narzędzi ciesielskich
« dnia: Sierpień 07, 2017, 08:13:04 am »
Witam Wszystkich serdecznie. W trakcie porządków i remontu w komórce starego, wiejskiego domu znalazłem nieco skorodowany stary topór ciesielski i ośniki. Fajnie byłoby dać im drugie życie i spróbować się nimi posłużyć tj. nastrugać albo nawet narąbać ;)  Przede wszystkim chciałem doczyścić i zakonserwować oraz naostrzyć te narzędzia, ale też dorobić nowe  trzonki. Chętnie zapoznam się z Waszymi opiniami i sugestiami. Jaki materiał na trzonki, kształt, ew. wymiary, wykończenie, itp. Może pojawić się problem z klinowaniem topora, bo otwór na trzonek ma kształt stożkowaty. Jak przeglądałem w sieci foto, muzealnych eksponatów takich toporów zauważyłem, że trzonek topora powinien być lekko odgięty. Co o tym, sądzicie? Uprzejmie proszę o porady.   

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja starych narzędzi ciesielskich
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2017, 16:24:41 pm »
Co do trzonka topora, jeśli jest to topór obustronny trzonek ma być prosty. Jeżeli jest prawt lub lewy to powinien być zagięty. Współcześnie topór jest już rzadko spotykanym narzędziem, a to za sprawą pił łańcuchowych praktycznie nie stosowany. Jednak dalej można go kupić. Postanowiłem dodać stronkę jakiegoś sklepu, abyś zobaczył, jak są osadzane. Poza tym, gdybyś decydował się na wersję z ozdobnym, kształtowym styliskiem to polecam Ci realizację trzonka przez Daniela Sołowieja.


Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja starych narzędzi ciesielskich
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2017, 17:26:40 pm »
Topór wygląda jakby go jakiś pańszczyźniany zabrał z pól Grunwaldu po bitwie.

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja starych narzędzi ciesielskich
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2017, 17:53:44 pm »
Tutaj masz link do sklepu, bo pisałem, ale zapomniałem dodać.
http://www.do-drewna.pl/sklep/index.php?producent=&cat_id=201&page=&sort=prod
Co się tyczy tego
Cytuj
Topór wygląda jakby go jakiś pańszczyźniany zabrał z pól Grunwaldu po bitwie.
to tak właśnie wyglądały XIX wieczne topory, i były w powszechnym użyciu do  XX wieku. Do tej pory trafiają się jeszcze takie perełki na OLX, gdzie można je nabyć

Offline Artus63

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja starych narzędzi ciesielskich
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 28, 2017, 11:57:17 am »
Dziękuję bardzo za podpowiedź. Mam kawałek drewna akacji spróbuję z niej dorobić trzonek choć pierwszy pomysł to był zakup gotowego bukowego np. w Castoramie i dopasowanie. Pomysł z rzeźbionym trzonkiem świetny. Jednocześnie praktyczny a i ładna ozdoba warsztatu.   

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja starych narzędzi ciesielskich
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 28, 2017, 21:58:18 pm »
A ja miałem nadzieje, że zetniesz jaką jabłonkę i w ramach pracy nad muskulaturą zrobisz z pnia belkę kwadratową, a nie takie narzędzie wieszać na ścianie. ;D ;D ;D