Kwiecień 19, 2024, 20:18:15 pm

Autor Wątek: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny  (Przeczytany 12870 razy)

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 25, 2021, 10:26:00 am »
Cześć
Mam zrobić obudowę grzejnika który jest obok biblioteczek ktore robiłem.  Chcę nawiązać do styly biblioteczek,frezowania,szerokosc ramiakow we frontach. 1620 mm to szerokosc zabudowy,300mm głebokosc,wysokość 820mm. Chcę zlicować wysokość obudowy z wysokoscią frontów i połką nad frontem biblioteczki,tyle ze ja dam nad frontem blat. Ażurową kratkę chciałbym zrobić plaską,żeby jedna wchodzila w drugą czyli z nacięciami. Obudowa raczej bedzie na stałe i teraz pytanie,fronty z azurową kratką zrobić otwierane czy poprostu obudowę zostawić luźną zeby mozna bylo odsunąć?  Jak z kwestią ciepła z grzejnika i pracą drewna?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 25, 2021, 13:18:08 pm »
Cześć
Grzejnik najlepiej działa bez osłon, osłony zmniejszają efektywność emisji ciepła w zależności od budowy od 10 do 20%.
Ja robiłem osłony głównie z powodów estetycznych.  Często nad grzejnikami powstają ciemne smugi , półki/blaty kierują ogrzane powietrze dalej od ściany.
Budowa osłony musi zapewniać jak najlepszy przepływ powietrza. Powietrze ogrzane unosi się do góry  - muszą więc być szczeliny w blacie bądź tak jak u mnie szczeliny w listwie górnej ramy. Górna półka/blat powinien być około 80 -100 mm nad grzejnikiem, wtedy ciepłe powietrze dość swobodnie opływa górną część osłony. Zimne powietrze jest zasysane od podłogi - musi więc być swobodny dopływ powietrza pod osłoną. Ja umieszczam osłonę 100 do 130 mm nad podłogą.
Grzejnik wypromieniowuje też ciepło na wprost - osłona musi więc  mieć jak najwięcej otworów (dlatego robię kratki) w odłegłości 40 - 50 mm od grzejnika. Kiedyś robiłem osłony otwierane, ale uważam, że są mało praktyczne. Obecnie wszystkie w moim domu są zawieszane na zamkach francuskich - pod osłonami jest luz 100 -130 mm łatwo jest więc odkurzać, mniejsze jest łatwo zdjąć np do odpowietrzania czy regulacji. Większe robię stojące ale też z dużą szczeliną na dole i takie łatwo odsunąć i łatwo utrzymać w czystości.
Przy wykonywaniu osłon zawsze trzeba wyważyć walory estetyczne i ekonomiczne (10% straty ciepła).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2021, 13:20:38 pm wysłana przez amigorg »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 25, 2021, 13:24:15 pm »
Wiec juz widzę ze między grzejnikiem a blatem osłony przy moim wstepnym projekcie będzie za mało odstępu.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 25, 2021, 23:55:09 pm »
Za miast kratki z listew ,bardzo ładnie prezentuję sie blacha perforowana  np . wzór koniczynka. Robisz  wtedy korpus na stałe i w to ramy z szparą na około  ok 15 mm z możliwością ich zdejmowania do ewentualnego wyczyszczenia ,czy dostania sie do zaworów .

https://www.google.com/search?q=blacha+perforowana+koniczynka&client=opera&hs=n8U&sxsrf=ALeKk00sZuY5Ubl23ttuV
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2021, 23:57:22 pm wysłana przez tomekz »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 22, 2022, 13:09:08 pm »
Cześć
Wracam do tematu osłon na grzejniki. W blacie u góry nad grzejniki ma znajdować się otwor. Czy wtedy biały kolor nie będzie żółkł? Zabudowa ma być białą. Kolejne pytanie dotyczy kratki,jak zrobić taką ze zdjęcia?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2022, 13:10:49 pm wysłana przez mario78 »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 22, 2022, 13:46:08 pm »
Będzie  ściana się  brudzić , lepiej zrobić  szparę pod  blatem.
To kratka  zacinana nie fortunna w grzejniku ( zsychanie ) lepiej krzyżować cienkie  listewki

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 22, 2022, 16:23:53 pm »
Coś takiego?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 22, 2022, 19:48:37 pm »
tak

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 22, 2022, 20:31:02 pm »
Ok,zrobię jak radzisz Tomekz. Mimo to proszę o rady,jak w prosty sposób można zrobić kratkę z mojego pierwszego zdjęcia?Taka praca wymaga precyzji żeby udało się złożyć kratkę w całość.
Pozdrawiam

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 23, 2022, 01:27:08 am »
A z jakiego materiału chcesz ją wykonać? Drewno czy mdf?

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 23, 2022, 05:12:27 am »
Drewno.Nie wiem czy dobrze myślę,frezowac bym trenował w dużym kawałku i później przeciął w paski gotowe do łączenia?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 23, 2022, 07:10:57 am »
To będzie najlepsze rozwiązanie. Możesz skleić  większą płytę. Najtrudniej będzie uzyskać dokładność powtażalnosci wymiaru pomiędzy kolejnymi przfrezowaniami. Zrob sobie szablon który bedziesz wkładał w wyfrezowany kanał i do którego będziesz mógł prowadzić frezarkę.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 23, 2022, 18:11:37 pm »
Szablon na frezowany kanał to świetny pomysł. Dzięki temu bedzie powtarzalność.
Dziękuję za podpowiedzi,jak coś uda mi.się zrobić wstawie.
Pozdrawiam

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 14, 2022, 20:28:55 pm »
Witam
Robię obudowę grzejnika jednak w innej szafce niż planowałem wcześniej. Szafka bedzie głębsza dlatego zastanawiam się nad frezowaniem pionowych pasów na wentylację w boku szafki. W blacie ani nad frontem nie mogę zrobić otworów. Do boku który być może będzie frezowaniy,zamocowane bedzie przepierzenie z listew dębowych. Front bedzie miał kratkę z dębu.Frezowanie boku to dobry pomysł?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2022, 20:32:42 pm wysłana przez mario78 »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na dwumetrowy grzejnik ścienny
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 14, 2022, 21:18:15 pm »
Każde  szpary coś dają . Możesz   w bokach wyciąć  więcej i dać kratkę
Co do  kratki , to moim zdaniem ładniejsza jest , jeśli listwy nie  krzyżują się pod  kątem prostym