Marzec 28, 2024, 09:58:25 am

Autor Wątek: Fornirowanie blatu  (Przeczytany 4150 razy)

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Fornirowanie blatu
« dnia: Wrzesień 23, 2021, 12:11:49 pm »
Witam, potrzebuję położyć fornir na ten blat. Czy ktoś może mi doradzić czym najlepiej przykleić (kleje na gorąco odpadają), czytałam o klejach do fornirowania, ale jest ich tak dużo że nie wiem który powinnam tutaj zastosować. Czy taki 
 https://allegro.pl/oferta/lisc-forniru-dab-europejski-fryza-tr-0-47-m-kw-10710535449    fornir będzie ok? Znalazłam też gotowy fornir z klejem, czy takie rozwiązanie jest ok czy dużo gorsze?
Mimo przeczytania sporej ilości porad na temat fornirowania bardzo proszę o łopatologiczne rozpisanie co po kolei robić jeśli zdecydują się np. na klej titebond, a co jak na klej kontaktowy (jakj polecacie)? Czym będzie mi łatwiej działać? Będzie to pierwsze w życiu klejenie forniru🙈 Chętnie oddałabym to do oklejenie komuś doświadczonemu, ale jedyny znany mi stolarz w mojej okolicy wycenił to na 500 zł😱

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Fornirowanie blatu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2021, 16:15:29 pm »
Myślę że ta okleona z klejem to najlepsze rozwiązanie

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Fornirowanie blatu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2021, 00:14:00 am »
Zamawiam zatem😁 A jeszcze z ciekawości czy fornirowanie takiego kawałka faktycznie jest takie drogie czy "mój" stolarz jednak przegiął z wyceną?

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Fornirowanie blatu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2021, 11:28:28 am »
Witam
Kiedyś trochę kleiłem forniru na płytę. Fornir dębowy,buk,czereśnia,klejem kontaktowym Pattex uniwersal. Robiłem to bez prasy w domowych warunkach i nie chciał bym robić tego ponownie,nie jest to takie proste zwłaszcza klejem kontaktowym.Wcześniej zazwyczaj wąskie liście trzeba przyciąć i dopasować w jedną całość. Fornir przyklejony w momencie dotyku z elementem tak już zostaje,nie da się przesunąć nawet odrobinę. Przy klejeniu większych formatów,pojedyńcze liście sklejałem po dopasowaniu ze sobą taśmą papierową w jedną całość,na posmarowane liście kładłem blat.  Lepiej mogłem kontrolować sztywny blat w miejscu dotyku liści jak połączony liść forniru. Wychodziło dość drogo przy większych płaszczyznach,jednak to było kiedyś i trudno mi porównać bo nie znam cen forniru i klejów,mi dochodziły jeszcze koszty płyty MDF na którą naklejałem fornir. Mi osobiście koszt 500 zł wydaje się dość wysoki bo w tej cenie można już kupić klejonkę np dębową.
Pozdrawiam

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Fornirowanie blatu
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2021, 22:57:01 pm »
Mario78 dziękuję, zrezygnowałam z oklejania. Mam jeszcze pytanie jak rozdzielić blat od reszty ławy? Walenie młotkiem od spodu blatu nie przyniosło żadnego rezultatu😭 Wnioskuję po tym, że nie jest zamocowany ani na kołkach ani na gwoździach... śladu wkrętów od spodu nie ma... przyklejony? Jak to rozdzielić?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Fornirowanie blatu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 30, 2021, 10:29:39 am »
Nie powinien  być przyklejony - daj zdjęcia   , będzie łatwiej coś powiedzieć

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Fornirowanie blatu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 30, 2021, 15:46:26 pm »
Od spodu i z boczku😉

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Fornirowanie blatu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 30, 2021, 18:02:49 pm »
No niestety ktoś nie zrobił prawidłowego  łączenia blatu  tylko go przykleił .

Zostaje  Ci delikatne rozdzielenie od oskrzyni . Spróbuj od  środka podważać i wkładać  drewniane łaskie  kliniki . Pobijając  je w około , rozdzielaj patrząc   czy  Ci nie  rozrywa  gdzieś oskrzyni .

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Fornirowanie blatu
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 01, 2021, 19:00:50 pm »
Będę próbować 😭