Marzec 29, 2024, 06:02:26 am

Autor Wątek: Blaty stołowe  (Przeczytany 7564 razy)

Offline Filu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 11, 2020, 22:10:16 pm »
Tak jak wspominałem najpierw się poduczę na małych elementach. Z palet też widziałem mnóstwo pomysłów od łóżek, przez krzesła ogrodowe, tarasowe do stołów tak jak pisałeś i bardzo przyzwoicie to wygląda.
spełniaj swoje marzenia :)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 21, 2020, 17:44:05 pm »
w paletach można trafić na cudeńka, ja trafiłem w 1 palecie na 2 deski co wyglądem i tym jak się z nimi pracuje przypominają jakiś egzotyk .
Dla wprawki Palety są najlepsze bo darmowe i przeważnie na miejscu ,,inna sprawa ich stan. ale to do wyszukania ładna sztuka i można się bawic

Offline Filu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 30, 2020, 19:40:19 pm »
Hej, dawno nic nie pisalem, co nie znaczy, że nic się nie tworzy.
Ze względu na sytuację miałem troche mniej czasu aby oddać się mojemu "podszkalaniu" w stolarstwie. Warsztat wymagał więcej miejsca także też trochę musiałem powalczyć aby mieć bardziej ergonomiczne warunki pracy.

Co do roboty to znów mam parę pytań a bardziej wskazówek, które moglibyście podpowiedzieć.

W blacie, który aktualnie obrabiam jest mnóstwo dziur od larw/korników. Podczas ściągania kory widziałem ich trochę także podejrzewam że siedza sobie wygodnie w dziurach.
Chce użyć preparat owadobójczy do drewna Altax z Castoramy i strzykawka zalać każdą dziurę. Czy to dobry pomysł?

Kolejne pytanie dotyczące małych dziur z sekow, szkoda że nie mam zdjęcia postaram się jutro podesłać aby był widoczny ich rozmiar. Czym zapełnić? Nigdy nie bawiłem się żywica i póki co nie chce się za to brać, bo warsztat nie spełnia warunków a nie mam zamiaru tego nosić do domu. Czy są jakieś zamienniki które można by wlać/zlepić dziurę nie duża?

Na sam koniec mam zamiar wszystko razem przeszlifowac papierem o gradacji P60/80/120/150/180/240 i kończąc na 400. Całość przedmuchać kompresorem wyczyścić acetonem i nałożyć ok. 2-3 warstw lakieru matowego firmy Osmo.

Jak już wcześniej pisałem, dopiero zaczynam przygodę i proszę o wyrozumiałość za niefachowe słownictwo i błędy. Pozdrawiam i z góry dziękuję za dobre rady.
spełniaj swoje marzenia :)

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 30, 2020, 21:14:13 pm »
No więc po kolei.  Możesz strzykawką ale jednocześnie  zawiń drewno i nasączoną środkiem owadobójczym szmatkę w plastikowy worek. Na kilka dni.
Sęki.
To się robi sednikami. Jest zestaw. Jednym robisz otwór a drugim kołek którym zaklejasz wywiercony otwór. Rozwiercasz sęk i zaklejasz. Sedniki są w różnych średnicach. Z ręki ciężko to zrobić.

Offline Filu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 30, 2020, 21:58:11 pm »
Dzięki za podpowiedź co do owadów na pewno tak zrobię. A co z dziurami po korniku, zostawiać czy zatykac na sam koniec?

Co do sęków to szukam preparatu do uzupełnienia. Lepiej jak jutro zrobię zdjęcie i jeszcze raz opiszę. Miałem na myśli coś ala żywica epoksydowa , może że kit do drewna?
Jutro wrzucę zdjęcie to więcej wyjaśni o jakie ubytki mi chodzi.
spełniaj swoje marzenia :)

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 30, 2020, 22:03:37 pm »
Możesz użyć szpachli do drewna. Ja używam takiej z utwardzaczem.

Offline Filu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 30, 2020, 22:23:35 pm »
Jeszcze raz dzięki za podpowiedź, bardzo mi takie wiadomości pomagają. Do wątku wrócę jutro czy dziura/dziura po sęku nie jest za duża na szpachle.
Dzięki!
spełniaj swoje marzenia :)

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 31, 2020, 00:48:39 am »
Od 9 minuty pokazuję jak rozwiązać twój kłopot z sękami.


Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 31, 2020, 08:40:56 am »
Ale nie do uczony.

do takiego zaprawiania sęków należy szpachel przyciemnić .

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 31, 2020, 08:50:27 am »
Witam.
Można, ale nie trzeba. To zależy co się chce osiągnąć.  Mi podoba się taki efekt.
Może i jestem niedouczony, ale z pewnością nie uważam się za alfę i omegę.
Pozdrawiam.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 31, 2020, 09:59:38 am »
Nie  trzeba wcale zaprawiać jak komuś pasuje .

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 31, 2020, 10:18:22 am »
Oczywiście.
To kwestia gustu.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 31, 2020, 15:36:56 pm »
ja używam kitu do drewna,dobrze się szlifuje, wszubko schnie i jest kilka kolorów, w meblopolu mi polecili, małe ubytki i sęki fajnie wyglądają

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 31, 2020, 16:30:56 pm »
Nie  wyobrażam sobie jasnego kitu w tej desce .  Jest prawidłowo - ciemniejszy od  tła .

Też używam te  z meblopolu  - Tikkurili

Offline Filu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: Blaty stołowe
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 31, 2020, 22:04:19 pm »
O taka mi dokładnie chodzi, z suwmiarki może będzie widoczna głębokość, czym wy wypełnilibyście taki ubytek?

A jeszcze raz co do korników, udało mi się wydmuchac kompresorem i zawinalem jak podpowiedziałes. Kwestia dziur jednak ich dość sporo jest i chyba wyrównam jak wyżej na filmiku kitem.
spełniaj swoje marzenia :)