Maj 04, 2024, 06:58:23 am

Autor Wątek: Zasady doboru tarczy do piły stołowej  (Przeczytany 10084 razy)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 08, 2016, 08:42:50 am »


[/quote]
Ja trochę uczyłem się od starszej daty stolarza i kiedyś jak coś podobnego powiedziałem stwierdził że "tarcza przy cięciu  bierze również dupą"  tzn. na wyjściu  z blatu jeżeli napotka opór to również skrawa i tym niweluje ryzyko odrzutu

Ten stolarz nie miał racji . W swojej praktyce wiele razy spotkałem się z tak mocnym  zakleszczeniem blatu piły ( jakość dupą nie pomogła  sobie ) , że pasy stawały a silnik 5 kw.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2016, 08:45:27 am wysłana przez tomekz »

Offline BlackJack15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 504
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 08, 2016, 10:21:33 am »
Czyli mówiąc krótko - można ciąć bez klina ale jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie i życie to lepiej go mieć i stosować - a dyskutować na ten temat pewnie można by jeszcze długo. Wątek był na temat wielkości tarczy - tutaj pewnie mniejsza tarcza w granicach rozsądku nie zrobi problemu (jak pisał kolega wojo72 - popróbować), zbyt mała tarcza to mniejsza prędkość piły po zewnątrz i tutaj pewnie mogą pojawić się jakieś problemy - jak kolega wojo72 pisał każda piła ma swoje optymalne warunki skrawania.  Jak zamiast 254 założymy 250 czy może nawet 240 to pewnie nie zrobi to większej różnicy, jeśli zechcemy zaoszczędzić i założymy tarczę np 180 to może to już nie być dobrym pomysłem.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 08, 2016, 13:33:06 pm »
jeśli zechcemy zaoszczędzić i założymy tarczę np 180 to może to już nie być dobrym pomysłem.

Dla mnie  nie  ma  problemu .

Offline wojo72

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 08, 2016, 14:58:38 pm »
Ja podam przykład z własnego doświadczenia, jedną z pilarek które posiadam jest nieduża maszyna tzw. produkcji rzemieślniczej  inaczej samoróbka (bez klina ale to akurat ma małe znaczenie)  o obrotach na wale ok. 3000 min i silnik 1,5 kW 3f.  Stosuję w niej tarcze o średnicy od 160 mm do 250 mm i zmieniam dosyć często (wałek ma 20 mm średnicy więc pasują do niej też tarcze od ręcznych pilarek).  Ciąć się da każdą z tego przedziału odpowiednio dostosowując posuw, ale zauważyłem że przy stosowaniu  tarcz dedykowanych do pilarek ręcznych  np. Boscha jakość cięcia drewna litego jest dosyć  niska (w pilarkach ręcznych obroty oscylują zwykle około 5000  min więc są sporo wyższe). Inna  tarcza o takiej samej średnicy z łukowym wieńcem zęba (takie przystosowane do cięcia laminatu) daję natomiast ładną krawędź, obie tarcze mają też podobną ilość zębów wiec przyczyna tkwi w kształcie i kącie natarcia zęba.

Offline Dalbor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 09, 2016, 12:01:04 pm »
Właśnie przeglądam tarcze do połączeń typu DADO i zauważyłem, że np. w ofercie firmy CTM największe tego typu tarcze to 200 mm
W związku z tym mam pytanie jak dobrać taką tarczę do pilarki stołowej? Czy można tego typu tarcze stosować w każdej pilarce stołowej, która jest przenośna czy tylko w dużych stacjonarnych pilarkach.
Jeżeli mówicie, że nie powinno się zakładać zbyt małych tarcz to powinno się to stosować także do tarcz typu DADO.
Czy dobrze wnioskuję?

Wiem, że stawiam trochę głupie pytania i szukam dokładności aptekarskiej w maszynach stolarskich, ale ciekawi mnie ten temat.

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 09, 2016, 12:07:11 pm »
Co do zbyt malych tarcz to opinie sa podzielone.
Co do tarczy do rowkowania (dado) glownym problemem jest dlugosc wrzeciona czyli fizyczne miejce na zamocowanie tarczy. W wiekszosci pil dostepnych w Europie wrzeciono jest zbyt krotkie i dado stacka nie przykrecisz.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 09, 2016, 12:17:35 pm »
Jeżeli mówicie, że nie powinno się zakładać zbyt małych tarcz to powinno się to stosować także do tarcz typu DADO.

Zobacz jak one różnią się  wagą i pomyśl .

Ja zakładam na stacjonarną frezarkę dolno wrzecionową  tarczę śr 200 mm   - jak  i  małe   50 mm  i jest dobrze . Odpowiednie  wrzeciono + odpowiednie  jego  obroty

Offline Dalbor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 09, 2016, 19:00:22 pm »
Zobacz jak one różnią się  wagą i pomyśl .

Chętnie bym sprawdził, ale nie mam jak, bo nie mam tarczy typu DADO.
Dlatego proszę o odpowiedź :)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 09, 2016, 19:30:38 pm »
Też nie  mam ,ale widać to  wzrokowo :)
Narzędzie trzeba dobrać do  parametrów i możliwości maszyny ,z zachowaniem bezpiecznej  pracy

Offline ZIELONA♻️STOLARNIA

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
    • Zbieram like dzięki!
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 25, 2022, 15:24:08 pm »
W temacie Pilarka stołowa Metabo TS254
http://forum.domidrewno.pl/pily-28/pilarka-stolowa-metabo-ts254/60/

Nero napisał:
Z tego co wyczytałem w książkach i nawet ostatnio na blogu:
http://narzedziowyblogg.blogspot.it/2013/11/nie-daj-sie-naciac.html
Nie powinno się używać mniejszej tarczy ponieważ mniejsze tarcze wywołują w urządzeniu znacznie zwiększone drgania, dostają bicia i zwyczajnie niszczą sprzęt od środka. Są też inaczej wyważone.

Wątek stary, ale zęby aż mnie bolą jak na to patrzę… Autor wątku przytacza blog gdzie ktoś pisze takie bzdury jak:

„W przypadku pilarek stołowych należy zwrócić uwagę na to, żeby grubość tarczy była większa niż pióro rozdzielające znajdujące się bezpośrednio za tarczą. Inaczej nie będziemy mogli ciąć.”

Pióro rozdzielające, serio? Nie istnieje takie określenie. Klin. A jeśli zamontujemy tarczę grubszą niż klin to jakbyśmy go nie mieli wcale. Radziłbym nie czerpać porad od takich speców w przypadku, gdzie w grę wchodzi nasza pełnosprawność. 

A co do tarczy 250 mm do pilarki 254 mm to kupiłem freud. LU1H 40T 250 2x2,8. Jestem bardziej niż zadowolony i uważam, że w takich pilarkach mobilnych gra warta świeczki. Myślałem, że będzie miała małe zęby bo tak na obrazku wygląda w porównaniu do CMT, byłem w wielkim błędzie - bardzo piękne zębiska. Założona do HiKOKI C3610DRJ zamiast oryginalnej (254 40T 1,5x2,4). Jest odrobinę cięższa niż oryg. mimo mniejszej średnicy o 4mm. Pilarka rozkręca się sekundę dłużej, ale tnie jak żyletka. Materiał stawia znacznie mniejszy opór i maszyna w ogólnym rozrachunku się mniej męczy (i pobiera prądu/baterii). Bałem się, że do klina nie będzie pasować, ale jest na styk zachowana max. odległość (8 mm) i grubość tarczy (2 mm, chociaż zalecana max. 1,9… ale spokojnie pomierzyłem suwmiarką i jest setkę cieńsza :p). Jest znacznie sztywniejsza niż tarcze 1,5 bo to przecież o 1/4 grubości więcej.

Szukałem na ten temat jakichś info czy można i warto, trafiłem tylko tu i znalazłem jeden filmik na YouTube gdzie nasz rodak do ukośnicy Metabo poleca tarczę 250 mm, ze względu na 100 zł oszczędności względem 254 mm :). To postanowiłem się podzielić doświadczeniem, pozdrawiam! :D