Kwiecień 28, 2024, 12:12:17 pm

Autor Wątek: zabawki z sosny  (Przeczytany 8655 razy)

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
zabawki z sosny
« dnia: Luty 06, 2017, 23:16:26 pm »
Robię z sosny zabawki dla dziecka. Chciałbym je jakoś ładnie wykończyć, zabezpieczyć. Do tej pory malowałem lakierem akrylowym albo farbami akrylowymi. Teraz marzy mi się jakieś ładne wykończenie naturalne. Olejem albo jakimś szelakiem. Chciałbym, żeby to wykończenie miało dwie cechy - przyciemniało drewno i było bezpieczne dla dzieci. Bardzo fajnie by było, gdyby można je było zastosować także na drewno już pokolorowane bejcą, lazurem. Popatrzyłem na dostępne oferty i niestety nie wiem jak to ugryźć. Rodzajów specyfików jest cała masa i nie wiem co wybrać, na co zwrócić uwagę. Ważne, żeby aplikowanie środka na drewno nie było zbyt skomplikowane bo jestem totalnym amatorem.

Poradźcie coś proszę.

PS. Rozważałem na przykład olej duński. Ma to jakiś sens?


Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline wronks

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 172
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2017, 07:50:49 am »
Olej duński daje super wykończenie. Myślę że nada się dla dzieci skoro jest używany również do blatów kuchennych. Podobnie olej tungowy.
Ja poszukał bym też jakiegoś wosku, zauroczyło mnie takie wykończenie kiedy jesienią odnawiałem dla kolegi starą skrzynie. W tym wypadku nie mam pewności co do "aspektu dziecięcego", trzeba by poczytać ulotki na opakowaniach.

kozio

  • Gość
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2017, 07:59:10 am »
Jakie zabawki i jaki wiem dziecka?

Może być ze dziecko biorąc zabawki do buzi najzwyczajniej zje warstwę zabezpieczającą. Dlatego zwykle drewniane zabawki są surowe lub lakierowane. Surowe jednak chłoną wszystko z otoczenia i brudza się.

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2017, 11:08:36 am »
Samochodziki, samolociki itd. Dziecko ma 3 latka i nie bierze zabawek do buzi. Ale rośnie jeszcze drugi maluch, który z czasem może zacząć coś do buzi pakować. Najlepsze by było jakieś uniwersalne rozwiązanie. 

A może olej lniany?
To może być taki domowy olej z kuchni?
Jak rozumiem należy go najpierw zagotować? Długo go trzeba gotować? Jest jakaś specjalna procedura?
Never underestimate a dad with woodworking skills

mefjuu

  • Gość
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2017, 11:12:43 am »
Albo parafina ciekła? (apteczna)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2017, 11:20:30 am »
Stosowałem parafinę ciekłą ( z apteki - dla niemowląt) a także olej lniany do nasączenia elementów prasy do robienia serów z drewna bukowego.
Ładnie przyciemnia i wyciąga kolor i słoje  ale do sosy nie stosowałem.

mefjuu

  • Gość
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2017, 12:52:49 pm »
Amigorg - i jak porównanie parafina vs. olej lniany? Parafinowałeś na ciepło? (przy jakiej temp.?)

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2017, 13:20:00 pm »
Amigrog - a ja z kolei o ten olej lniany zapytam. Jaki to był olej? Taki domowy czy gotowany? Sam go uzdatniałeś przez gotowanie (jak?) czy kupiłeś gotowy (gdzie? jaki?)?
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline robson

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1655
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2017, 13:20:09 pm »
Sosna to niezbyt dobry materiał na zabawki, prawdopodobnie z powodu zawierającej żywicy i olejków eterycznych.
Odkąd pamiętam stosowało się do tego typu wyrobów drewno bardziej'' obojetne''  jakim jest buczyna.
Zwróć uwagę na wszelkiego typu akcesoria do kuchni, które to mają kontakt z żywnością  , wszystko wykonane jest z buczyny .

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2017, 13:58:41 pm »
robson - Tak krawiec kraje, jak materii staje. Mam tarcicę sosnową, a bukowej niestety nie :/
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline Berbelek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 278
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2017, 14:05:47 pm »
Sam go uzdatniałeś przez gotowanie (jak?) czy kupiłeś gotowy (gdzie? jaki?)?

Gotowanie oleju lnianego to jedna z rzeczy: "nie rób tego w domu". BLO najtaniej chyba w Juli można kupić. Wg mnie dziś trudno kupić czysty olej gotowany, zazwyczaj dodaje się do nich sykatywy i to już bardziej pokost. Mam w domu olej gotowany firmy Allback, mam też jakiś suchy kawałek sosny. Jeśli chcesz to mogę zrobić próbę i podesłać fotki.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2017, 14:07:50 pm »
Kupiłem olej gotowy do mebli tu:  http://www.domex.sklep.pl/index.php?a=opis&k=33&id=52


Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2017, 14:36:49 pm »
Berbelek - byłoby super :)
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 07, 2017, 16:21:12 pm »
Ten olej z linku Amigroga jest rafinowany. Czy to jest to samo co GOTOWANY olej lniany, czy jednak coś innego?
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline Grzegorz58

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 07, 2017, 19:44:51 pm »
Robię z sosny zabawki dla dziecka.
... a pochwaliłbyś się jakąś już zrobioną zabawką, nie koniecznie zaolejowaną czy też polakierowaną? Mam dwoje wnuków (3l i 0,5 roku) i myślałem aby latem jak już się zacznie dla mnie sezon działkowy bo tylko tam majsterkuję, zrobić jakieś proste i bezpieczne zabawki z drewna ale brak mi pomysłów i dobrych wzorców. Mógłbyś ?