Kwiecień 28, 2024, 18:05:37 pm

Autor Wątek: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów  (Przeczytany 3367 razy)

Offline Piotrx21

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
    • TechniCreator
Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« dnia: Marzec 06, 2016, 11:33:04 am »
Witam, mam kilka pytań odnośnie odciągów zarówno do osób posiadających gotowe rozwiązania ze sklepów jak i samorobów ;)
1. Separacja wiórów w postaci cyklonu: Jak się u was sprawuje ? Macie duże straty na sile ssania ? Gdyż u mnie są dość znaczne i nie wiem czy jest to wina konstrukcji czy dość znaczne straty są normalne ? U mnie separacja zrobiona jest na samym wiadrze czy może dodanie tego zwężającego się pojemnika nad wiadrem miałoby jakiś wpływ na silę ssania, czy tylko na lepszą separację ?
2. Konstrukcja workowa w sklepowych odciągach: Zacząłem zastanawiać się także nad zastąpieniem cyklonu konstrukcją z dwoma workami (płócienny i foliowy) i tu pytanie o samą konstrukcje:
występują jakieś dodatkowe elementy, czy to po prostu pierścień do którego od dołu zaczepiony jest worek foliowy a od góry płócienny? 

Z góry dziękuje za odpowiedzi i Pozdrawiam  :)

mily68

  • Gość
Odp: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2016, 21:23:24 pm »
Na samym wiadrze czy z przegrodą Thien'a? Jak bez przegrody to raczej nic dziwnego, że licho działa... Jaki odkurzacz (moc ssania) itp. Podaj więcej danych, czy wąż gładki w środku czy karbowany (większe opory), jakiej średnicy itp.
Może daj jakąś fotkę...

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2016, 21:34:42 pm »

Offline Piotrx21

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
    • TechniCreator
Odp: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2016, 00:07:18 am »
dziękuje za odpowiedzi , przegrody thiena brak, ma ona duże znaczenie jeśli chodzi o moc ssania ? jeśli tak to czym prędzej ją dorobię .  Mocy ssania samej turbiny nie znam gdyż jest to samoróbka , turbina z wiadrem połączona jest gładką rurą .
Zapytam na zaś o przegrodę ile cm pod wejściem rury zasysającej pył powinna się znajdować ? Jak głęboko powinna być wpuszczona rura wchodząca od góry(ta idąca bezpośrednio do turbiny ) .
z góry dziękuje i pozdrawiam .
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2016, 00:15:54 am wysłana przez Piotrx21 »

Offline Piotrx21

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
    • TechniCreator
Odp: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2016, 18:07:06 pm »
Właśnie dobudowałem przegrodę i zasysanie dość znacznie się poprawiło , konfiguracja wygląda u mnie tak :
górna gładka  rura fi 110 wpuszczona jest do wiadra na 9 cm, przegroda thiena wpuszczona jest na 14 cm . Rura zasysająca pył (fi 50 karbowana )  w najniższym punkcie sięga do 11,5 cm . czy jest to dobra konfiguracja czy warto coś przestawić ?Dodam jeszcze,że  w przyszłości mam zamiar zmienić rurę zasysającą także na fi 110 . Z góry dziękuje pozdrawiam .

Co do turbinki , znalazłem jedno zdjęcie z budowy samego wirnika, zanim został jeszcze złożony całkowicie (zdjęcie w załączniku) Ma on jeśli dobrze pamiętam 32 cm średnicy , jego wysokość to około 6,5 cm , wysokość samych łopatek to 5 cm ( są wyższe ale zostały wpuszczone w wycięte frezarką prowadnicę w krążku ) .
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2016, 18:22:01 pm wysłana przez Piotrx21 »

Offline Piotrx21

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
    • TechniCreator
Odp: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2016, 18:25:46 pm »
Zdjęcie dodaje tu, gdyż nie mogę go dodać do edytowanego posta :

Offline Piotrx21

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
    • TechniCreator
Odp: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2016, 21:37:13 pm »
Jeszce przy okazji, przypadkowo natrafiłem na taki wąż w castoramie http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/systemy-wentylacyjne/przewody-wentylacyjne/kanal-elast-pcv-125x3000mm-bialy.html#product , czy ktoś może tego póbował do odciągu ? Jak myśłicie czy dużo gorzej sprawowałoby się to od specjalistycznych węży do odciągów ? Pytam gdyż cena jest bardzo zachęcająca :)

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2016, 22:18:05 pm »
czy ktoś może tego póbował do odciągu ? Jak myśłicie czy dużo gorzej sprawowałoby się to od specjalistycznych węży do odciągów

do zasysania trocin sprawdzi się równie dobrze jak obcięty rękaw od koszuli roboczej
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję

Offline Piotrx21

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
    • TechniCreator
Odp: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2016, 22:35:35 pm »
dzięki za odpowiedź, a z ciekawości z jakiego powodu ;)  ?

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg, cyklon, ogólnie o odciągu wiórów
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2016, 23:08:11 pm »
słowo klucz "zasysanie"
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję