Maj 04, 2024, 13:59:25 pm

Autor Wątek: Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm  (Przeczytany 2747 razy)

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm
« dnia: Grudzień 26, 2021, 19:52:51 pm »
Witam!

Składam sobie pilarkę (można powiedzieć, że konstrukcją zbliżoną do ukośnicy) do cięcia drewna opałowego (w poprzek). Z uwagi na maksymalne wymiary ciętego drewna, pasowałaby mi tarcza o średnicy 800 a nawet 900mm. Kwestia napędu i jego przeniesienia, to osobna sprawa, tutaj to nieistotne. No i teraz mam dylemat - bo takie tarcze nie są tanie. Chciałbym coś, co posłuży dłużej. Fajnie by było naostrzyć taką tarczę samemu (pilnikiem? da się?). Tarcza widiowa - jest ryzyko wykruszenia, ostrzyć ciężej, pewnie liczba ostrzeń też jest dość ograniczona... Tarcza ze stali narzędziowej - taką spokojnie naostrzę samemu, tylko pytanie czy nie będzie tak, że podostrzać trzeba będzie ją co chwila. Zawsze używałem tarcz z węglikiem, także nie mam za bardzo pojęcia ile taka zwykła wytrzyma - zwłaszcza na drewnie potencjalnie zapiaszczonym (może nie tragicznie, ale z pewnym ryzykiem zawsze).

No to teraz pytanie, co wybrać - mając na uwadze, że jeżdżenie do zakładu, który ostrzy, to pewien kłopot dla mnie - i - nie da się ukryć, przy objętościach ciętego drewna rocznie wynoszących kilka metrów sześciennych, byłoby wspaniale aby służyła jak najdłużej, bo inaczej, to może średnio się opłacać.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7552
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2021, 20:41:10 pm »
Mi ciężko powiedzieć,  ale sugerował bym na początek tarczę bez węglika i przetestować na ile starczy.

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2021, 21:45:38 pm »
Mi ciężko powiedzieć,  ale sugerował bym na początek tarczę bez węglika i przetestować na ile starczy.

Dzięki za odzew! :) Tylko jest jeszcze taka sprawa, o której w sumie nie wspomniałem - taka tarcza kosztuje od 1000zł do 3000zł, zależy co się wybierze (Globusy, trochę ponad tysiąc). No chyba, że używki bym poszukał, ale nigdy nie wiadomo, co taka piła robiła, czy nie ma pęknięć i nie rozleci mi się pięknie w trakcie pracy... Także tutaj jestem niestety trochę jak saper, bo jakby mi przyszło drugą tarczę kupować, zaraz po tej pierwszej teoretycznie nietrafionej, to nie wiem, czy nie wolałbym zatrudnić sąsiada z pilarką spalinową do cięcia tego opału. Zawsze można sprzedać nieudany zakup oczywiście, ale coś mi się wydaje, że to dość hermetyczny rynek na takie wielkie tarcze jest ;) Dlatego fajnie by było zapłacić raz a dobrze. Ogólnie, tak jak piszesz, raczej nastawiałbym się na zwykłą - ale wolałbym poczekać aż tutaj coś doradzicie.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7552
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2021, 22:15:54 pm »
Tak ogólnie to dwie ci będą potrzebne. Jak jedną wyślesz do strzenia to dalej możesz przcować na drugiej.
A pozatym to jak w banku że któregoś dnia bedziesz pilnie potrzebował drugiej na już.
W używki bym nie szedł. Taka srednica tarczy to olbrzymia prędkość katotwa końcówek tarczy. Lepiej żeby nie miała ukrytych wad.
Tak sobie pomyślałem że do cięcia poprzecznego to pałą spalinowa lepsza, ale pytanie było o tarczę.

Offline unimebel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Odp: Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2021, 07:17:39 am »
Zamiast tworzenia tego monstrum kup sobie pilarkę spalinową  z prowadnicą40 i opał też sobie potniesz w bezpieczny sposób

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2021, 13:09:20 pm »
Tylko tarcza bez  widi to tych prac.

Naostrzysz  sam na szlifierce bez problemu ,a jak  chcesz dokładniej  to dorobisz sobie proste sanki (blat ) do ostrzenia ( w sieci  są przyklady )
do tego raz kiedyś rozwiedziesz  zęby piły

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2021, 20:11:07 pm »
Mam znajomego który trudni się produkcją opału.maszynę kupił do tego jakąś firmówkę z podajnikiem na długie kloki , piła automat i na końcu łupanie hydrauliczne i  podajnik. dziennie robi po 20 kubików buka głownie. piłe miałem mu okazje zawozić do ostrzenia, piła ze spiekiem dośc duzo zębów i średnica chyba ponad 1000mm... z racji gabarytów chyba frezwid w skawinie podejmował się ostrzenia ale cena była duża. ogarniali tez pęknięcia ...nawiercali i chyba wywazali. raz nie było czasu i lokalny zakład ostrzenia podostrzył ja "z ręki" . spieki były ostre i robiły robotę. do ostrzenia piła szła kiedy zaczęła się meczyć... jak przetrzymasz ten czas przegrzewa się i odkształaca a przy tej srednicy to wibracjie generuje i uzytkowanie staje się niemozliwe.

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2021, 20:20:30 pm »
Bardzo dziękuję Wam Panowie za rady!

Zamiast tworzenia tego monstrum kup sobie pilarkę spalinową  z prowadnicą40 i opał też sobie potniesz w bezpieczny sposób

Mam pilarkę i spalinową i elektryczną (Makity, łańcuchową - bardzo polecam!), tylko nie lubię nimi pracować - no nie jest to szczyt wygody dla mnie. Widziałem u kogoś taką piłę, jaką właśnie sam kompletuję i muszę powiedzieć, że do cięcia opału to bajka. Będą wszelkie osłony, zresztą zamysł jest taki, żeby bezpiecznie mogli się nią posługiwać pozostali domownicy - jeszcze głowię się nad ruchomą osłoną ostrza, tak, aby w pozycji uniesionej było całkowicie zakryte.

Cytat: tomekz
Tylko tarcza bez  widi to tych prac.

Naostrzysz  sam na szlifierce bez problemu ,a jak  chcesz dokładniej  to dorobisz sobie proste sanki (blat ) do ostrzenia ( w sieci  są przyklady )
do tego raz kiedyś rozwiedziesz  zęby piły

Powiem Ci, że nawet mnie trochę zaskoczyłeś, bo po prawdzie czekałem na Twoją odpowiedź i raczej się spodziewałem, że polecisz węglik. ;) Takie sanki widziałem - rzeczywiście prosta rzecz. Nawet chłop na nich ostrzył tarczę z węglikiem - ściernicą garnkową, którą dało się założyć na kątówkę. No, ale skoro mówisz, że zwykłą, to chyba na tym stanie, cena o niebo lepsza.

Jeszcze pytanie czy profil zęba ma jakieś duże znaczenie? Dąb, buk czy grab trafiają mi się raz na ruski rok a nawet rzadziej. Zazwyczaj sosna, brzoza, olcha i co tam się jeszcze trafi ze sprzątania zarastającego pola i kawałka lasu.

Cytat: Arek15
jak przetrzymasz ten czas przegrzewa się i odkształaca a przy tej srednicy to wibracjie generuje i uzytkowanie staje się niemozliwe.

O! To cenna informacja!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2021, 20:22:35 pm wysłana przez KonradR »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Tarcza z węglika czy tradycyjna, fi 800-900mm
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2021, 13:46:33 pm »
Polecałem weglik  bo mniej   wg. mnie   będziesz miał  kłopotów  z dostępności  do  profesjonalnego  ostrzenia  , i kłopotów z metalem w kłodach