Kwiecień 28, 2024, 08:56:39 am

Autor Wątek: Pytanie o papier ścierny  (Przeczytany 6341 razy)

Offline Maeriss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Pytanie o papier ścierny
« dnia: Marzec 25, 2017, 20:02:38 pm »
Mam takie pytanie do was. Próbuję sił z robieniem drobnic, czyli obecnie biżuterii drewnianej. I nie wiem jakim papierem ściernym je na koniec potraktować.
W domu mam zwykły papier do gradacji 240 oraz papiery wodne, zdaje się max 600.
Nie wiem na jakiej gradacji przy szlifowaniu jest sens poprzestać. Jako wykończenie planuję lakier albo olej.
Czy papier ścierny wodny nadaje się do drewna? Jak go prawidłowo użyć?  Nie używałam go do tej pory na drewnie, próbowałam go tylko kiedyś do szlifowania stopy struga.

Offline jasiop

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie o papier ścierny
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2017, 21:37:27 pm »
240 to według mnie trochę niepotrzebnie dużo ...
Jasio P - Rzeszów

przemek77

  • Gość
Odp: Pytanie o papier ścierny
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2017, 21:54:02 pm »
Nie koniecznie . Na przykład , przy olejowosku festoola , producent zaleca wykończenie powierzchni papierem 220-240 . Przy powierzchniach bejcowanych używam nawet 320 . Ktoś , kiedyś na forum opisywał ,że jakieś detale ozdobne wykańcza papierem 400 . Głównie chodzi o kwestie zabezpieczenia powierzchni materiału . Czym drobniejsza gradacja papieru , tym bardziej zamknięte pory i zarazem mniejsza penetracja środka impregnującego , zabezpieczającego . Wszystko  zależne jest od przeznaczenia danego wyrobu .

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Pytanie o papier ścierny
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2017, 08:12:56 am »
Tak jak napisał kolega Przemek77 z jedną może uwagą.
Do barwienia zakończ na 180 i potem możesz jeszcze 240.
Drobniejszym juz nie ma sensu bo materiały wykończeniowy nie wniknie w strukturę drewna.
Jeśli podczas barwienia widzisz że bejca maże się po powierzchni drewna a nie wchodzi w nie, to to oznacza że papier jest zbyt drobny.

przemek77

  • Gość
Odp: Pytanie o papier ścierny
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2017, 09:49:01 am »
Trochę źle się wyraziłem .  320 wykonuję szlif przed ostatnią warstwą oleju . Nawet nie jest to szlif , tylko delikatne przetarcie . Ale tak jak piszesz , spróbuje zamiast 220-240 kończyć szlif  przed bejcą na 180 .

Offline Maeriss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie o papier ścierny
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2017, 10:01:15 am »
Czyli lepiej przecierać ewentualnie wyższymi gradacjami już na położonej warstwie lakieru lub oleju rozumiem?

przemek77

  • Gość
Odp: Pytanie o papier ścierny
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 26, 2017, 11:00:12 am »
Ostatniej warstwy oleju lub lakieru już nie szlifujesz . Możesz ewentualnie przetrzeć wełną . Przy biżuterii drewno jest trochę inaczej obrabiane. Mam kolegę jubilera , który takie małe detale poleruję na szlifierce z filcem z różnymi gradacjami pasty polerskiej . Wychodzi szklana powierzchnia , tylko ,że ręcznie tego efektu nie uzyskasz .

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Pytanie o papier ścierny
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2017, 13:29:32 pm »
Po zabarwieniu dajesz olej lub lakier.
Jesli o lakier chodzi to po utwardzeniu kazdej warstwy.przeszlifuj ją papierem 180 lub 240 przed położeniem kolejnej.
Ostatniej już nie szlifujesz. Możesz polerować jak kolega  napisał.
A olej to już w zależności od rodzaju.
Generalnie powinno się wcierać go w drewno. Można kilka razy, ale nie dopuszczając do pelnego utwardzenia warstwy poprzedniej.
Nowa warstwa pomoże glebiej wyniknąć warstwie poprzedniej.
Przypominam że such nie oznacza utwardzony.


Offline Maeriss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie o papier ścierny
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 27, 2017, 18:27:11 pm »
Dzięki za podpowiedzi :)