Kwiecień 28, 2024, 19:54:01 pm

Autor Wątek: Spocznik na schodach półkowych  (Przeczytany 1552 razy)

Offline marnyk

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Spocznik na schodach półkowych
« dnia: Grudzień 06, 2022, 18:09:47 pm »
Witam wszystkich.
Zwracam się do szanownego grona z pytaniem co byście zrobili z poniższym problemem.
Mam konstrukcję stalową schodów półkowych. Ostatni schodek jest jakby spocznikiem o wymiarach 1000mm x 830mm. Trzeba go zabudować drewnem tak jak wszystkie pozostałe schody aby nie było widać konstrukcji stalowej. Póki co wykonałem 1 blat, oczywiście zgodnie ze sztuką: drewno wysuszone 8%-9%, lamele odpowiednio ułożone (wymiary lameli ok 60mm x21mm x830mm)i sklejone. Grubość tego blatu musi mieć i ma 21mm. Kiedy blat poleży na konstrukcji tydzień wygina się - od góry mocniej schnie od dołu ciągnie jakby od metalu i się rozszerza. Jak odwrócę to po tygodniu się wyprostuje a po 2 tyg znowu się wygnie tak jak wcześniej. Jak to ustabilizować ? Nie nacinałem gdyż blat jest cienki i nie chcę go osłabiać zbytnio. Oczywiście później jak dojdzie blat dolny i 2 boki które połączą całość to trochę pomoże ale boję się, że 1 wolny róg ten dolny(pod konstrukcją) będzie mocno pracował. Górny róg będzie wraz z całą górną częścią klejony do metalu więc mam nadzieję, że tu będzie ok. Dzięki za rady.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Spocznik na schodach półkowych
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 06, 2022, 19:02:44 pm »
To normalne ,tam gdzie dotyka metalu inaczej chłonie wilgoć  jak odkryta  strona
Powinien  mieć równy dostęp powietrza ,wtedy będzie prosty .
po wyprostowaniu stabilniejszy będzie po smarowaniu materiałem  wykończeniowym  z obu  stron

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Spocznik na schodach półkowych
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2022, 21:11:53 pm »
Dokładnie jka pisze Tomek.
Polakierować lub zaolejować i powinno być lepiej.

Offline marnyk

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Odp: Spocznik na schodach półkowych
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 07, 2022, 14:30:28 pm »
Ok, dzięki Panowie, póki co blat jest jeszcze surowy, będę olejował i zrobię to z dwóch stron jak piszecie.