Kwiecień 19, 2024, 03:30:35 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Impress

Strony: [1]
1
Meble warsztatowe / nogi pod kątem
« dnia: Wrzesień 06, 2021, 20:04:20 pm »
Czołem stolarze!

Przymierzam się do zrobienia stołka z nogami rozchylonymi pod kątem. Szukałemm w internecie/w książkach materiałów na ten temat ale wszystko co wydaje się sensowne jest po angielsku. Na przykład tu jest fajny artykuł https://www.woodreview.com.au/how-to/splayed-stool ale w nim tyle wyspecjalizowanego słownictwa, że czytanie tego bez słownika to mordęga. Tak więc, dysponuje ktoś materiałami na temat robienia nóg do krzeseł, stołków taboretów itp. pod kątem? Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam.

2
Przedstaw się na Domidrewno / Witam i o zdrowie pytam
« dnia: Maj 26, 2020, 10:20:06 am »
Witam wszystkich serdecznie,

Jestem Impress, amator stolarstwa, z zawodu informatyk :-) Śledzę kanał dom i drewno od dawna, a teraz czas na przyłączenie się do społeczności forumowej :-)

3
Witam,

Przygotowuję półki w kształcie drzewka. Ma to wyglądać tak jak na załączonym obrazku. W projekcie użyłem koloru czerwonego i czarnego, żeby łatwo dało się odczytać jak poszczególne elementy mają być połączone, ale do rzeczy... wymyśliłem sobie to tak, że drzewko będzie się opierało na niewidocznych, prętowych wspornikach w ścianie. Wsporniki będą wspierały poziome półki (2 na każdą poziomą półeczkę). Chciałbym jednak żeby drzewko już "stało" złożone, zanim będzie zamocowane do ściany. No i mam problem z łączeniem zastrzałów (tych skosów pod kątem 45 stopni). Myślałem o łączach lamelowych, gdyż chciałem uniknąć wkrętów. Jednak nie wiem czy to zda egzamin tym bardziej, że samo połączenie lamelowe jest dosyć nietypowe. Z frezowaniem otworu pod kątem w pionowym "pniu" nie ma problemu ale jeśli chodzi o zastrzał to chciałem żeby wchodził w niego prosto a nie pod kątem i tu lamelownica sobie średnio radzi - można zrobić otwór ale ciężko dopasować odpowiednią lamelkę bo frez wchodzi prosto po osi wzdłużnej zastrzału. Nie wiem czy to zda egzamin, gdyż połączenia lamelowe musiałyby być baaaaardzo precyzyjne i nie wiem czy uda mi się takie osiągnąć. O ile jeszcze mógłbym zastanowić się nad wkrętami między półeczką a zastrzałami (po prostu by wchodziły w poziome) to nie wiem jak sobie poradzić z połączeniem całej gałęzi z pionem, bo po 2 stronach mamy symetryczne gałęzie więc wkręty w tych samych miejscach odpadają.

Może podsuniecie jakieś ciekawe pomysły na łączenia? Mam nadzieję, że w miarę jasno widać o co mi chodzi :D

Materiały:
deski sosnowe, pion o grubości 4cm, półki i zastrzały o grubości 2cm.

Pozdrawiam serdecznie  :)

Strony: [1]