Maj 11, 2024, 13:03:43 pm

Autor Wątek: Piec do warsztatu  (Przeczytany 35571 razy)

Offline True

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Piec do warsztatu
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 22, 2017, 15:58:26 pm »

Autor wątku wspominał o 14 m^2 - mówisz, że na taką powierzchnie trzeba 2-3 promienniki? Ile Cie mniej więcej wyszedł koszt jednej sztuki?

Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy. Promiennik podczerwieni jaki ja posiadam " nie świeci" oddając ciepło. Posiada płaską płytę która jest promiennikiem. Model który mam do Airelec Radiance zakupiony ok 2000 roku i kosztował wtedy jakieś 800-1000 pln. Te świecące promienniki ( to się chyba halogenowe nazywa) to jak dla mnie zbyt duże niebezpieczeństwo w warsztacie przy obróbce drewna.

No może przy 14m2 to przesadziłem z 3 sztukami ale jak cię będzie grzało z jednej strony to trochę słabo to widzę. Od strony grzejnika będzie ci ciepło bo będziesz miał 22 stopnie a z drugiej będziesz miał tyle ile w pomieszczeniu ( nie wiem może 8 stopni). Te promienniki słabo nagrzewają powietrze. Ale fajnie nagrzewają powierzchnie na które padają.
Ja miałem takie w kuchni ok 14 m2 ale pomieszczenie było wysokości 3,80 także to nagrzewanie się powietrza też było inne.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2017, 16:04:36 pm wysłana przez True »
... Produkcja zbyt wielu użytecznych rzeczy prowadzi do wytworzenia zbyt wielu bezużytecznych ludzi...

Stol-Drew

  • Gość
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 22, 2017, 19:55:15 pm »
promiennik to badziewie lepsze juz jest https://tech.wp.pl/wszyscy-to-mieli-w-prl-6035074120692865g/11 bo ma dmuchawe

Dentarg

  • Gość
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 22, 2017, 20:35:46 pm »
Rozmawiałem z handlowcem/doradcą z ogrzej.com.pl i w moim przypadku panele nie miały zbytniego sensu. Doradził nagrzewnice / lampy grzewcze.

W warsztacie spędzam max 5h dzienne, ale bliżej 3h. Grzanie panelami byłoby bez sensu.

Nagrzewnica 2kW z pilotem to 640PLN brutto.

Dzisiaj przyjechała, na szybko sprawdziłem w mieszkaniu. Grzeje zgodnie z opisem, zobaczymy jak sprawdzi się w zimnym warsztacie. Jutro zainstaluje i sprawdzę. Na razie w garażu mam ok 13st, więc jest jeszcze w granicy komfortu (już się przyzwyczaiłem do mrozów).

Nie wiem czy farelka jest bezpieczniejsza niż taka nagrzewnica, bo farelka aktywnie wciąga powietrze z unoszącym się pyłem drewnianym (jeśli ktoś nie ma filtracji i słaby odciąg - np ja).

Większość prac mam w jednej cześci garażu, mogę na suficie tak przykręcić nagrzewnicę, że powinna objąć 2/3 "warsztatu". Zobaczymy jak wyjdzie w praniu. 2kW obciążenia to nie problem, bo w zeszłym roku 2kW grzejnik olejowy elektryczny pracował, ale jakbym miał więcej ogrzewania elektrycznego podłączyć, to by mi raczej obwód nie wytrzymał :(.

Offline Jakacor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 497
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 23, 2017, 01:02:27 am »


Nagrzewnica 2kW z pilotem to 640PLN brutto.

Daj linka.


Offline Jakacor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 497
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 23, 2017, 08:39:47 am »
Dzieki. Chyba mam cos takiego w wersji sprzed 20 lat:) dzis moze uda mi sie przetestowac

Offline Andriu

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1062
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 23, 2017, 22:17:48 pm »
coś takiego pokazywał mi lakiernik i stwierdził że  trzeba uważać aby  nie stuknąć tego  w czasie grzana bo slak trafi. miał coś takiego za 400 zł   w komorze  lakierniczej i jakoś  takoś zawadził -stuknął czymś i po  sprzęcie
zobacz na instrukcję czy  coś  tam o takim zagrożeniu piszą

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 23, 2017, 23:21:35 pm »
W opisie jest napisane, że żarniki są wymienne (150 zł).

@Dentarg
Jak kupisz i zamontujesz to napisz szybko recenzję.
Ten system wygląda bardzo obiecująco...

Dentarg

  • Gość
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 24, 2017, 11:58:04 am »
Już zamontowane, może dziś wieczorem napiszę (jak znajdę chwilę czasu).

Offline True

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 24, 2017, 22:52:41 pm »
Też jestem ciekawy tego testu. Sam osobiście bym takiego słoneczka nie zamontował w warsztacie, ale ja mam drobne zboczenie na punkcie bezpieczeństwa. Wszystko pewnie przez to że już jeden pożar przeżyłem.
... Produkcja zbyt wielu użytecznych rzeczy prowadzi do wytworzenia zbyt wielu bezużytecznych ludzi...

Offline Andriu

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1062
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 25, 2017, 08:07:08 am »
najlepiej  podłącz  przez  licznik zużycia prądu  to   ocenisz  jakie są koszty  ogrzewania.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 25, 2017, 08:52:38 am »
Sam osobiście bym takiego słoneczka nie zamontował w warsztacie
Nie jesteś sam.

Offline Andriu

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1062
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 25, 2017, 11:27:58 am »
szybkie pytanie skoro w temacie  ogrzewania, zastanawiam się   nad podłączeniem  grzejników w warsztacie do  istniejącego  CO domu, warsztat mam połączony  przejściem  z domem  i  jest oddalony  od  pieca CO  ponad  10 metrów, w sumie przez garaże  na  3 samochody  stojące obok siebie.  robić to na tej samej pompie czy podłączyć   za pomocą  takiego wymiennika, http://promagsklep.pl/wymienniki-plytowe-ciepla/83-wymiennik-ciepla-20-plytowy-5-20kw.html#
obawiam się, że  pompa  CO  nie będzie pchała  wody do  góry  a  mam  dom piętrowy  tylko pójdzie w  bok do warsztatu,
 a za tym wymiennikiem dałbym  pompę . W sumie  potrzebuje ogrzać na  razie 25 m2 a  potem po remoncie drugiej części   dodatkowe  50 m2

Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 25, 2017, 15:18:47 pm »
Pompa do CO nieco zwiększa ciśnienie wody, więc jeśli w ogóle ma zapas mocy by pociągnąć jeszcze jeden obwód,  to jak najbardziej da rade i nie ma tak, że wszystko pójdzie w warsztat - to tak nie działa.
Będziesz musiał tylko więcej palić z oczywistych względów,  lub jeśli nie, to trochę grzejniki w części mieszkaniowej ''podzielą'' się ciepłem z grzejnikami w części warsztatowej i bedą chłodniejsze ponieważ czynnik grzewczy będzie chłodniejszy.

Offline Lopi1

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 25, 2017, 16:38:03 pm »
Jeśli w warsztacie nie bedziesz grzał caly czas to musisz zrobić to na wymienniku, obieg za wymiennikiem na roztworze  glikolu,  coby nie zamarzło. Wtedy też dodatkowa pompa. Ewentualnie bez wymiennika, caly układ grzewczy na roztworze glikolu (wieksze koszty). Jesli zamierzasz grzać warsztat caly czas to bez wymiennika, obecna pompa powinna dać radę, możesz dac tylko ręczny zawór kryzujący na warsztat.