Marzec 29, 2024, 12:07:19 pm

Autor Wątek: Huśtawka ogrodowa  (Przeczytany 3176 razy)

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Huśtawka ogrodowa
« dnia: Kwiecień 06, 2020, 19:58:38 pm »
Witam! W tym tygodniu bedę brał się za robienie huśtawki ze sosny (okorowana i wyszlifowana). Drewno wyciąłem na początku zeszłego roku, ładnie już przeschło i trochę popękało. Niewiem czym to malować żeby wytzrymało parę ładnych lat.. Poprzednią huśtawkę malowałem drewno chronem lub vidaronem i w ogóle nie jestem zadowolony bo po 6latach spruchniała..

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2020, 22:21:35 pm »
Pomalowanie za pomocą pędzla takiego drewna (popękanego) nie wystarczy.
Musisz je zabezpieczyć zanużeniowo aby środek wniknął w szpary. Po wyschnięciu zbuduj konstrukcję, poczekaj z miesiąc i dopiero pomaluj końcowym wykończeniem. Pierwsza warstwa rozcieńczonym lekko środkiem a druga już nie.
Wszystkie środki jednej firmy.
Ja polecam Sadolin.

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2020, 18:53:28 pm »
Zanużeniowo odpada.. za duży gabaryt, 3m x ok 35cm. 2 lata temu robiłem altanę ogrodową (podobny gabaryt) i szczeliny malowałem natryskowo i jest ok, tyle że altana ma swój cień - dach a zauważyłem że właśnie impregnaty które dotychczas używałem nie lubią słońca.. A co do sadolinu to chodzi dokładnie o co, o impregnat? Myślałem jeszcze nad olejem np. firmy altax.. ładnie pokazują na reklamach ale jak jest naprawdę.. (?) Dodam że nigdy nie olejowałem także niewiem jaką to ma trwałość..

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2020, 19:01:00 pm »
Przymiarki.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2020, 19:10:11 pm »
Możesz zbić skrzynię aby zmieścił się w nim element, wyłóż folią. Włuż drewno do środka i polewaj środkiem. Do oporu.
Przed malowaniem końcowym poczekaj kilka tygodni.


Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2020, 19:40:25 pm »
Ok a co z tym sadolinem a który środek konkretnie chodzi, bo poszperałem trochę w internecie i z tego co widzę to opinie ma średnie.. i ciekawi mnie jeszcze ten olej do drewna? Stosował ktoś, ktoś coś może powiedzieć na ten temat?

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2020, 21:28:30 pm »
Gdzie będzie stała huśtawka? Na trawniku? Jeśli tak, to warto poziome elementy zamocować wyżej aby kosiarką można było swobodnie objechać.

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2020, 21:57:28 pm »
Planuje zrobić wylewkę z betonu tylko po bokach, taką od razu na dwie nogi.. Miała być najpierw ale nie miałem czasu wcześniej

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2020, 17:36:32 pm »
Dzisiaj jeden wielki bałagan..

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 08, 2020, 21:39:18 pm »
Wygląda i jest masywna. Łączenia impregnowałem tym co miałem, tu akurat vidaron ale docelowo jeszcze niewiem czym pomaluje.
Dokładnie to skręcam prętem gwintowanym i mi osobiście bardziej podoba się taka wystająca śruba (jak dla mnie ma to swój urok) niż schowana w dziurze.. no chyba że tak jak piszesz że zaślepić to jeszcze lepiej ale ja poszedłem na łatwiznę..
U Ciebie wygląda to całkiem dobrze ale na moje, jakby nie było to po malowaniu i tak nie rzuca się w oczy

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 08, 2020, 21:48:14 pm »
Rany.
Tobek.
Sam to dzwigałeś?

Pio.
Żeby ładnie zrobić teraz to weź wiertło puszkowe.
W kawałku płyty wywierć otwór i to będzie twój szablon i prowadzenie do tego wiertła.
Ustabilizuj otwór nad śrubą i możesz teraz wywiercić równy otwór w koło śruby.
Dłutem usuwasz zbędny materiał.
Teraz wiertłem o rozmiar większym wytnij korek. Doszlifuj do rozmiaru otworu i wklej. Możesz zrobić z ciemnego garunku.

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 09, 2020, 13:54:00 pm »
Też słyszałem i myślałem nad lakierem jachtowym ale musiał bym dokładnie w szczelinach pomalować.. trudne by to było no i jest dosyć drogi.
Dokładnie też uważam że słońce a dokładnie promieniowanie UV jest zabójcze dla większości farb. Zastanawiam się nad jakimś impregnatem + lakierobejca z ochroną UV ale zobaczę jeszcze

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 09, 2020, 18:54:09 pm »
Kupiłem farbę, konkretnie lazura ochronna v33. Miał ktoś styczność z tą farbą? Warto tym malować? Kupiłem ale i tak niewiem czy tym pomaluję..

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 01, 2020, 18:11:48 pm »
Prawie skończone.. zdjęcie sprzed 3 tyg. Narazie siedzisko czy ławeczka z poprzedniej huśtawki, w wolnej chwili będę robił nowe.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1764
    • Zobacz profil
Odp: Huśtawka ogrodowa
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 01, 2020, 20:17:13 pm »
Solidna konstrukcja,bardzo fajnie wygląda.  Ławeczka chyba też będzie wyglądała  solidniej o tej tymczasowej?