Kwiecień 16, 2024, 06:43:05 am

Autor Wątek: piła ręczna do twardego drewna  (Przeczytany 6908 razy)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
piła ręczna do twardego drewna
« dnia: Luty 05, 2020, 19:17:13 pm »
Witajcie. Po  porażce pomysłu z piłą taśmową do cięcia plastrów i cięcia wzdłużnego  dochodzę do wniosku że można będzie to ciąć  ręczną piłą-może trochę niewygodnie i mozolnie ale na kolejne piłe elektryczne tanie nie mam ochoty a na drogie kasy.

I tutaj pytanie, jaka piła -model, rodzaj, rodzaj brzeszczotu  potrzebny będzie co cięćia  twardego suchego drewna?

sprawdziłem  pomysł ptt nadcinam plaster czy  pień na pile stołowej i docinam ręczną , tyle ze jakas stara piła co mam to porażka.

Zakładając że ponacinam dokoła plaster -by go np. wyrównać - i ten slad po pile stołowej wchodzi piłą ręczna to  jakiej użyć?

  kabłąkowa?
https://www.castorama.pl/pila-kablakowa-verve-bw40-460-21-533-mm-id-69030.html?store=0&exactc=856a21a3f808ca829d032e882a9a1e95&keyword=pla_wszystkie_smart&gclid=EAIaIQobChMI-7Ku5P265wIVg56aCh1MCARBEAEYASADEgL1jPD_BwE

ramowa?

albo tego typu?

https://allegro.pl/oferta/bahco-pila-reczna-prizecut-np-22-u7-8-hp-uniwersal-8248233720


Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2020, 21:40:27 pm »
A coś 2 ręcznego?  Z uwagi na kłopoty z szeroko pojętym kręgosłupem i stawami mam nieco inną mechanikę ruchu i lepiej by było ciąć 2 ręczną. Kwestia  brzeszczotu… czy dobrze kombinuje ze im twardsze drewno tym  więcej zębów na cal-centymetr?

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2020, 22:23:39 pm »
Ewentualnie jakieś japońskie?

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2020, 06:30:16 am »
Ja używałem stanley'a, a ostatnio irwina. Jak dla mnie to ta druga lepsza.

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2020, 08:43:44 am »
a model? albo ilość zębów?
chyba w ramach praktyki zrobię piłę ramową,tzn spróbuje:) zrobić .

brzeszczot castoramowy,  https://www.castorama.pl/brzeszczot-do-pil-ukosowych-11-tpi-22-600-mm-id-1065439.html

rama...ze starego krzesła ogrodowego i progu -jedno i drugie z drewna akacjowego, zobaczymy co z tego wyjdzie,sam jestem ciekawy. Konstrukcja wydaje się prosta....wydaje się ale pewnie są gdzieś patenty  :)

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2020, 10:29:48 am »
Ja używam takiej 11TPI. Modelu z głowy nie pamiętam, chyba expert. Wcześniej miałem evo, ona jest wyższa niż ta co teraz mam.
Jak się nie dusi tylko piłuje i pilnuje pozycji to takie ręczne cięcia wychodzą gładkie.

Offline jasiop

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2020, 19:23:46 pm »
jaka średnica tych krążków ?
Jasio P - Rzeszów

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2020, 22:34:20 pm »
Maksymalne jakie mam pieńki to jakieś 35-40cm  większość   drobniejszych . Drewno Bardzo twarde bo częściowo to zaschnięte głogi.
Jak na moje oko to twardością przebija grab -mam porównanie.

chodzi mi o czyste cięcia i maksymalnie małe straty materiału --piłą motorową czy el łańcuchową potne to w chwile ale każde cięciie to strata 1cm na łańcuch i ze 2 mm na szlifowanie plus tona pyłu ,to wolę się pomęczyć machając ręczną i mieć czyste cięcia i np. na 5 ucinanych plastrach być 1 plaster do przodu bo nie będzie szerokie cięcie jak o łańcuchowej


Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2020, 23:07:36 pm »
Ewentualnie może 2 płatnice?  Jedna do zgrubnego -szybkiego  cięcia - bo część drewna idzie na misy patery -więc i tak szlifowanie ,zbieranie materiału będzie itp.  a druga do dokładniejszego tam gdzie potrzebuje  płaszczyzny i następnie strugiem i szlif .

Jakaś tańsza magnuson? a tak na marginesie to są aż tak wielkie różnice w jakości pracy i żywotności pił? tzn między piłami za 25-27 zł a tymi za 60-70?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2020, 10:19:17 am »
Kup do suchego i mokrego drewna - polecam

http://www.pasja.koszalin.pl/brzeszczot-do-pil-kablakowych-do-suchego-drewna-21-bahco-51-21-p-674.html

do tego piła  kabłąkowa

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: piła ręczna do twardego drewna
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2020, 17:27:15 pm »
Tak są diametralnie różnice między tanimi marketówkami, a drogimi piłami. Główna różnica to ostrość zębów i wielkość rozwiedzenia zębów. Dla przykładu kupiłem kiedyś topexa to nie dało się ciąć bo się zakleszczala, wziąłem starego zurzytego Irwina i cięła o niebo lepiej. Do tego dochodzi też sztywność i grubość samej blachy oraz czasem dodatkowe poślizgowe pokrycie piły.