Maj 12, 2024, 21:55:41 pm

Autor Wątek: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości  (Przeczytany 12199 razy)

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« dnia: Sierpień 06, 2015, 19:17:01 pm »
Witam. Postanowiłem zrobić na szybko odciąg czy tam odkurzacz do trocin, bo już miałem dosyć pyłu zwłaszcza z pilarki. Konstrukcja robiona po "partyzancku" z tego co się pod ręką znalazło, więc wygląd tragiczny i estetyka wykonania też pozostawia wiele do życzenia ....

Beczka 60 litrowa załatwiona ze złomu, jak coś to mogę mieć jeszcze 200 l ale uznałem, że w niewielkim garażu taka mniejsza będzie poręczniejsza, a po drugie łatwiej z niej przesypać urobek do worka.


Płyta MDF ze starych drzwiczek z meblościanki robi za "adapter" do górnej części, wyfrezowałem rowek który idealnie dosyć pasuje do kołnierza beczki. Od środka wycięty otwór tak, że wiadro wchodzi i się klinuje (wiadra są oczywiście deczko stożkowe)


Dorobiony wlot z rury PCV 50 mm i z resztek MDF dorobiona przegroda Thiena


Na to jest nakładane kolejne "wiadro" które robi za komorę filtracyjną.





Od góry jest pierścień który dodatkowo ma wyfrezowany nieprzelotowo otwór który dociska kołnierz PCV z uszczelką i dodatkowo ściska pokrywę wiaderka i wiaderko - dałem tam silikon żeby to uszczelnić. Kołnierz jest z obciętej rury PCV - przy okazji mogę regulować ile ma rura wystawać do komory z przegrodą.


Na komorę filtracyjną jest znowu nakładany silnik z turbiną z odkurzacza Zelmer Admiral (albo Jupiter) zaimplementowany do pokrywy z odkurzacza Graphite (przytargany ze złomu, silnik w rozsypce) a filtr jest z odkurzacza z Biedronki (też silnik w rozsypce).


Tak to wygląda złożone "do kupy"


Teraz kilka słów jak to działa. Do odkurzania jest ok, tzn wciąga trociny z grubościówki włącznie, co do separacji to jestem w miarę zadowolony bo "grube" idzie do beczki, jedynie totalny pył idzie na filtr co widać na zdjęciu - w sumie to jest syf z podłogi, bo wczoraj poodkurzałem podłogę w piwnicy:


Początkowo zrobiłem odkurzacz bez komory filtracyjnej, czyli filtr był bezpośrednio w komorze z przegrodą i było to kiepskie rozwiązanie. Może deko był lepszy ciąg, ale filtr się łatwo zawalał i to nawet trocinami a nie tylko pyłem. Teraz podejrzewam, że jest lepsza separacja bo rura wylotowa robi lepsze podciśnienie w komorze w przegrodą niż kiedy odkurzacz był bezpośrednio nad komorą. A z tego co czytam to ważne jest, żeby wlatujące trociny miały jak największą prędkość wlatując do komory - czyli siła odśrodkowa robi swoje.

Do pilarki i innych urządzeń które mają przyłącze do odkurzacza ten odciąg/odkurzacz się nadaje dosyć nieźle, ale już grubościówki na pewno nie obsłuży. Podciśnienie jest niezłe - porównywalne z domowym odkurzaczem - czyli trociny wciąga, ale jedynie jak się do nich dojedzie końcówką.

Wcześniej dałem wlot z PCV 75 i arota w tym samym rozmiarze - ciągnęło to ładnie duże trociny, ale jedynie po przyłożeniu rury do kupki trocin. Nie ma się co dziwić - turbina ma za małą wydajność. Co do arota to w rozmiarze do 50 mm polecam bo taki jest w miarę poręczny - łatwo się poddaje  - ale rozmiar 75 jest dosyć sztywny i nieporęczny. Jako złącze na stałe jest ok, bo w środu jest gładki - czyli można go deczko wymodelować a w środku nie mamy żadnych karbowań - jest czarna gładka powłoka.

Jak już pisałem odciąg zrobiony na szybko. W planach mam zamiar kupić plexi 2,5 mm i zrobić z tego komorę z przegrodą i komorę filtracyjną (mniejszą). Dodatkowo najwyższa pokrywa gdzie jest zamontowany silnik z turbiną będzie zrobiona z MDF bo chcę stosować różne filtry samochodowe - znajomy mechanik ma mi za free odkładać - np taki z BMW wielkościowo jak te dedykowane do odkurzaczy.


Na wylocie w ostateczności - dla lepszego filtrowania wylatującego powietrza - zamontuję filtr powietrza z ciężarówki.


Ale jak już pisałem - zestaw nie powala na kolana wydajnością. Muszę poszperać w necie za projektem jakiejś łatwej do zrobienia turbiny o większej wydajności. Od rodziców pożyczyłem odkurzacz do liści - teoretycznie mają one sporą wydajność powietrza. Np odkurzacz Makita 447L ma ok 216 m3/h a byle chińska dmuchawa do liści (np w jula za 130 zł) ma ok 700 m3/h - dodatkowo te odkurzacze do liści nie mają przepływu zasysanego powietrza przez silnik, tylko turbina jest odseparowana od silnika - czyli silnikowi nie grodzi jak się jakiś pył przedostanie przez filtry. A po przygodach z domowym odkurzaczem podejrzewam, że pył szybko dobije łożyska .... Jak znajdę czas to muszę zaadaptować ten odkurzacz do liści co mam (jakiś chinol, niby 2500W a miernik energii pokazuje 900W  ;D) i zobaczymy jak się to będzie sprawować.

Na wylocie myślę zrobić ten duży filtr z ciężarówki - ustawić go na wiaderku i wlatujące powietrze od góry będzie lecieć na wodę w wiaderku, a powietrze będzie miało ujście przez filtr. Co jakiś czas wypłukać wiadro z wodą i w ten sposób filtr starczy na dłużej.

Postaram się w przyszłym tygodniu zrobić to schludniej, jak pisałem to co widać to taki prototyp - plexi 100x70x2,5 kosztuje ok 35 zł, więc chcę mieć pewność to będzie jakoś działać zanim plexi potnę :) Dodatkowo pasuje porobić zapięcia na beczce i uszczelnić wszytko.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2015, 20:25:43 pm »
Za duża szczelina przegrody: 240 stopni ok 25 -35 mm w zależności od siły ssania odkurzacza. Ty masz 50 -80 mm.

Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2015, 23:18:38 pm »
Za duza szczelina to edno, ale moze lepiej pomyslec z cyklonem ze spirala w srodku.
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2015, 08:05:17 am »
Przegroda ma szczelinę ok 35-40 mm - z tą szerokością szczeliny to chodzi wam o skuteczność separacji? W sumie mogę zrobić test ze szczeliną węższą - czyli te 25 mm i zobaczę co wyjdzie. Być może problem jest też w tym, że te wiadra nie są czyste w środku i pozostałości zaprawy "skutecznie" zwalniają wlatujący urobek i to osłabia skuteczność separacji.

Też się nad cyklonem zastanawiam, mam nawet arkusz blachy ocynkowanej i chyba coś wykombinuje. Tylko czy taką cienką blachę można migomatem pospawać? Czy lepiej dogadać się z jakimś dekarzem/hydraulikiem żeby to zalutował?

Jak pisałem - skuteczność przy pilarce pewnie będzie w miarę ok, ale zależy mi na czymś do strugarki bo denerwują mnie trociny podbijane przez wałek. Jak strugam to trociny kumulują się na stoliku od grubościówki i jest Sajgon :)

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2015, 11:19:44 am »
z tą szerokością szczeliny to chodzi wam o skuteczność separacji?
Jeśli mogę coś wtrącić  :P Jeśli masz dużo czasu ,to możesz eksperymentować ,a jak nie, to poproś Amigorga o dokładne wymiary,itp.
Ja mam coś podobnego zrobione ,ze starego garnka :P 23cm dwa otwory ,rurki przyspawane(przystosowane do odkurzacza) i uszczelnione szpachlą samochodową(zrobione jeszcze przed wstąpieniem do DiD ;D ) .
Niedawno dorobiłem przegrodę thiena(po lekturze w DiD) i jest ciut lepiej.
Ale ja używam tego do wybierania sadzy ,przy czyszczeniu pieca kaflowego i kuchni u rodziców .
Mam zamiar to przerobić, ale wolałbym jednak zrobić separator cyklonowy.Jeśli chodzi o czystość wiadra to zaprawa nie pomaga w dobrym działaniu separatora.Takie jest mój punkt widzenia ,może ktoś ma inny :-\
Pozdrawiam :)

Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2015, 13:20:34 pm »
A nie mozesz zalozyc na kant i zanitowac w kilku miejscach ? i ewentualnie w srodek wcisnac odrobine akrylu zeby uszczelnic zakladke. Ja zamowilem cyklon z Chin. taniej mnie wyniesie bo 14 funciakow (z 75 pln) niz kupowanie tutaj blachy i robienie tego kupujac material w UK ;( Jak dla mnie wystarczy ten z chin. A co do Thiena to to tak jak Amigrog napisal - szczelina musi byc dobrana odpowiednio do sily ciagu. Tez bede robil , ale mala wersje, do jednego narzedzia. ale tutaj tez sa ograniczenia wilkosci bo nie moze byc separator za maly zeby dobrze dzialaly sprawa fizyki ;( a Potrzebuje cos male go do domu do pily wlosowej - bo nie chcemi sie siedziec w garazy zima ;( nad drobnymi i precyzyjnymi rzeczami do ciecia.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2015, 13:24:23 pm wysłana przez prezio »
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2015, 13:25:55 pm »
Oczywiście mogę :) Ale chciałem zrobić wersję PRO - zapytam znajomego czy jego migomat da radę z cienką blachą, a jak nie to faktycznie zrobię "na zakładkę" i uszczelnię czymś. Lepszy chyba jakiś "kit", żeby powłoka nie łapała syfu, bo silikon to chyba będzie kleił pył?

Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2015, 14:06:36 pm »
Jak wrzucisz silikon do zakladki od zewnatrz i zaciagniesz/zagniesz odpowiednio - pozniej znituj, to nie powinien lapac syfu.
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 18, 2015, 12:09:38 pm »
Kolega Demolkaa wywołał temat odkurzaczy w innym wątku ale wolałem napisać tu,żeby mniej więcej było w "kupie" :P
A nawiązując do mojej wypowiedzi w tym wątku(czytaj powyżej)chciałbym uzupełnić moją wypowiedź o film który miałem na kompie(zagubiony w czeluściach twardego dysku) i przez przypadek znaleziony i odnaleziony po nazwie w sieci ;D
https://www.youtube.com/watch?v=Fp7U-0xK6E0
https://www.youtube.com/watch?v=JHa1z3VZDJE
Jak pisałem mam coś podobnego zrobione ze starego gara ,ostatnio wyciąłem tą blaszkę od dołu i zastosowałem przegrodę Thiena. :-\
I tu mam mieszane uczucia a raczej odczucia że do wybierania sadzy (czyszczenie piecy kaflowych) działa gorzej niż kiedyś
(czyli goni pył dalej do odkurzacza)i częściej musiałem go czyścić.
A miałem tak jak na filmie z blaszką parę cm.od rurki ssącej.Na tej rurce miałem dodatkowo nałożoną damską garderobę :P czyli rajstopy ;D
I jak mnie pamięć nie myli to czyściłem odkurzacz rzadziej-i chyba powrócę do pierwotnej wersji ale z braku czasu nie bardzo mogę potestować.
A jeśli chodzi o chiński cyklon a jakże i ja sobie go kupiłem 8)
Przymocowałem go do beczki ,chyba ze 100l no i odkurzaczem cyklonowym sprawdzałem jak ssie -no i beczka fajnie się wessała do środka  :P że ledwo ją wystukałem na zewnątrz ;D
Testowałem ten układ na wybieraniu sadzy pamiętając żeby mieć regulację na rurze ssącej no i niestety nie działa za dobrze(mimo otwartego otworu na ssaniu)-z tego powodu przeprosiłem stary cyklon z "gara"
Chyba zimową porą powrócę do testów bo teraz brak czasu :(
Odkurzacz posiadam taki,kupiony na Aledrogo 1600 W
 
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://brain.pan.e-merchant.com/9/0/04027509/l_04027509.jpg&imgrefurl=http://allegro.pl/odkurzacz-dirt-devil-bezworkowy-2500w-turbo-i4358532159.html&h=532&w=600&tbnid=gGuoYX5DsP7ntM:&docid=WA369JGbVahnyM&itg=1&ei=D20jVqbtK4aqywPd2YGICQ&tbm=isch&ved=0CFYQMyhTMFM4ZGoVChMI5rCU9-DLyAIVBtVyCh3dbACR
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2015, 12:13:57 pm wysłana przez krzyś48 »

kozio

  • Gość
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2015, 12:51:45 pm »
Na tej rurce miałem dodatkowo nałożoną damską garderobę
;D rajstopę na rurkę ;D ach ta moja wyobraźnia ;D

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2015, 13:15:52 pm »
ach ta moja wyobraźnia ;D 
Spoko 8) weź grzebień idź do lustra i uczesz te rozczochrane myśli :P ;D

Offline mietek440

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg trocin z przegrodą Thiena - totalnie po taniości
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2019, 21:14:26 pm »
Krzyś piszesz że wessało beczkę. Kurczę ja na siłę szukam 100 plastikowej do cyklona i odkurzacza do liści. Stalowej nie bardzo mi się uśmiecha że wzg na wagę. 60 wydaje mi się za mała jak podłączę pod heblarkę, mam dymę.