Maj 03, 2024, 06:34:05 am

Autor Wątek: Pomoc - pękające stopnie dywanowe (stopień z podstopniem)  (Przeczytany 1660 razy)

Offline tubkanobaka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Pomoc - pękające stopnie dywanowe (stopień z podstopniem)
« dnia: Grudzień 24, 2022, 15:23:42 pm »
Witam Panów i Panie ;)

Mam konflikt z inwestorem odnośnie wykonanych przeze mnie schodów typu dywanowego o grubości 9 cm, schody zostały pokryte białą farbą a następnie lakierem.

Konflikt z klientem rozpoczął się od stopnia połysku schodów, montaż został wstrzymany i schody na 1,5 roku trafiły na leżakowanie do inwestora do garażu na wylewkę (ogrzewanie podłogowe, garaż jak to garaż otwarty/zamknięty zima/lato), dwa sezony grzewcze i jeden sezon letni.

Pojawiły się pęknięcia na połączeniu stopnia z podstopniem (pęknięcie białej farby, stopnie z podstopniem oprócz kleju łączone są za pomocą 4 śrub na wskroś), rzeczoznawca w piśmie zarzuca mi, że schody zostały wykonane z mokrego drewna (według jego opinii około 13,1%) i/lub użyto złego kleju i/lub złej techniki klejenia dlatego powstały owe pęknięcia, drewno z którego wykonujemy schody ma zawsze około 9% wilgotności a schody produkujemy od dobrych kilkunastu lat i nie było takiego problemu.

Stopnie/podstopnie klejone z dwóch warstw drewna klonowego (naprzemiennie, warstwa około 4,3 cm) + wierzch obłóg 4 mm jesion.

Obecne parametry drewna, otoczenia w którym składowane są schody:
- schody/drewno wilgotność 6,7%, wilgotność w pomieszczeniu 33%, temperatura pomieszczenia 9 °C  (POMIAR przy otwartych drzwiach garażowych)
- schody/drewno wilgotność 7,1%, wilgotność w pomieszczeniu 37,2%, temperatura pomieszczenia 15,7 °C  (POMIAR przy zamkniętych drzwiach garażowych)
- w lecie nie były przeprowadzane pomiary

Na zakończenie prac klient na piśmie informowany jakie warunki powinny być spełnione aby utrzymać drewno w odpowiedniej kondycji ale że tu nie doszło do realizacji to klient nie został powiadomiony.

Czy macie Panowie jakiś pomysł albo odnośnik do literatury gdzie mógłbym się oprzeć jak pracuje drewno o tej grubości w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i przechowywaniem w garażu i abym mógł odpowiedzieć na zarzut iż to nie wina mokrego drewna tylko warunków przechowywania owych schodów.

Lub namiar na kogoś kto pomógłby mi sensownie odpowiedzieć na powyższe zarzuty.

A tymczasem pogodny świąt  ;)




Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7552
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Pomoc - pękające stopnie dywanowe (stopień z podstopniem)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2022, 10:31:49 am »
Witam.
Współczuję klienta.
Nie sądzę aby było opracowanie na temat malowanych schodów składowanych w garażu. Schody drewniane pracują i farba może pęknąć. Rozważania opcję zwrotu zapłaty i zabież schody. Druga opcje to weź własnego rzeczoznawcę i do sądu. Prawdopodobnie klient chce zatrzymać schody i resztę zapłaty.