Maj 15, 2024, 09:17:24 am

Autor Wątek: misy-patery z drewna bardzo twardego -jak szlifować  (Przeczytany 1912 razy)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
misy-patery z drewna bardzo twardego -jak szlifować
« dnia: Sierpień 06, 2020, 00:00:50 am »
Witajcie, potrzebuje podpowiedzi.

Dalej kombinuję z misami - pateriami z drewna głogowego jakie misie trafiło.
to przykładowe zdjęcie plastra-  to na dole strony
https://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/glog/glog_jednoszyjkowy/glog_jednoszyjkowy.php?mKr=0&mLj=0&mD=1

moje plastry wyglądają mnie więcej tak samo. Jak czytam charakterystyczne dla tego drewna jest pękanie więc nie ma się czym martwić - pękło to pękło, dalej nie pójdzie a ma to swoją urodę.

Zacząłem próby z wybieraniem wnętrza patery, średnica   jakieś 40cm ,  grubość plastra-teraz mam cięte na jakieś 4 - 5 cm i wybieram połowę grubości.
wybieram tarczą na szlifierkę -tarcza łańcuchowa -przerażające narzędzie:)
o ile jakies 4 misy dało się wybrać to teraz zaczyna się problem, podejrzewam ze stępiły się  zęby na tarczy i nie bierze drewna tak jak poprzednio poza tym góra poszczególnych zębów na tarczy jest jakby przypalona.
ostrzenie jak łańcucha do pilarki załatwi sprawę?
Drugie pytanie: po wybraniu wnętrza piłą , szlifowane było i równane te wybrania tarczą na szlifierce kątowej -tarcza lamelkowa .
Gradacje od 40 i drobniej - mam chyba do 150 ,  jakos to tam zdawało egzamin. Ale nieraz gdzieś zostanie miejsce nie dojechane albo wjechane  delikatnie za głęboko tarczą  łańcuchową, nie da się tego wyrównać łańcuchową bo to nieraz takie lekkie podcięcie -nie wyrównują się miejscami poziomy  jak wybieram z 2, 3 kierunków -musze tak wybierać bo wygodniejsze albo jedyne podejście do określonego miejsca.
czym to równać? fleksem miejscami nie podejdę, wykombinowałem ściernice listkowe trzpieniowe , porażka- porządnie dociśnięta ściernica władowana w dobrą wiertarkę z regulacją obrotów nic nie zdziałała,  mam wrażenie ze tylko ślizgała się po drewnie i koniec końców podbiła temperaturę i co ważne rysunek słojów , ładny efekt ale to nie szlifowanie i równanie a o to mi chodziło.
Podpowiedzcie co kupić?
https://allegro.pl/oferta/szlifierka-katowa-do-drewna-tarcza-do-szlifowania-9416574378?reco_id=db3abd96-d765-11ea-8def-b02628c80a60&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951
czy to ma sens?


To drewno jest niesamowicie twarde, Niby porównywalne z grabem ale w mojej opinii nawet twardsze.
 
W założeniu to nie ma być 1 czy 4 misy patery, raczej kilkadziesiąt.
I co ważne niekoniecznie ja będę to wybierał i szlifował, możliwe ze zlecę komuś ,więc robota musi iść dobrze by mi się wykonawca nie zbiesił.
będę wdzięczny za podpowiedzi .

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7560
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: misy-patery z drewna bardzo twardego -jak szlifować
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2020, 01:52:30 am »
Najlepiej to na tokarce

Dddddddd123

  • Gość
Odp: misy-patery z drewna bardzo twardego -jak szlifować
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2020, 07:41:00 am »
Frezy do spoin spawalniczych?

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: misy-patery z drewna bardzo twardego -jak szlifować
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2020, 11:20:00 am »
na tokarce zrobię coś takiego:
https://etnobazar.pl/product-pol-24637-Misa-z-drewna-teak-patera-tekowa-Indonezja-30-cm.html

płycej czy głębiej itp. ale zagłębienie okrągłe

na frezarce coś takiego;
https://www.google.pl/search?q=pateera+z+drewna&tbm=isch&ved=2ahUKEwjSydq8nYbrAhVGB5oKHYKYCDsQ2-cCegQIABAA&oq=pateera+z+drewna&gs_lcp=CgNpbWcQAzoGCAAQBxAeOgQIABBDOgIIADoICAAQCBAHEB5Q7bIEWLDHBGCbygRoAHAAeACAAZMBiAG9CJIBAzguM5gBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=ucgrX5KJN8aO6ASCsaLYAw&bih=630&biw=1324#imgrc=Ebs4UxCPMv8KmM

a mi chodzi mniej więcej o dokładne doszlifowanie zakamarków ewentualnie właśnie poprawienie niedoróbek przy takim wybraniu

https://drewienko.wordpress.com/2013/09/24/patera-z-drewna-czeresni-6/

wieczorem wrrzuuce fote mojej patery-pierwszej.   Główne wybranie materiału zrobiłem ,kwestia poprawek.
te frezy mam musze popróbować ale objawiam się że one jeszcze pogorsza sprawę bo mogą złapać materiał i pojadą po paterze jak nie utrzymam w ręku narzędzia a to chwila moment,  pracuje w metalu -metaloplastyka mała- frezami podobnymi to wiem jak too łatwo załapać materiał i mieć nie jedną rysę ale cały rządek jak przejedzie frez.
Dremella i moich frezow bym nie chciał do tego zaprzęgać bo za ciężka robota i chwila moment zajeżdżę dremela .


Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: misy-patery z drewna bardzo twardego -jak szlifować
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2020, 11:33:18 am »
podpowiedziano mi ….cyklinę:) powycinać z piły i naostrzyć i miejscami zdzierać materiał do wyrównania .

Dddddddd123

  • Gość
Odp: misy-patery z drewna bardzo twardego -jak szlifować
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 06, 2020, 12:12:58 pm »
Król Artur?
Myślałeś o systemie Ginewra?
Są jeszcze raszple

« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2020, 12:15:09 pm wysłana przez Dddddddd123 »

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: misy-patery z drewna bardzo twardego -jak szlifować
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 06, 2020, 20:12:17 pm »
a jakiś link? bo to miej więcej chyba by dało radę.

znalazłem w miejscowym sklepie taki nóż  do cięcia ziół- 2 uchwyty drewniane  i półokrągłe ostrze-taki kolebak, chwila  cięcia dremelem, szlifowanie mam piękne 4 cykliny ,powiem wam ze to zdaje egzamin, kwestia nauki i doświadczenia.



Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: misy-patery z drewna bardzo twardego -jak szlifować
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2020, 20:01:59 pm »
przejrzałem  mnóstwo filmów. fajne zestawienie ,

&t=402s

&t=36s

Sprawdziłem dzisiaj te frezy do spawów, kamienie szlifierskie na trzpieniu, i inne cuda, albo wogole nie biorą tego twardego drewna albo je palą.

I chyba wyszedłem ze złego założenia  że rzeźbie tarczą łańcuchową, coś mi się wydaje ze szybciej, bezpieczniej i z lepszym wynikiem będzie się pracowało arbotechech-em. możliwe ze będzie mniej poprawek.