Marzec 29, 2024, 07:35:38 am

Autor Wątek: Kątownik, klasa dokładności  (Przeczytany 7508 razy)

Offline Piotrx21

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
    • TechniCreator
Kątownik, klasa dokładności
« dnia: Sierpień 20, 2018, 03:23:55 am »
Witam, mam pytanie, jaka klasa dokładności kątownika wystarczy przy stolarce? Klasa DIN 875/2 wystarczy, czy lepiej zainwestować w DIN 875/0 albo nawet DIN 875/00 ? Pozdrawiam.

Offline Czeladnik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik, klasa dokładności
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2018, 23:58:57 pm »
Zdecydowanie podłączam się do pytania. Sprawa dość istotna, bo różnice w cenie są wyraźne. Nie planuje używać tego kątownika do trasowania tylko jako prawidło do ustawienia innych np. marketowych kątowników. Jaka wg Was jest w tym przypadku minimalna klasa dokładności?

Offline machocki.eu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik, klasa dokładności
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2020, 23:41:27 pm »
Odświeżę trochę temat dla kolejnych zainteresowanych.

Moim zdaniem, jeżeli chcecie mieć jakiś wzornik do ustawiania innych narzędzi to należy wybrać jak najlepszą klasę wykonania.

Jeżeli będzie drogi i Wam szkoda - nie używać do codziennej orki tylko używać do kalibrowania tańszych narzędzi.


Pozdrawiam
Adam

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Kątownik, klasa dokładności
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2020, 01:34:54 am »
Cóż więcej dodać?

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik, klasa dokładności
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2020, 13:45:28 pm »
Cóż więcej dodać?

Ja jak zwykle spóźniony odświeżam wątki z minionej epoki  ;) Moim zdaniem, najlepiej szukać leżaków magazynowych polskiej produkcji - FWP, VIS, RAVA, FUM Poręba. Przynajmniej mamy wtedy gwarancję, że sprzęt rzeczywiście mieści się w normie. Mam kilka takich, powiem tyle, że między 630 klasy 3 a 400 klasy 0 praktycznie nie da się wizualnie znaleźć odchyłek po przyłożeniu jeden do drugiego, a o "0" wiem, że jest dobry. Jakość wykonania - ekstra. Poza tym klasa dokładności "2" to dopuszczalna odchyłka 7 setek na pół metra od prostopadłości. Jak na stolarstwo, to bardzo duża dokładność, nawet ciężka do osiągnięcia zwykłymi narzędziami - zważywszy, że wymiar drewna i tak zmienia się w czasie w funkcji wilgotności powietrza i temperatury... Unikałbym nówek nieznanych marek, szczególnie takich gdzie piszą, że ocynkowane - znaczy, że stal bidna, niskowęglowa, a ocynk przekreśla szanse na jakąkolwiek dokładność.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2020, 13:56:40 pm wysłana przez KonradR »

Offline inforobert

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik, klasa dokładności
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2020, 20:13:52 pm »
Witam.

Najlepiej zwrócić się do warsztatów które pracują na materiałach Solid Sufrace KRION, Corian, Samsung i dysponują maszynami CNC.

Wykonają taki kątownik o wybranej grubości z odpadów jakimi dysponują, KRION występuje w grubości 6mm, 12mm, 19mm .