Marzec 29, 2024, 11:37:52 am

Autor Wątek: Warsztatowy system DIY i redukcje  (Przeczytany 9011 razy)

Offline abyss

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Warsztatowy system DIY i redukcje
« dnia: Marzec 12, 2020, 15:53:13 pm »
Mam stary odciąg i planuję zrobić "centralne odkurzanie" w warsztacie - ale DIY. Odciąg jest stary i niezbyt wydajny, 750W, sprzedawany jest po różnymi nazwami. Analogiczny do tych na zdjęciu, średnica rury ~100mm - jest sztywna jak cholera i mam na niej redukcję do średnicy zbliżonej do odkurzaczy. Rozwiązania "systemowe" zabijają mnie ceną, a elektronarzędzia to zbieranka przeróżnych marek, średnic i kształtów(!) - więc i tak czekałoby mnie dorabianie przejściówek. Jest ich w sumie sporo ilościowo.

Pytania:
- Jak daleko od odciągu iść średnicą 100mm - aż do np. ukośnicy, piły stołowej, drobniejszych elektronarzędzi?
- Czy redukować gdzieś nad głową, i do narzędzia iść jakąś dwumetrową miększą rurą a na końcu mieć już "wynalazki" do podpięcia danego narzędzia? Potrzebuję 3 porty co 2.5m - używane "po jednym". Wyciąg da radę, czy może zmieniać silnik?
- Widziałem na YT gościa który robił złączki z dotaczanych rur PCV. Ktoś z was próbował robić takie cuda?  Jak się sprawdzają?

P.S. To nie jest warsztat zawodowy, a odciąg muszę mieć ze względu na astmę.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2020, 16:27:29 pm »
Wyciąg, który masz nie nadaje się na odciąg centralny, skuteczny może być do jednej maszyny - wyrówniarka, grubościówka, pilarka i to na krótkim wężu fi 100, 2-3 m. Możesz odciągiem podjechać do maszyny lub maszyną do odciągu. Dłuższe rury czy  wąż  i redukcje na mniejsze średnica mocno obniżą skuteczność.
Do elektronarzędzi wykorzystaj odkurzacz i separator z przegrodą Thiena lub mały cyklon. Mam taki układ do elektronarzędzi i działa skutecznie na składance węży od odkurzaczy fi 32 mm nawet do 5 -6 m.  Możesz zrobić też odpylacz stanowiskowy wg pomysłów Wandela ( https://woodgears.ca/dust_collector/index.html ).
Skoro masz astmę, warto zrobić oczyszczacz podwieszany pod sufitem warsztatu. Wandel taki zaprojektował, ja też taki zrobiłem do warsztatu ( https://forum.domidrewno.pl/index.php?topic=5722.msg97960#msg97960 i tu po modernizacji: https://forum.domidrewno.pl/index.php?topic=13515.msg182563#msg182563
Do tego obowiązkowo używaj pólmaskę z wymiennymi filtrami - mogę polecić półmaskę 3M serii 7500 z filtrami conajmniej P2 (np 3M 2125)

Offline abyss

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2020, 16:49:04 pm »
Maskę mam i używam - mam z nieco niższej serii 3M - 6200. Szkoda, że nie użyję wyciągu "wo wszystkiego", nieco liczyłem na to.
Robię nieco narzędzi do warsztatu, wiec i z innymi DIY dam sobie radę.

A jak z dostosowywaniem złączek "końcowych" i systemem DIY redukcji - walczył ktoś z tym skutecznie?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2020, 21:42:33 pm »
Są końcowe, wielośrednicowe redukcje z tworzyw np tu: http://stoma.bielsko.pl/pl/c/-Ksztaltki-wentylacyjne-tworzywowe/146 , mogą być też w JULA
Ja korzystam z różnych złączek z armatury kanalizacyjnej domowej, np takiej jak na zdjęciu  - ucinam to co mi pasuje.

Offline jasiop

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2020, 17:12:06 pm »
warto zrobić oczyszczacz podwieszany pod sufitem warsztatu. Wandel taki zaprojektował ...
A czemu pod sufitem ? Pył idzie doi góry, czy może jednak opada ?
Jasio P - Rzeszów

Offline jasiop

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2020, 17:12:48 pm »
warto zrobić oczyszczacz podwieszany pod sufitem warsztatu. Wandel taki zaprojektował ...
A czemu pod sufitem ? Pył idzie doi góry, czy może raczej jednak opada ?
Jasio P - Rzeszów

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2020, 19:31:53 pm »
Filtry wartsztatowe służą do filtracji powietrza z pyłu zawieszonego, najbardziej szkodliwego dla płuc. podwieszenie powoduje krążenie powietrza w warsztacie i wielokrotne jego filtrowanie. Najczęściej są dwustopniowe, zaopatrzone w dwa filtry: wstępny i końcowy zapewniający filtrowanie do 1 mikrona.

Offline abyss

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2020, 01:44:06 am »
Na razie "roboczo" do małych elektronarzędzi gdzie średnica przyłącz jest mała wymyśliłem użycie przejściówek zrobionych z pojemników po witaminach C i nakrętek. Kupuję je co jakiś czas - są z nieco elastycznego tworzywa HDPE
. Mają dobry gwint ale są jednocześnie dość "śliskie". Wkleiłem klejem na gorąco jedną część w kawałek rury pasującej do odciągu, a drugą zamocowałem do dolnej, małej ssawki routera. Testowo zadziałało, z pół godziny coś tam robiłem. W razie zniszczenia łatwo naprawić / zrobić nowe. Do większych średnic myślę o jakichś sztywnych butelkach z tworzyw - o dużej średnicy. Wiem, że to nie jest profesjonalne rozwiązanie, ale przy godzinie pracy w tygodniu - zapewne wystarczy.

Offline piotr15

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2020, 19:45:15 pm »
czym najlepiej czyścić odkurzacz ?