Marzec 28, 2024, 09:35:51 am

Autor Wątek: Heblarka?!  (Przeczytany 5030 razy)

Offline Filu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Heblarka?!
« dnia: Styczeń 31, 2020, 22:22:19 pm »
Hej,
jakiś czas temu zakupiłem grubościówkę dewalt dw733 z nadzieją, że elementy  które będę prostował poprzez maszynę wyjdą po obróbce idealne. Co prawda nie mogę narzekać, bo sama maszyna działa prawidłowo i bez zastrzeżeń. W czym problem, chyba za mało się zainteresowałem i za bardzo napaliłem na maszynę bo nie przemyślałem jednej rzeczy a mianowicie, że drewno samo się nie wyprostuje. Chodzi mi o zestruganiu nierówności.
Przykład taki, chciałem zrobić deskę do krojenia z drzewa owocowego lecz po przepuszczeniu przez grubościówkę parę razy rogi po przekątnej są bardziej zestrugane co powoduje, że deska nie jest idealnie prosta.
Jeżeli ktoś zrozumiał to o co mi chodzi to proszę o porady na przyszłość. Jakieś sposoby na wyrównanie takich elementów? Może nawet zakup heblarki polecanej przez was?
spełniaj swoje marzenia :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Heblarka?!
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2020, 23:19:43 pm »
Zwichrowane deski z grubościówki wyjdą też zwichrowane.
Można je wyprostować wykonując "sanie" z prostej deski, sklejki, płyty laminowanej dłuższej niż obrabiana deska mieszczącej się na szerokość w gardle grubościówki. Układasz swoją krzywą, zwichrowaną deskę na tych sankach, podkładasz kliny z drewna pomiędzy powierzchnię sanek a odstający koniec deski i klejem na gorąco (ten z pistoletu) unieruchamiasz na saniach - ważne aby kliny podłożyć z obu stron tak , aby deska nie kiwała się. Następnie przepuszczasz całość przez grubościówkę (mały wiór) aż uzyskasz równą powierzchnię. Teraz zdejmujesz deskę z sanek odwracasz tak aby na blacie leżała powierzchnia obrobiona przed chwilą i ponownie przepuszczasz przez grubościówkę aż wyrównasz powierzchnie. Niżej masz zdjęcie poglądowe, na którym zamiast klinów są wykręcane wkręty.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2020, 23:24:05 pm wysłana przez amigorg »

Offline jasiop

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Heblarka?!
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2020, 23:22:31 pm »
-.... chybiony zakup, choć maszyna "zacna" ...
1 przed zakupem warto było poczytać i zapoznać się do czego służy grubościówka 
2 trzeba było popytać na jakimś forum czy grupie FB odnośnie strugania drewna

PS
podstawową maszyną jest strugarka a nie grubościówka, ale już to chyba wiesz  ...
człowiek czasami uczy się na błędach ... najlepiej na cudzych
Jasio P - Rzeszów

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Heblarka?!
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2020, 23:29:08 pm »
Stosując opisany niżej sposób można się obyć bez wyrówniarki nawet obrabiając tarcicę, ale oczywiście lepiej wyrówniarkę mieć.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Heblarka?!
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2020, 10:25:50 am »
Strażak szybki chłopak  :), nie poczytał ,nie popytał , i zakupił.
ale
Amigorg podał  sposób i warto byś go opanował i nie kupował wyrówniarki . Jest jeszcze jeden sposób z frezarką posuwającą się po równych  saniach nad struganym  materiałem .

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Heblarka?!
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 01, 2020, 14:31:40 pm »
Lub tak jak ja robię.
Działa.


Offline Filu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: Heblarka?!
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 01, 2020, 21:55:06 pm »
Dziękuję amigorg za cenną radę, w następnym tygodniu postaram się wykonać takie sanki i wypróbować podany przez Ciebie sposób.
tomekz no tak to jest czasami, człowiek się nie zastanowi, nie popatrzy, nie dopyta i kupi urządzenie. Mimo tego jestem bardzo zadowolony z grubościówki lecz może zbyt pospiesznie kupiłem za wysoki poziom na moje amatorskie umiejętności. Przed zakupem kolejnego urządzenia na pewno będę korzystał z wiedzy forumowiczów i sam się dobrze zastanowię :)
Dziękuję za pomoc.
spełniaj swoje marzenia :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Heblarka?!
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 02, 2020, 09:41:16 am »
@Lirorobert
Podałeś jeszcze  jeden skuteczny sposób - też będę go stosował. Pamiętać należy, żeby listwy mocujące były niższe niż deska obrabiana!