Marzec 28, 2024, 14:42:19 pm

Autor Wątek: Zakup frezarki.  (Przeczytany 2997 razy)

Offline Stasiek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
Zakup frezarki.
« dnia: Październik 30, 2017, 18:23:22 pm »
Cześć, zaczynam się rozglądać za frezarka gornowrzecionowa. Niestety nie mam bladego pojęcia gdyż nigdy nie miałem styczności z tym narzędziem.
Frezarka będzie wykorzystywana hobbystycznie. Chciałbym nią zaokraglac krawędzie desek, blatów, parapetów, fazowac różne kantowki, czasami wyciąć coś z szablonu. Ogólnie fajnie jakby dało się wrzucić ja pod stolik, a w razie potrzeby wyjąć i frezowac z ręki. Czy taka gornowrzecionowa da radę wyfrezowac tak jak w załączniku?
Znalazłem coś takiego :
Makita rt0700cx2j.

fyme

  • Gość
Odp: Zakup frezarki.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2017, 18:50:41 pm »
Wspomniana Makita to typowa frezarka jednoręczna do lżejszych prac. Zaokrąglanie krawędzi, obcinanie nadmiaru laminatu i takie tam. Oczywiście da radę i ambitniejszym zadaniom, ja swojej nie oszczędzam i zakładam często frez fi 20 i też daje radę tyle że nie na jeden przejazd. Z resztą na jeden przejazd to nie robię nawet większą frezarka (mam jeszcze czerwonego Meeca) bo frezu szkoda katować. Wg mnie Makita to świetny sprzęt, precyzyjna, cicha ze sporym wyposażeniem dodatkowym choć pod stolik bym jej raczej nie dał ze względu na moc. Jeśli to ma być twoja Jedyna frezarka i chcesz robić coś w stylu wstawionego zdjęcia to poszukaj raczej czegoś mocnego z możliwością regulacji wysokości przez stopę by można bylo swobodnie ustawiać wysokość frezów z nad blatu a nie włazić co chwilę pod stół bo idzie dostać pier... na dłuższą metę. Wiem bo ja włażę :D

Nożyk

  • Gość
Odp: Zakup frezarki.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 31, 2017, 19:36:39 pm »
Staśku wszystko zależy jakim budżetem dysponujesz, ale jeśli chcesz ją dać pod stół to mocowo sądzę że nie ma co się oglądać za mniejszą niż 1-1,2kW. Ja z podobnymi założeniami co Twoje niedawno zakupiłem Boscha GMF1600CE, lecz mój wybór był również podyktowany posiadanym już parkiem Boscha.

Wysłane z korniszona


Offline Stasiek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
Odp: Zakup frezarki.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2017, 22:28:52 pm »
Zastanawiam się cały czas, przeglądam, czytam.. Na razie za radą jednego z kolegów z forum bardzo poważnie biorę pod uwagę triton MOF001, ale jak już bym miał kupować, to nie dużo droższy jest tra001.

Offline L4

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 858
    • Zobacz profil
Odp: Zakup frezarki.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 31, 2017, 22:47:06 pm »
Do tego Boscha niestety trzeba też pod stół zaglądać żeby blokadę zwolnić, ale plus taki, że można wrzeciono wyjąc i od ręki jechać w drugiej podstawce.

Offline Seba14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
Odp: Zakup frezarki.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 01, 2017, 21:20:17 pm »
Też zastanawiam się nad frezarką pod stolik. Ogólnie jak czytałem to pod stolik wartą brać jak najmocniejszą maszynę. Ten triton tra001 wydaje mi się całkiem ciekawy, dodatkowo można dokupić do niego dedykowaną wkładkę do stolika. W zestawie jest też rączka do regulacji wysokosci frezu gdy frezarka jest zamontowana pod stolikiem

Offline Thodd

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 192
    • Zobacz profil
Odp: Zakup frezarki.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2017, 21:47:37 pm »
Mam tego Tritona TRA001 i jestem bardzo zadowolony.
Warto od razu zamówić dodatkową tuleję do frezów 8 mm https://dekiel.pl/tuleja-zaciskowa-triton.html

Offline Seba14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
Odp: Zakup frezarki.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 04, 2017, 19:33:46 pm »
Thodd a mozesz się wypowiedzieć na temat pracy z ręki tą frezarką, w opisie podają wagę prawie 8kg więc chyba ciężko z ręki operować.

Offline Thodd

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 192
    • Zobacz profil
Odp: Zakup frezarki.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2017, 17:17:50 pm »
Z ręki frezowałem nią okrąg na blat stołu oraz wpusty w kantówkach i waga nie była problemem a nawet pomagała w stabilnym prowadzeniu frezarki.
Ale jeżeli masz wątpliwości to zamiast TRA001 weź tę lżejszą MOF001 - waga 6 kg