Kwiecień 18, 2024, 04:57:17 am

Autor Wątek: deska do krojenia  (Przeczytany 11624 razy)

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 13, 2017, 22:58:08 pm »
żonę raz natarłem żeby lepszy poślizg był.
Zdrowsza jest umyta , natarta  solą i do widzenia.
Dzięki, będę testował.
Już się wstydzę ::) :-[ :P

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 13, 2017, 23:01:46 pm »

Te deski to są  ze  złota , czy jakieś pamiątki rodzinne , że tak o nie  dbacie . To produkt użytkowy , dzisiaj ta jutro inna . Zrobienie zajmie chwilę. Zdrowsza jest umyta , natarta  solą i do widzenia. :)
Bardzo trafny komentarz :-) ja używam paru desek drewnianych (buk) nieimpregnowanych juz od wielu lat i nic się z.nimi nie dzieje, tylko o nie dbam a nie zalewam wodą i zostawiam samym sobie.

Mimo wszystko jeśli szukacie oleju dopuszczonego do stosowania przy produktach mających kontakt z żywnością, to polecam olej z Ikei o nazwie Skydd. Jest to olej mineralny bez.domieszek. Karty charakterystyki na stronie Ikei niestety nie ma (dostępna na zapytanie), ale szczerze mówiąc wybrałbym ten produkt niż jakiekolwiek inne.pochodzące ze.sklepów budowlanych. U nas jest wielki problem z nazewnictwem produktów - mam wrażenie że nie ma żadnej systematyki poza chęcią wcisniecia klientowi towaru. Powszechnie nazywa się olejem mieszanki lakieru i olejów/żywic, czego łatwo się nie doczyta na opakowaniu (mam ulubiony przypadek oleju lnianego, który nim de facto nie był). Znalezienie informacji o atestach żywieniowych jest jeszcze trudniejsze. Akurat Ikea zdaje się tutaj być dość precyzyjna - biały olej mineralny bez chemii.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 13, 2017, 23:15:19 pm »
Nawet żonę raz natarłem żeby lepszy poślizg był. 😉
Dzięki, będę testował.

No i dobrze , tak  trzymaj , na deskę to szkoda oleju ;)

Offline Thodd

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 192
    • Zobacz profil
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 13, 2017, 23:18:38 pm »

Offline kobalt

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 14, 2017, 19:06:55 pm »
Tyle fajnych informacji   ;),po przemyśleniu zdecyduje sie na olej kokosowy.Popieram tę myśl o tym ,że dziś ta deska  jutro druga bo ja mam zamiar na niej pracować i to dość intesywnie  lubię kuchnie i w niej tworzyć .

Offline siekera229

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • dobry humor
    • Zobacz profil
    • kożuchy damskie
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 15, 2017, 22:16:38 pm »
Możecie napisać jak często smarować nowa deskę tym olejem kokosowym. Z góry dziękuje za odpowiedz  :)

Offline stachmiesz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1361
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
    • Zobacz profil
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 15, 2017, 22:33:06 pm »
Nie. Bo nie spełniłeś/aś obowiązku wynikającego z regulaminu, czyli nie przedstawiłeś/aś się. A nie rozmawiamy z nieznajomymi :)
Ale po przedstawieniu na pewno się to zmieni ;)

Nożyk

  • Gość
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 15, 2017, 23:57:37 pm »
Co to za eś, aś Stachu 😮
Przecierz Siekiera to rodzaj żeński. 😉

Co nie zmienia faktu, że powinnaś się ładnie przywitać ciupago. 😋

Offline burchov

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 240
    • Zobacz profil
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 16, 2017, 00:04:26 am »
Możecie napisać jak często smarować nowa deskę tym olejem kokosowym. Z góry dziękuje za odpowiedz  :)

to zależy jak często będziesz jej używać, a co za tym idzie i ją myć ale sądzę, że raz na 6 miesięcy to optymalny czas 

kozio

  • Gość
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 16, 2017, 07:33:24 am »
Siekieratka jakie zdjęcie z CV wstawiła ;D

Tak jak napisał TomekZ nie trzeba operować wcale.
Olej jednak dodaje walorów estetycznych np dając deskę na prezent itd...
Ważne żeby jej nie przemoczyć i wycierać do sucha.
Sól ma właściwości bakteriobójcze i dodatkowo wyciąga wilgoć.

Offline stachmiesz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1361
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
    • Zobacz profil
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 16, 2017, 08:13:29 am »
Siekiera to rodzaj żeński.
Siekera, siekera..... Nie siekiera.... Kojarzy mi się z tańcem po pijaku... Albo to to -


A tu jak zwykle :  chopy babę zwietrzą to hormony szaleją :D

Offline stachmiesz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1361
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
    • Zobacz profil
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 25, 2017, 13:39:05 pm »
Zgłoszone

Dentarg

  • Gość
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 25, 2017, 16:27:37 pm »
Olej kokosowy do deski to lipa. Najlepszy jest mineralny o jakości farmaceutycznej (w aptece sprzedają taki na przeczyszczenie :)).

Ale takim olejem olejuje się raz, a potem to powierzchnie trzeba natrzeć raz na jakiś czas mieszanką oleju i wosku.

Desek, na których się kroi mięso lub ryby, nie trzeba raczej konserwować, bo wchłaniają tyle tłuszczu, że nie ma potrzeby dodatkowo ich nacierać.

Za to deski, na których się kroi np. warzywa (z reguły mokre) dobrze od czasu do czasu natrzeć czymś tłustym (ja preferuje wosk+olej mineralny, bo się najdłużej trzyma).

Mi się strategia kupowania gównianych produktów i wymieniania ich co chwilę nie podoba. Raczej wole dobry produkt, o który dbam. Przesmarowanie deski olejem po umyciu i wytarciu to 30 sek. Przesmarowanie woskiem z olejem to już chwila dłużej, bo wosk trzeba rozpuścić (można w kuchence mikrofalowej), a potem trzeba poczekać aż zaschnie.

Olej kokosowy zresztą też będzie musiał tężeć i niezbyt łatwo się go nakłada (chyba, że też go się podgrzeje).

Deski do krojenia mam bukowe albo sztorcowane. Z deski 2calowej. Nie sądzę, żebym przed końcem mojego życia, którąś musiał wymienić (chyba że uznam że jest za mała).

kozio

  • Gość
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 03, 2017, 11:57:21 am »
Jeśli chodzi o smarowanie desek parafiną to na ulotce przykuło mój wzrok pierwsze zdanie... trzeba by spróbować ;)

Dentarg

  • Gość
Odp: deska do krojenia
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 04, 2017, 14:27:55 pm »
Tak, olej parafinowy w aptece sprzedawany jest jako lek na przeczyszczenie. Trzeba wypić łyżkę stołową, żeby zadziałało :).
Także na deskach nie przeszkadza.