Marzec 29, 2024, 06:07:49 am

Autor Wątek: Odnawianie starej boazerii  (Przeczytany 3751 razy)

Offline mancia14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odnawianie starej boazerii
« dnia: Lipiec 12, 2019, 14:45:07 pm »
Cześć!

W korytarzu w mieszkaniu mam sosnową boazerię z lat 90-tych. Postanowiłem ją odświeżyć.

Pierwotnie boazeria po zamontowaniu została pokryta caponem oraz błyszczącym lakierem, który po latach zżółkł i ściemniał. Postanowiłem, że zedrę stary lakier i położę nową warstwę, która nie wpłynie na naturalny kolor drewna. Sprzedawca w sklepie doradził mi lakier do mebli domalux.

Po usunięciu lakieru spróbowałem nowy lakier na drzwiczkach od pawlacza i jestem rozczarowany efektem. Po lakierowaniu drewno znowu stało się żółte i jest niewiele jaśniejsze od starej wersji. (może przesadzam, ale nie podoba mi się efekt ;/)

Jak mogę uzyskać naturalny kolor drewna i jednocześnie je wykończyć?

Ktoś na forum pisał o wosku OSMO 3041, jako wykończenie nie wpływające zbytnio na kolor drewna. Czy to dobry pomysł?

W załączeniu zdjęcia z realizacji: przed zabiegami, po zdjęciu starego lakieru, po zalakierowaniu drzwiczek z porównaniem (po lewej przed lakierowaniem, po prawej po lakierowaniu) oraz zamontowane polakierowane drzwiczki pawlacza.

Proszę i z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam

Paweł
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2019, 14:48:38 pm wysłana przez mancia14 »

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 12, 2019, 17:59:09 pm »
To nie lakier przez lata ściemniał tylko drewno pod spodem.

Aby zapobiec ciemnieniu drewna przy lakierowaniu należ użyć podkładu, np. właśnie capon jub inny zależnie od tego jaki lakier będzie na końcu, ale zawsze kolor drewna trochę się zmienia po lakierowaniu.

Kiedyś malowalem łóżko bukowe i specjalnie część elementów pomalowałem podkładem wcześniej aby uzyskać inny odcień.

Co do samego domaluksu to ja mam mieszane uczucia, ponieważ kiedyś próbowalem nim malować ale może coś źle zrobiłem i efekt mnie nie zadowolił.

Wydaje mi się, że najmniesza zmiana koloru była po lakierach syntilora. Oni nają poliuretanowe, które są na bazie wody i nie mają rozpuszczalnikowego zapachu co też jest dużym plusem. No i narzędzia są wielokrotnego użytku, ponieważ łatwo umyć je wodą

Offline mancia14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2019, 18:26:00 pm »
No właśnie tak czytam dalej odnośnie caponu i się zastanawiam czy jest sens dawania go pod lakier akrylowy (taki właśnie użyłem). Może jest jakiś inny środek gruntujący pod lakiery akrylowe bo capon to chyba zapobiega ciemnieniu lakierów poliuretanowych, tak?

Co do żółknięcia desek to chyba nie one zrobiły się takie pomarańczowe, a lakier na nich. Ja ich nie szlifowałem tylko zdejmowałem sam lakier przy użyciu środka do usuwania starych powłok marki V33, lakier puchł i ściągałem go szpachelką oraz druciakiem stalowym do mycia naczyń. To właśnie stary lakier miał ciemnożółtą barwę. Pod spodem były ładne dość jasne deski, których jeszcze nawet nie szlifowałem.

Dziękuję za odpowiedź.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 12, 2019, 19:23:50 pm »
Oczywiście podkład trzeba dopasować do lakieru wierzchniowego.
Ciekawe co to był za lakier, ze zrobilł się żółty.

Napisz na jaki lakier się zdecydowałeś.

Offline mancia14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 12, 2019, 21:44:01 pm »
Wcześniej był capon i jakiś lakier z lat 90-tych. Pogadam z ojcem może pamięta nazwę, to napiszę :)

Teraz wybrałem taki:

http://www.domalux.pl/produkty/lakier-do-mebli

Jaki podkład pod niego jest odpowiedni?

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2019, 06:38:10 am »
Tutaj masz instrulcję stosowania tego lakieru:
http://www.domalux.pl/porady/jak-stosowac-lakier-domalux-bezzapachowy

Napisali jak zagruntować drewno przed malowaniem.

Offline mancia14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 16, 2019, 10:07:42 am »
Dziwne rzeczy...

Producent pisze:

Lakier Domalux Bezzapachowy przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Lakier przed użyciem nie powinien być spieniony. Elementy drewniane z surowego drewna należy zagruntować lakierem w postaci rozcieńczonej (lakier bezbarwny w stosunku 1:1 z DX barwionym w systemie DCS)

Kupiłem lakier bezbarwny do boazerii i żeby to zagruntować muszę dokupić lakier barwiony i zmieszać w stosunku 1:1?
Nie podoba mi się to tym bardziej, że na puszce brak jakiejkolwiek informacji o takim zabiegu...

Dziękuję za link do instrukcji ;)

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 16, 2019, 21:32:47 pm »
Nie znam lakierów Domalux z praktyki. Pozostaje sprawdzić na lewej stronie jak to wychodzi tak jak chcesz.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 16, 2019, 22:19:26 pm »
Barwiony dokupujesz i dolewasz  na pierwszą warstwę , jak chcesz później mieć  ten kolor na drewnie

Jak robisz bezbarwnym i chcesz tak dalej malować to dodajesz zwykłej wody . ( czym więcej tym więcej  drewno puchnie
)
Musisz się liczyć z tym ,  że pod  akrylem drewno puchnie i staje  się szorstkie . Lepiej wtedy zrobić wodowanie powierzchni , czyli posmarowanie woda i przeszlifowanie po wyschnięciu powierzchni .Dopiero wtedy kłaść lakier .

Offline mancia14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 17, 2019, 07:33:46 am »
Chyba nie chcę dalej brnąć w ten bezbarwny.

Może mi podpowiecie w jaki sposób uzyskać ładny, jasny szary kolor na tej mojej sosnowej boazerii tak żeby było widać słoje drewna.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 17, 2019, 22:46:20 pm »
Ja malowałem  jasną sosnę i świerka białym lakierem do drewna. Nie pokrywa jak farba tylko właśnie fajnie słoje przebijają.

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Odnawianie starej boazerii
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 18, 2019, 09:06:19 am »
Weź farbę wodną o kolorze jaki ci pasuje.
Przemaluj boazerię i po pewnym czasie przetrzyj szmatką odsłaniając słoje. Po dobrym wyschnieciu polakieruj lakierem wodnym. Najpierw poprubuj i rób to na raty żeby zachować jednolite wykończenie.