Maj 18, 2024, 11:05:46 am

Autor Wątek: Ogrodzenie z modrzewia - kilka pytań  (Przeczytany 2446 razy)

Offline Elvis26

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
Ogrodzenie z modrzewia - kilka pytań
« dnia: Czerwiec 08, 2019, 18:43:25 pm »
Cześć, właśnie zdemontowałem stary, leciwy 20 letni płot znajdujący się od frontu domu. Drewno było już w takiej kondycji, że nadaje się jedynie na opał. W jego miejsce planuje zrobić nowy, z modrzewiowych gładkich desek tarasowych. Słupki metalowe są rozmieszczone co 3,20 m, planuje zamontować między nimi poziomo 2 deski i do nich wkrętami kręcić pionowo sztachety. Alternatywą dla tych dwóch desek są 2 metalowe profile zamknięte, ale z montażem byłaby wtedy kupa roboty i sztachety najeżone śrubami zamkowymi w liczbie po 4 na sztukę :) Mam pytanie, czy sądzicie że poziome deski utrzymają ciężar sztachet przy tej długości i rozstawie (sztachety co 8-10mm), czy nie będzie się to wszystko huśtało? Drugie pytanie o impregnację - dawać olej bezbarwny czy lekko koloryzujący? Przy bezbarwnym wiadomo, brak pigmentu w oleju i drewno może szarzeć od słońca, ale podoba mi się naturalny kolor modrzewia. Bardzo zależy mi na szybkich podpowiedziach, bo już w poniedziałek muszę jechać po materiał :)

Offline Norberto

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 134
    • Zobacz profil
Odp: Ogrodzenie z modrzewia - kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2019, 21:24:53 pm »
Robiłem podobne przesła olchowe, z tym że słupki mam co 3m. Zastosowałem łaty drewniane o wymiarach 40x80mm  i przęsła są stabilne, nic nie kołysze. Olej bezbarwny w przypadku modrzewia zda rezultat, tylko zakonserwuj wszystko przed montażem.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Ogrodzenie z modrzewia - kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2019, 12:43:38 pm »
Profil metalowy może być ,bo przykręcać deski będziesz wkrętami samo wiercącymi  . Dawał bym solidny ,jeden po środku by sztacheta mogła pracować .Rada praktyczna - dociągamy wkręt a następnie trochę luzujemy ,bo deska napęcznieje i potrafi wtedy urwać wkręt .
Co do poprzeczek to deska jest za wiotka . wymiar powinien być ok 80 x 40 (50 ) lub większy ( góra skośna - spływ   wody )  .
Malowanie -  bejca ( jeśli chcesz kolor ) następnie  IZOLANT  ( zabezpiecza przed wilgocią  drewno ,jak i przed wyciekiem żywicy z drewna ,co w modrzewiu na pewno  wystąpi ) i warstwa wierzchnia ochronna ( może  być  bezbarwna z dodatkiem UV )
Preparaty w/w sa na różnych bazach ,więc poczytaj trochę by dobrać komplet .

Offline Elvis26

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
Odp: Ogrodzenie z modrzewia - kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2019, 16:29:19 pm »
Czyli dawać tylko po 2 wkręty na deskę zamiast 4? Nie będzie ich kręciło? No i z tego co widzę izolant stosuje się głównie na mdf i drewno egzotyczne, nie mogę nic znaleźć nt zastosowania go na ogrodzenia, miękkie drewno.