Marzec 28, 2024, 10:08:50 am

Autor Wątek: Wybór pilarki taśmowej - prośba o opinie/poradę  (Przeczytany 1966 razy)

Offline Ted-o-hara

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Wybór pilarki taśmowej - prośba o opinie/poradę
« dnia: Wrzesień 17, 2020, 00:52:14 am »
Mam w planie zakup trochę większej pilarki taśmowej (mam na razie małą - modelarską).
Takie dwie wpałdy mi w oko: Record Power BS350S  i  DeWalt DW876.
Która lepsza? (nie biorąc  pod uwagę stosunku jakości do ceny oraz mobilności).
Chodzi mi głównie o możliwości, precyzję wykonania, wygodę pracy, dostępność brzeszczotów
no i ew. serwis.

Dziękuję za wszelkie uwagi :-)

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2020, 00:55:50 am wysłana przez Ted-o-hara »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Wybór pilarki taśmowej - prośba o opinie/poradę
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2020, 08:12:47 am »
Wprawdzie nie mam pilarek taśmowych tych firm, ale mam maszyny obu firm - tokarkę Record Power, pilarkę stołową  i grubościówkę DeWalt. Obie firmy oferują solidną jakość wykonania ( ze wskazaniem na Record Power).
Taśmówka Record Power, której zakup rozważasz ma trochę wyższe parametry istotne dla użytkownika - szerokość i wysokość cięcia i powierzchnię stołu, także większą wagę co zapewnia stabilność.
Brzeszczoty nie koniecznie musisz kupować fabryczne - są firmy, które oferują dobre taśmy o żądanej długości.
Ja bym wybrał Record Power, można kupić maszyny tej firmy w Polsce.

Offline Ted-o-hara

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Wybór pilarki taśmowej - prośba o opinie/poradę
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2020, 22:59:06 pm »
Też mam tokarkę Record Power i jestem z niej zadowolony. Ponadto kiedyś zakupiłem (na Allegro) uszkodzoną szlifierkę Record Power
z zamiarem jej naprawienia i okazało się, że bez żadnych problemów dostałem wszystkie części zamienne - co oznacza,
że z serwisem też nie ma żadnego problemu.

Cytuj
Brzeszczoty nie koniecznie musisz kupować fabryczne - są firmy, które oferują dobre taśmy o żądanej długości.
Wrzuciłem w Google zapytanie: brzeszczot 2629 - i nie znalazł żadnego. Tak, jakby były dostępne tylko u dystrybutora (AMK),
pakowane po 3 szt. - każdy innej szerokości.
Wrzuciłem zapytanie: brzeszczot 2215 - trochę stron znalazł, często napis: niedostępny, ale gdzieniegdzie da się kupić,
ale też z reguły oryginalny.
(przy okazji - możesz podać namiary na jakąś firmę, co może zrobić brzeszczot o żądanej długości?  )

Tak więc wszystko wskazuje na Record Power  :)

Widziałem kiedyś na YT jak p. Jarek na swojej taśmówce odciął z deski ustawionej na sztorc plasterek 1-2 mm grubości.
Zastanawiam się, czy wymienione piły poradzą sobie z takim zadaniem.
Aż takie cienkie płaty wprawdzie nie będą mi potrzebne, ale chciałbym móc np. wyciąć z pieńka równy prostopadłościan.
Na taśmówce, którą posiadam - mały Titan, jest to nie do wykonania bo jak tnę wzdłuż przykładnicy
to brzeszczot zaraz się odchyla, ustawia pod lekkim kątem do przykładnicy i tnie krzywo. Po prostu "zjeżdża".
Żadne regulacje nie pomagają :-)






Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Wybór pilarki taśmowej - prośba o opinie/poradę
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2020, 08:27:17 am »
Ja kupuję taśmy MK Morse tu: https://www.fnglob.pl/pily-tasmowe-do-drewna.
Duży wybór jest też w sklepie Ostrzalnia:  https://www.ostrzalnia.pl/pily-tasmowe-c-1.html.

Zjawisko o którym piszesz jest powszechne, jest to tzw dryf piły. Można temu zaradzić poprzez lekkie zukosowanie przykładnicy o kąt dryfu - Jarek w jednym z filmów na domidrewno.pl dokładnie pokazuje jak to zrobić.
Poza tym trzeba do resawingu użyć szerokiego brzeszczotu o małej liczbie zębów na cal.
Także Matthias Wandel dokładnie opisuje i pokazuje to zjawisko na swoim portalu https://woodgears.ca/bandsaw/resaw.html - generalnie ważna jest szerokość ostrza, ilość zębów na cal, napięcie ostrza, prędkość posuwu, siła nacisku.  Jest tam kilka artykułów o rozcinaniu desek, pniaków.

Offline Ted-o-hara

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Wybór pilarki taśmowej - prośba o opinie/poradę
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2020, 19:10:21 pm »
Bardzo dziękuję za cenne informacje.

Rzeczywiście, jak chciałbym prowadzić "ręcznie" (nie do przykładnicy) przedmiot, to żeby został
przecięty wzdłuż linii równoległej do przykładnicy - musi być odchylony o pewien kąt.
No niestety u mnie jest to dość duży kąt - ok. 20°  :) (Titan TTB705BDS). Nie przeszkadza mi to bardzo, bo
kupiłem ją  głównie po to, żeby nadać wstępny kształt elementom, które później obrabiam tokarką.
I tnę przede wszystkim koła, "na oko",  ale, jak chciałem zrobić sobie "organizer na biurko" i wyciąć
w miarę równy prostopadłościan - to się trochę zdziwiłem  :)
Mam nadzieję, że pilarka, którą kupię, będzie miała dużo mniejszy dryft  ;D