Kwiecień 28, 2024, 07:50:07 am

Autor Wątek: olej-oleje do misek-pater  (Przeczytany 3509 razy)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
olej-oleje do misek-pater
« dnia: Kwiecień 05, 2020, 23:40:35 pm »
Wiem ze było tysiąc razy pisane :)  jakim olejem-pokostem itp. można  wykańczać miski,deski czyli to co ma kontakt z żywnością, ale mam zagwozdkę.
 Kombinuje z tymi paterami, misami  zwał jak zwał, próbnie wybrałem tarczą łańcuchową  na fleksie ,następnie ściernica lamelkowa i ściernica listkowa  na trzpieniu, pełno miejsc do poprawki, pierwsza moja robota  tego typu.
Jedna sprawa to dziwny białawy-jasny kolor-liczyłem na ciemniejszy, bo niektóre kawałki głogu jakie mam to miks brązu i purpury prawie.

Druga sprawa która wynika częściowo z pierwszej to kombinowanie moje nad zastosowaniem 2 rodzajów oleju na 1 misie, tzn części ciemniejsze pociągnąć olejem  bezbarwnym a części jasne  olejem ciemniejszym, podbijającym kolor i wyrazistość rysunku jasnego drewna . Macie jakieś podpowiedzi? jakie 2 oleje zastosować by współdziałały a nie gryzły się? Najpierw olejowa  ciemne elementy? Czy najpierw podbić kolorem jasne drewno a następnie  na niepomalowane  ciemne elementy kłaść bezbarwny olej?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: olej-oleje do misek-pater
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2020, 23:58:48 pm »
Witam. Odnośnie koloru drewna.
Jak spojżysz na przekrój pnia to zobaczysz że część zewnętrzna jest jasna, zwana bielą, a wewnętrzna ciemna, zwana twardzielą. jak użyjesz drewna z pogranicza, to będziesz miał dwa kolory.
Czy bawiłbym się w dwa rodzaje oleju? Osobiście nie.
Pozdrawiam

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: olej-oleje do misek-pater
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2020, 08:44:56 am »
Wpierw zastosuj bejcę ,a następnie jeden rodzaj oleju .

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: olej-oleje do misek-pater
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2020, 11:32:15 am »
Że biel i twardziel mają różne kolory to oczywiste , tak z ciekawości...ta misa ze zdjęć ta z kawałka spróchniałego-próchno odciąłem- pnia o grubości słusznej. Kiedy natomiast obrabiałem pień z innego głogu - średnicy około 15cm - to cały przekrój był czerwonawy,przepieknie ciemny,od czego to zależy? od wieku drzewa?  Bieli w tym 15cm było dosłownie 1cm albo prawie wcale miejscami.

Czyli proponujecie bejce i jeden olej, ok pokombinuje co mam w warsztacie .

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: olej-oleje do misek-pater
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2020, 13:18:06 pm »
Zależy od tego gdzie rosło drzewo. W jakiej ziemii.
Ja pisał kolega.  Bejca i jeden olej